AEGON MŰVÉSZETI TÁRSDÍJ 2010
3 perc olvasásAz év elején, áprilisban már beszámoltunk arról, hogy Csaplár Vilmos a Hitler lánya című regényéért megkapta az AEGON Magyarország biztosító Művészeti Díját a szakmai zsűri értékelése alapján. Az év második felében a fődíjas jelölheti valamelyik társművészet alkotói közül a szerinte legjobbat.
Az év elején, áprilisban már beszámoltunk arról, hogy Csaplár Vilmos a Hitler lánya című regényéért megkapta az AEGON Magyarország biztosító Művészeti Díját a szakmai zsűri értékelése alapján. Az év második felében a fődíjas jelölheti valamelyik társművészet alkotói közül a szerinte legjobbat.
Eszéki Erzsébet író és műkritikus, a díjak ötletgazdája csak most árulta el a mostanáig szigorúan őrzött titkot, hogy kit emelt maga mellé társdíjazottnak Csaplár Vilmos. Zatykó Péter, az AEGON vezérigazgatója az együttműködést és nyitottságot emelte ki a cég életéből, hiszen csak ebből születhet innováció. A megújulás pedig akkor teljes, ha változtatásokkal jár együtt. A jelen pénzügyi terhek mellett – a biztosítókat is érinti – a művészeti díjak kiosztása az, amiről a cég nem akar lemondani a jövőben sem. A következő évben a Szépművészeti Múzeummal kívánnak együtt dolgozni. Az ünnepélyes díjátadásra már most a Szépművészeti Múzeumban kerül sor október 21-én, ahol éppen a kolumbiai Fernando Botero kiállítása látható.
Csaplár az idei Társdíjra Pálfi György filmrendezőt, a különösségek rendezőjét jelölte. Ha a Hukkle című filmjére gondol, a szürrealista figurák hatására csuklási ingere támad. A második nagyjátékfilmje, a Taxidermia szintén elnyerte a nézők széles rétegeinek tetszését. Éppúgy Csaplárét is. A véletlen – ha van ilyen – pedig még arra is rájátszik, hogy Pálfi filmjében két Botero-kép szerepel egy undorítóan gazdag embernél.
Pálfi néhány életrajzi adata: 1974. április 11-én született, véletlenül éppen azon a napon, amikor az AEGON fődíjat átadják. 1992-ben érettségizett, 1993-95 között az esztergomi tanítóképzőben végzett vizuális nevelési szakon. 1995-2002 között a Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező szakára járt, ahol – fontosnak tartja, hogy – Simó Sándor volt az osztályfőnöke. 2009-ben a Nem vagyok a barátod című filmjét a 44. Karlovy Vary nemzetközi filmfesztiválon többek között a Magyar Kritikusok különdíjával jutalmazták. A Taxidermia már tucatnyi díjat kapott Cannes-ban. A Hukkle a 33. Magyar Filmszemlén megkapta az elsőfilmes díjat, az elsőfilmes rendezői díjat, azután még egy sereg elismerést a külföldi bemutatókon. A rövidfilmjei szintén számtalan sikert arattak itthon és a nagyvilágban.
Pálfi szerint könnyebb egy filmet megírni, megrendezni, mint pénzt, azaz bőkezű támogatót szerezni hozzá, de addig csapatával csak álmodni tud a terveiről. Márpedig tervből sok van, köztük „nagy dobásnak" ígérkezők is, mint Rejtő Jenő regényei, Arany János Toldijának humoros, szívbemarkoló története. Ehhez kell – akár külföldről is – pénzt szerezni.
DOBI ILDIKÓ
Fotó: Dobó László