EuroAstra

Az okosotthonok rejtett veszélyei – Tényleg biztonságos a digitális világ?

Manapság egyre többen vágynak arra, hogy a lakásuk okos legyen. Egy koppintás a telefonon, és már megy a fűtés, csukódik az ajtó, vagy bekapcsol a kávéfőző. Olyan modern dolgok, mint amiket a Slotsgem login után tapasztalhatunk. Elsőre full sci-fi életérzés, de vajon tényleg minden olyan rózsaszín, mint ahogy a reklámok mutatják? Ahogy egyre több eszközt kötünk a netre, úgy nő a veszély is. És itt nem arról van szó, hogy egyszer elfelejted kikapcsolni a villanyt, hanem arról, hogy egy rosszindulatú támadó, egy hiba vagy egy rossz döntés miatt a saját otthonod válhat a legnagyobb ellenségeddé.

Nézzük meg a témát.

 

A biztonsági kérdések

Az első és legnagyobb probléma az, hogy az okosotthonok rengeteg biztonsági rést rejtenek. A legtöbb eszköz ugyanis hálózatra csatlakozik, és ha nincs megfelelően védve, akkor egy hackernek kb. olyan egyszerű feltörnie, mint egy gagyi biciklizárat. Nem kell hozzá zseniális tudás, elég egy gyenge jelszó vagy egy elavult szoftver, és máris ott van az otthonod virtuális kapujában. A legnagyobb veszély talán az okoszárakban rejlik. 

Ha egy támadó hozzáférést szerez a rendszeredhez, akkor gyakorlatilag úgy tud bemenni a lakásodba, mintha csak a saját kulcsát használná. De nemcsak az ajtók lehetnek sebezhetőek: az okoskamerák is hatalmas rizikót jelentenek. Képzeld el, hogy valaki távolról nézheti, mit csinálsz otthon, vagy hallgathatja a beszélgetéseidet anélkül, hogy észrevennéd. A legtöbben nem is gondolnak bele, hogy a saját otthonuk így könnyen egy nyitott könyvvé válhat mások számára.

 

Adatvédelem

Az okosotthonok nemcsak a hackereknek, hanem a nagy tech cégeknek is aranybányát jelentenek. Az olyan eszközök, mint a Google Home vagy az Amazon Alexa folyamatosan hallgatnak minket, és adatokat gyűjtenek a szokásainkról. Tudják, hogy mikor vagy otthon, milyen zenéket hallgatsz, milyen kérdéseket teszel fel, és ezeket az infókat bizony előszeretettel használják fel hirdetésekhez vagy más célokra. 

Ugyanez igaz az okostévék esetében is: sok készülék figyeli, hogy mit nézel, és ezt az adatot eladja különböző cégeknek. Az egész rendszer arra épül, hogy minél többet tudjanak rólad, és ez hosszú távon egy elég creepy érzést eredményezhet.

 

Mi történik áramszünet esetén?

De nemcsak az adatbiztonság jelent problémát. Az okosotthonok működéséhez net és áram kell, és ha ezekkel gond van, akkor az egész rendszer összeomlik. Gondolj bele: ha áramszünet van, és az okos zár nem működik, akkor lehet, hogy a saját házadba sem tudsz bemenni. Ha az internet elmegy, akkor nem tudod vezérelni az okoseszközeidet, és hirtelen minden „manuális módban” kell, hogy működjön – már ha egyáltalán van ilyen opció. 

De még ha minden rendben is van, akkor is ott van az a rizikó, hogy a gyártó egyszerűen leállítja a támogatást. Rengeteg kisebb okosotthon márka tűnt már el a piacról, és ilyenkor az ő eszközeik is használhatatlanná válhatnak.

 

A felmerülő rendszerhibák

És ha még ez sem lenne elég, ott van a rendszerhibák kérdése is. Nem is kell feltétlenül hacker vagy áramszünet, hogy gond legyen – néha a saját otthonod kezd el trollkodni veled. Egy bug miatt előfordulhat, hogy a fűtés hirtelen kikapcsol télen, vagy hogy az okos lámpák éjjel maguktól felkapcsolnak. 

Olyan esetekről is hallani, hogy egy update után az okosotthon rendszerek teljesen megzavarodtak, és össze-vissza kezdtek működni. Ilyenkor a tulajdonosok tehetetlenek, hiszen nem tudják visszaállítani a korábbi verziót, és várniuk kell egy újabb frissítésre, ami talán majd helyrehozza a dolgot.

 

Tehát tényleg megéri mindent automatizálni? 

Az okosotthonok kétségkívül kényelmesek, de ha nem figyelünk a biztonságra, akkor komoly problémákhoz vezethetnek. A legtöbben nem gondolnak bele, hogy egy rossz jelszó vagy egy elavult szoftver miatt az egész rendszer sebezhetővé válhat. Éppen ezért fontos, hogy ne csak a trendek miatt szereljünk fel okoseszközöket, hanem alaposan átgondoljuk, hogy melyik eszköz valóban hasznos, és melyik csak egy extra kockázati faktor az életünkben.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük