A Romlás Virágai
3 perc olvasás„A drága Kikelet illata odavan. S az Idő úgy robog át percről percre rajtam, mint dermedt test fölé ha szörnyű hó zuhan. Magasból nézem én e Gömböt, hogy rohan, helyet se kérve rajt, hová fejem lehajtsam.
Hógörgeteg, ragadj! röpíts a zivatarban!"
„A drága Kikelet illata odavan. S az Idő úgy robog át percről percre rajtam, mint dermedt test fölé ha szörnyű hó zuhan. Magasból nézem én e Gömböt, hogy rohan, helyet se kérve rajt, hová fejem lehajtsam.
Hógörgeteg, ragadj! röpíts a zivatarban!"
. A romlás virágai kiállításhoz kapcsolódóan a Petőfi Irodalmi Múzeumban megnyílt a Baudelaire-pályázat képeinek tárlata.
1857-ben jelent meg az a sokat vitatott Charles Baudelaire verseskötet, melynek címe Les Fleurs du Mal, vagyis A Romlás Virágai. A kötet több versét például be is tiltották még a megjelenés évében, ma pedig már szinte mindannyiunk számára ismertek olykor meghökkentő versei.
A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) a Francia Intézettel együttműködve nyitotta meg a Baudelaire kiállítás, a kötet megjelenésének 150. évfordulója alkalmából. Könyvtári, kézirattári dokumentumok, s idézett versrészletek teszik értékesebbé a tárlatot, mely december 19.-ig látható.
A kiállításhoz kapcsolódóan a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Francia Intézet, s a PIM tárlatot rendezett A Romlás Virágai gondolatiságában született művekből. A fiatal művészek képei mellett, erre az alkalomra felkért neves képzőművészek munkái is láthatók A pályázat kiírói választ keresnek arra, hogy a romlás gondolatkörében látványosan érzékelhető-e szellemi, művészi, vagy koncepcionális közösség, esetleg távolság az eltérő generációk munkáiban.
A kiállításon megtekinthető többek között Hámori Anett: A romlás virágai I-II olajképe, melyet deszkára készített, s mellyel elnyerte a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének festészeti díját, egy PIM-díjas mű Nagy Gergőtől, vagy az Oktatási és Kulturális Minisztérium díjas „S az idő úgy robog át…", kép, mely Fodor Emese műve.
A pályázat anyagaiból összeállított tárlat 2008. februárjáig látogatható a Petőfi Irodalmi Múzeumban, az V. kerület csodálatos Károlyi Palotájában, a Károlyi Mihály utca 16-os szám alatt.
Németh Krisztina