2024.november.24. vasárnap.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

Adathalász bővítményt találtak a Chrome-ban Az internetes áruházakban addig pusztítanak a kártékony programok, ameddig a kiberbiztonsági csapatok nem törlik

3 perc olvasás

unnamed_42.pngA különböző alkalmazásokhoz kapcsolódó áruházak (Google, Apple, Amazon) tulajdonosainak ugyanolyan napi küzdelem a kártékony programok elleni harc, mint a szoftvergyártó cégeknek. Mint oly sok minden az életben, ez is egy soha véget nem érő folyamat: a kiberbűnözők olyan rosszindulatú programokat írnak, amelyek bekerülnek az internetes áruházakba és ott pusztítanak mindaddig, amíg a kiberbiztonsági csapatok meg nem találják és törlik őket.

A Kaspersky Lab szakértői mindig azt javasolják, hogy csak megbízható és hivatalos forrásból származó alkalmazásokat telepítsünk, de ez nem jelenti azt, hogy ezek az áruházak mentesek lennének a kártékony programoktól. Csupán az a biztos, hogy itt kevesebbet találunk, mint máshol. Habár a Google Play kellően biztonságos, a Chrome Internetes Áruházáról ez nem mindig mondható el.

Trójai a böngészőben

Jelen esetben a tettes egy „Desbloquear Conteúdo” (portugál: „A tartalom feloldása”) nevű bővítmény, amely valójában MitM (Man-in-the-Middle – közbeékelődéses támadás[1]) támadásokat hajtott végre. Amikor egy felhasználó egy bank honlapjára látogatott, egy rosszindulatú script átirányította a forgalmat a kiberbűnözőkhöz tartozó proxy szerveren keresztül, amely lehetővé tette a bűnözőknek, hogy elemezzék és visszaéljenek a szerveren keresztül küldött adatokkal.

A bővítmény tartalmazott egy olyan scriptet, amely lehetővé tette, hogy a felhasználók bizonyos adatait „kicsomagolja”. Például, ha egy felhasználó meglátogatta a bank bejelentkező felületét, akkor a malware egy olyan képernyőt jelenített meg, amely pontosan ugyanúgy nézett ki, mint az adott banké. Az itt megosztott adatok – felhasználónév, jelszó, megerősítő kódok stb. – végül a kiberbűnözőkhöz kerültek.

A domain, amely a csaló C&C szerveren volt, ugyanazt az IP-címet használta, mint korábbi kártékony programok és ennek köszönhetően vonta magára a szakértők figyelmét. Miután a vizsgálatok megerősítették a kutatók gyanúját, jelezték a Google-nek a problémát, akik gyorsan el is távolították azt az áruházból.

Ne feledje, hogy a telepítés során a Chrome bővítmények számos olyan hozzáférési jogosultságot kérnek, amelyek sokszor közel korlátlan lehetőséget adnak a számítógépünkhöz. A legtöbb rosszindulatú programnak csupán egy engedélyre van szüksége: „Olvassa és változtassa meg az összes adatot a meglátogatott webhelyeken”. Ez egy igencsak erőteljes engedély és jogosultság, legyünk gyanakvók vele.

Azt javasoljuk, hogy kellő óvatossággal és körültekintéssel kezeljék a bővítményeket – jóllehet, könnyen és egyszerűen telepíthető némely, de egyáltalán nem biztos, hogy nem kártékony.

A rosszindulatú bővítmények elleni védelem érdekében a Kaspersky Lab szakértői az alábbiakat javasolják:

  •  Csak olyan bővítményt telepítsen, amelyben teljesen megbízik. Sajnos nincs tökéletes forma a megbízható bővítményekre, de az ismert és nemzetközi hírű fejlesztők kiegészítéseitől kevésbé kell tartanunk.
  • Ne telepítsen és használjon olyan bővítményt, amelyre valójában nincs szüksége.
  • Ha egy bővítményt már nem használ, törölje. Ha mégis szüksége van rá, bármikor újra telepítheti.

EZ IS ÉRDEKELHETI

szexualpszichologus 18 perc olvasás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1973-2023 WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. Powered by WebshopCompany Ltd.