A Múzeum patinájának illata lengi be a termeket: A Semmelweis Orvostudományi Múzeum
3 perc olvasásA Semmelweis Orvostudományi Múzeum -mely Semmelweis Ignác szülõházában mûködik- számos érdekességet tartogat azok számára, akik valamelyest érdeklõdnek az orvoslás, gyógyszerészet, vagy egyszerûen csak a tudományok iránt. Az állandó kiállítás itt is, mint sok más múzeumban ingyenes, -ki tudja meddig? – s megtekinthetõ hétfõ kivételével minden nap.
A Semmelweis Orvostudományi Múzeum -mely Semmelweis Ignác szülõházában mûködik- számos érdekességet tartogat azok számára, akik valamelyest érdeklõdnek az orvoslás, gyógyszerészet, vagy egyszerûen csak a tudományok iránt. Az állandó kiállítás itt is, mint sok más múzeumban ingyenes, -ki tudja meddig? – s megtekinthetõ hétfõ kivételével minden nap.
Semmelweis Ignác 1818-ban született. Neve mindannyiunk számára ismert, hisz összefonódik a gyermekágyi láz okának felismerésével, s a megelõzésére használt klórmész alkalmazásával. A szülõ nõk halála régóta foglalkoztatta Semmelweis-t, de választ csak azután talált, hogy barátja Kolletschka kórboncnoki tanár meghalt. Boncolási jegyzõkönyvét olvasva jött rá arra, hogy ugyanabban a betegségben halt meg barátja is, melyben a gyermekágyi lázban elhunyt anyák. Kétséget kizárólag óriási lépést jelentet ez az orvoslásban, szülészetben. Néhány fertõtlenítõszerrel végzett kísérlete után, a klórmeszes kézmosást találta a legmegfelelõbbnek, melyet kötelezõvé tett nem csak a szülészeten, hanem egyes betegek vizsgálata között is. Méltón kapta tehát meg ?Az anyák megmentõje" nevet.
Hat évig volt a Rókus kórház orvosa- közben a pesti egyetem tanára is-, s ez idõ alatt radikálisan visszaszorította a gyermekágyi lázban elhunytak számát.
1865-ben tragikus fordulatot vett az ez idáig csodálatra méltó munkássággal bíró Semmelweis élete. Mutatkoznak rajta az elmezavar tünetei, s ezért elmegyógyintézetbe zárták, ahol nem sokkal késõbb meg is halt, bár sokan vallják, halálát egy olyan fertõzés okozta, mely ellen épp küzdött.
A múzeum állandó kiállítása ?Képek a gyógyítás múltjából" néven várja az érdeklõdõket, az ókori Egyiptomtól kiindulva, egészen a legújabb korig. A kiállított tárgyak között éppúgy találunk a régi orvoslásban használt eszközöket, mint az orvostudománnyal kapcsolatos könyveket, dokumentumokat.
A magyar egészségügy, és orvoslás -melyet a 10.-20. század között követhetünk nyomon- kiemelkedõ szerepet kap a múzeumban, különös hangsúlyt fektetve Semmelweis Ignácra, életére, munkásságára.
Az állandó kiállítás mellett folyamatosan vannak idõszaki kiállítások, melyeket érdemes nyomon követni.
A kiállításokról – akár a régebbi idõszakiról is-, bõven olvashatunk a múzeum honlapján, valamint megtekinthetünk számos figyelemreméltó képet is, de az élményt, mely idõben visszavisz minket e tudományban úgy gondolom, csak a múzeum légköre adhatja meg nekünk.
Németh Krisztina
http://www.semmelweis.museum.hu/
A sírjában sem nyugodhatott: Semmelweis Ignác négyszeri kihantolása