Az Ikonok világa
4 perc olvasásÁprilis 25-én megnyílt a Léna & Roselli Galéria kiállítása a Szentendrei Régi Művésztelep kiállítótermében „Az Ikon – A középkori műfaj valóságértelmező szerepe a XXI. Századi bolgár, magyar és szerb képzőművészetekben" címmel.
Április 25-én megnyílt a Léna & Roselli Galéria kiállítása a Szentendrei Régi Művésztelep kiállítótermében „Az Ikon – A középkori műfaj valóságértelmező szerepe a XXI. Századi bolgár, magyar és szerb képzőművészetekben" címmel.
A szentendrei kultúra hagyományai között igen jelentős az ikon műfajának és az ortodox hagyományoknak a továbbélése és meghatározó ereje, melyet a városban élő szerbek különös erővel ápolnak, mondta Bakonyvári M. Ágnes a tárlat kurátora. A Léna & Roselli Galéria feladatának tekinti a Szentendrei Régi Művésztelep hagyományaihoz méltó működését, szellemi és anyagi közreműködéssel segítve és alapvetően törekszik arra, hogy a kelet és közép-európai identitás tudatot életben tartsa és erősítse.
Ezért gondoltak arra, hogy az Ikon műfaját, jelenkori képzőművészeti értelmezését tárlat keretében dolgozzák fel, együttműködve a budapesti Bolgár Kulturális Intézettel, valamint a Magyarországi Szerb Kulturális és Dokumentációs Központtal. A bemutatott szerb és bolgár kortárs képzőművészeti alkotások teljes egészében az említett Intézetek ajánlására kerültek a kiállításra. A Léna & Roselli Galéria választását meghatározta egyrészt, hogy a galériát támogató művészek között kerestek a témához kapcsolódókat, másrészt a kortárs magyar képzőművészetből válogattak jellegzetes folyamatokat, megnyilvánulásokat, melyek a témához illeszkednek.
Természetesen nem törekedhettek teljességre, hiszen ahhoz egy sokkal nagyobb terület és előkészítés kellett volna, de a megragadott példák jól, megfelelően szemléltetik a folyamatot. Általános értelemben foglalkoztak a témával, hogy az ikon, amely egy bizonyos láthatatlan dolognak a látható megfelelőjét jelenti, illetve olyan valósághelyzetbe emel dolgokat, amelyek azonosítják a képet magát az ábrázolttal. A tájak esetében nem a valóságos tájak hanem egy bizonyos tájélménynek a sűrített változata jelenik meg, amely a táj szellemiségét foglalja össze képi formában, az életképi jelenetek pedig a mai hétköznapjainkat mutatják meg és ikonikus értékkel éljük meg, a szellemi és anyagi valóságot összekötve. A kiállításon generációk jelennek meg, a két szentendrei nagy Bartl József és Szikora Tamás, akik még az ősi gyökereket követik – de ők is már kétféleképpen közelednek a témához – és a fiatalok, akiknél érezni a belső emberi alaptörekvést, hogy összekössék az égit és földit, a szellemit és az anyagit. Akármilyen élethelyzetbe kerülve, ha nem is kifejezett szakrális törekvéssel vagy tartalommal, de érződik az igény, hogy megtalálják a különböző valóság szférák közötti kapcsolatot.
A kiállítás kurátorai: Bakonyvári M. Ágnes és Elizabet-Izabella Markov művészettörténészek, Gyurity Milan képzőművész.
http://www.lenaroselligallery.com/
Szentendrei Régi Művésztelep Galéria
Szentendre, Bogdányi u. 51.
A kiállítás 2009. április 25.-május 24-ig látogatható.
Kép és szöveg: Lantai József