Az innovatív gyógyszergyártók támogatják a demográfiai súlypontú kormányzást – 3 pontos javaslat az új kormányzat számára– Az innovatív gyógyszergyártók a legfontosabb gyógyszerügyi teendők kapcsán támogató javaslatokkal fordulnak az új Kormányhoz
4 perc olvasásHárom pontban foglalta össze az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) a magyar egészségügy gyógyszerügyet érintő legsürgetőbb teendőit. Az AIPM üdvözli, hogy az elmúlt kormányzati ciklusban az egészségügy több területén is bővültek a pénzügyi források, és bíznak a trend fennmaradásában. Ugyanakkor felhívják a figyelmet a gyógyszeriparral kapcsolatos, a magyar gazdaság fejlődése szempontjából is kiemelten fontos aktuális kérdésekre, valamint megfontolt és előremutató egészségpolitikai munkát kérnek az új Kormány és Országgyűlés tagjaitól. A szakmai szervezet a Kormány megalakulását követően haladéktalan tárgyalásokat kezdeményez a szektorral kapcsolatos legfontosabb feladatok végrehajtása érdekében.
A 26 kutatás- és fejlesztésorientált gyógyszeripari vállalatot tömörítő Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) üdvözli, hogy az elmúlt kormányzati ciklusban az egészségügy több területén is bővültek a pénzügyi források, és bíznak a trend fennmaradásában. Felhívják ugyanakkor a figyelmet a gyógyszerügyekkel kapcsolatos jelenleg még megoldásra váró kérdésekre is. Ezek rendezése azért is sürgető, mert a magyar betegek egy elismerten jó gazdasági helyzetben lévő ország polgáraiként megérdemlik, hogy a környező és hasonló fejlettségű országok betegeihez hasonlóan férjenek hozzá a legújabb gyógyszeres terápiákhoz. Dr. Holchacker Péter, az AIPM igazgatója elmondta, hogy csak egy egészséges nemzet tud megfelelni napjaink demográfiai kihívásainak, amit az innovatív gyógyszeripar maximális partnerséggel támogatni kíván. Az Egyesület három pontban fogalmazta meg javaslatait a magyar egészségügy gyógyszerügyet érintő akut szükségleteinek kezelésével kapcsolatosan.
Elsőként javasolják, hogy az elmúlt tíz évben reálértéken csökkenő magyar gyógyszerkasszát a Kormány mihamarabb pótolja vissza, és az érje el a visegrádi országok nettó gyógyszerkiadásának reálértéken számolt átlagát. Második javaslatként a gyors, rugalmas és kiszámítható gyógyszerár-támogatási rendszer kialakítását szorgalmazza az AIPM, ami magában foglalja a régóta húzódó, már eldöntött befogadások kihirdetését éppúgy, mint a jelenleg meglévő adminisztratív és technikai akadályok lebontását, valamint az új, innovatív gyógyszerek és terápiák transzparens, kiszámítható és rendszeres befogadását. Ennek érdekében a magyar emberek életkilátásainak növelését, valamint az egészséges társadalom fenntartását szolgálná, ha a visegrádi országok átlagára emelt gyógyszerkassza minden évben a GDP bővülésének arányában növekedne, továbbá a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő az így megemelt költségvetést új terápiák befogadására fordítaná. Harmadik javaslatként annak érdekében, hogy a gyógyszeripar magyar gazdaságban betöltött valós szerepének megfelelően járulhasson hozzá a nemzetgazdaság bővüléséhez, az AIPM szükségesnek tartja az ágazatot sújtó különadók csökkentését. A gyógyszeripari szereplők az elmúlt két ciklus során közel 500 milliárd forintot fizettek be ágazati különadóként a magyar költségvetésbe, azonban a sikeres válságkezelés eredményeként mára indokolttá vált az extra terhek csökkentése. Ennek kapcsán fontos lenne továbbá, ha Magyarország klinikai kutatásokban betöltött európai vezető szerepét megvédendő konkrét intézkedések történnének, melyek további halogatása már veszélybe sodorhatja hazánk ezen a területen megszerzett előkelő helyét.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete felhívja a figyelmet arra, hogy az előremutató egészségügyi szakpolitikai döntések középpontba állítása, benne a magyar gyógyszerügyi kérdésekkel kapcsolatos adósságok felelős rendezése a magyar egészségügy és gazdaság összes szereplőjének, a kormányzatnak és a lakosságnak is közös érdeke. Az innovatív gyógyszergyártók kérik az új Kormány és a most mandátumot szerzett országgyűlési képviselők együttműködését, megfontolt és előremutató egészségpolitikai munkáját. Dr. Holchacker Péter, az AIPM igazgatója hozzátette: a demográfiai alapú kormányzás elképzelhetetlen erős egészségügy nélkül, melynek értelmében a szakmai szervezet a kormány megalakulását követően kezdeményezni fogja, hogy e cél elérését támogatandó a szektorral kapcsolatos legfontosabb feladatok végrehajtása érdekében mihamarabbi tárgyalások és konkrét intézkedések kezdődjenek.