Együnk gombát a rák ellen!
13 perc olvasás
A Magyar Rákellenes Líga értesülése szerint hazánkban 7.000 nőnél állapítanak meg mell-daganatot évente, 2.300 betegen már nem is tudnak segíteni. Sajnos a vizsgálatra behívott és veszélyeztetett nők közül csak 40% jelenik meg, pedig ezzel évente mintegy hétszázuk élete megmenthető lenne.
A Magyar Rákellenes Líga értesülése szerint hazánkban 7.000 nőnél állapítanak meg mell-daganatot évente, 2.300 betegen már nem is tudnak segíteni. Sajnos a vizsgálatra behívott és veszélyeztetett nők közül csak 40% jelenik meg, pedig ezzel évente mintegy hétszázuk élete megmenthető lenne.
GoPink – GombaPink
Mit lehet tenni a gombával a rák ellen, a rákból történő gyógyulás, esetlegesen a megelőzés érdekében?
"Go pink!" Ezzel a szlogennel indult sok évvel ezelőtt világ körüli útjára az a kezdeményezés, amely rózsaszín (pink) jelölésű közleményekkel igyekszik felhívni a figyelmet a mellrák megelőzés fontosságára. Minden év október elseje a mellrák világnapja, ilyenkor rózsaszín szalagokat tűznek ki az aktivisták és épületeket díszítenek fel pink szalagokkal.
A csiperkegombát gyakran említik a rákellenes harc egyik eszközeként. A Kaliforniai Beckman Research Institute, (City of Hope) kutató csoportja megállapította, hogy a csiperkegomba olyan anyagokat tartalmaz, ami csökkenti az ösztrogén (nemi hormon) szintet megemelő aromatáz enzim aktivitását. A szervezet túlzott ösztrogén termelése bizonyítottan megnöveli a mellrák kockázatát. Az ösztrogén (tüszőhormon) megnövekedését az aromatáz nevű enzim működése okozza, különösen a menopauzán átesett nők esetében. Az ösztrogénnel összefüggő rákos megbetegedések kezelésére jelenleg aromatáz-inhibítorokat (gátlókat) használnak. Az aromatáz hatását összefüggésbe hozták más ráktípusokkal is, mint pl. a prosztata-, húgyhólyag-, petefészek rák. Bebizonyították, hogy az aromatáz enzimet gátló anyagok jelenlétével sikeresen megelőzhetőek ezen ráktípusok kialakulása.
A prosztatarák esetében egy másik enzim, az 5-alfa-reduktáz hozható összefüggésbe a megbetegedéssel, ami a tesztoszteron háztartás felborításával okoz problémát a betegek szervezetében. 2004-ben végzett kutatások bebizonyították, hogy a csiperkegomba hatóanyagai mind az aromatáz, mind pedig az 5-alfa-reduktáz enzim működését képesek gátolni. Sőt mi több, a már kialakulóban lévő tumorok esetében gombakivonatokkal sikeresen csökkentették a rákos sejtek poliferációját (szaporodását, növekedését).
A kísérletek első szakaszában hét különböző növény: a hagyma, zeller, sárgarépa, paprika, brokkoli, spenót és a csiperke volt a vizsgálatok alapja. A legnagyobb mennyiségű aromatáz inhibítort, azaz gátló anyagot, a fehér csiperkegombában találták meg. Ausztráliában és Kanadában már évek óta rózsaszín tálcában értékesítik a csiperkegombát, október 1-től egy hónapon keresztül. Ez a nap a Mellrák Ellenes Küzdelem Világnapja,
a rendezvények hivatalos színe a pink. Mindkét országban a GoPink akció során értékesített csiperkegomba eladási árából, a mellrákkutatásokat és rákmegelőzést végző intézeteket támogatják. A csiperkegomba rendszeres fogyasztása segíthet a mellrák megelőzésében.
Hazánkban 2012 októberében indult GombaPink jelszó alatt az első, rák-megelőzést és rákellenes tevékenységet támogató gombaértékesítés.
A világnap alkalmából a Bio-Fungi Kft, a termesztett gomba hazai vezető szállítója Áporka-i telephelyén tartott tájékoztatót, melyen megjelentMutsi Árpád, a kft. ügyvezető igazgatója, Dr.Hajdú Csaba, a kft. kutatás-fejlesztési igazgatója,m Dr.Simon Tamás professzor, a Magyar Rákellenes Líga elnöke, és Dr.Vetter János, a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karának tanszékvezető tanára.
A tájékoztatót követően a megjelentek megtekintették a kft. ócsai gombatermesztő telepét.
Elhangzott, a Bio-Fungi Kft., a termesztett gomba hazai vezető szállítója, a kezdeményezés támogatására minden eladott rózsaszín-tálcás gomba után 5 Ft támogatást ad a Magyar Rákellenes Ligának.
A Tesco és az Aldi hazai áruház-láncok forgalmazzák a kft. GombaPink elnevezésű termékeit, ezen kereskedelmi helyek csatlakozása révén a vonatkozó üzletekben gombát vásárlók október 1-től egy hónapon keresztül nem csak saját egészségükért tesznek a termék választásával, de a Magyar Rákellenes Liga daganatellenes, rákbetegeket segítő munkáját is támogatják.
A TESCO akció-engedéllyel, az ALDI pedig plusz 5 Ft-tal és saját marketing munkával támogatja a GombaPink kampány sikerét, így a náluk megvásárolt gomba után tálcánként 10 Ft-ot kap a Magyar Rákellenes Liga.
Miért „szuperélelmiszer" a csiperke gomba?
Egyre gyakrabban halljuk az elmúlt években a "superfood" – szuperélelmiszer kifejezést, aminek pontos meghatározása még nem ismert. Olyan élelmiszereket értünk alatta, melyek kimagaslóan nagy koncentrációban tartalmaznak az emberi szervezet egészséges működéséhez elengedhetetlen tápanyagokat, vitaminokat, mikroelemeket. A leggyakrabban emlegetett szuperélelmiszerek közé tartozik az áfonya, főként magas antioxidáns és C-vitamin tartalma miatt, a bogyós gyümölcsök, olajos magvak, zöldségek (brokkoli, káposztafélék, kelbimbó stb.), citrusfélék, a tengeri halak (lazac, makréla, szardínia stb.) és a magas kakaótartalmú csokoládék. Ehhez a népes csoporthoz csatlakozott a csiperkegomba is.
A mesterséges gombatermesztés világszerte virágzik. Iparággá nőtte ki magát, sok millió embernek biztosít megélhetést. Nagyon pontosan beállított munkafolyamatokat igényel, különleges üzemek és termesztő-telepek végzik a termesztést.
A gombákkal és azok fogyasztásával kapcsolatosan számos tévhit létezik. Sokan a mérgezéstől való félelem miatt nem fogyasztanak gombát. Még az sem győzi meg őket, hogy nem az erdőben gyűjtött, hanem termesztett gombát ajánlanak nekik. Ezt az ellenérzést gyermekkori emlékek is erősíthetik, hiszen már a meséskönyvekben, ill. az óvodában is egyoldalúan ábrázolják a gombákat, csak a fehér pettyes piros gomba, azaz a légyölő galóca köszön vissza az ábrákról, „vigyázz, mérges vagyok" üzenettel.
A csiperkegomba mindhárom változatának, a fehér-, a barna-, és a portobello fajta tulajdonságai megfelelnek a kívánalmaknak:
– étkezési tulajdonságai minden más zöldségét felülmúlják: a termesztett csiperkegomba sajátos, egyedülállóan karakteres ízű és illatú élelmiszer
– széles körben népszerű, nyersen is fogyasztható, ill. alapanyagként használható
– beltartalmi értékei eltérnek a hagyományos zöldségektől, többet nyújt mind összetételében, mind ízvilágában
– egy étkezési adagja a hat alapvető mikroelem több, mint 20%-át biztosítja: riboflavin, niacin, pantoténsav, biotin, réz és szelén
– a napfénynek kitett csiperkegomba egy étkezési adagja elegendő mennyiségben tartalmazza a napi ajánlott mennyiségű D-vitamint
A D vitamin jelentősége az utóbbi években került előtérbe. A kutatók rájöttek, a D2 és D3 vitaminok hatása rendkívül összetett szervezetünkre, sejtjeinkre, immunrendszerünkre, vázrendszerünkre.
Korábban a zsírban oldódó vitaminokkal, így a D-vitamin készítményekkel kapcsolatosan voltak fenntartások, nehogy túladagolás jöjjön létre. A kutatók véleménye, ezt a fenntartást félretehetjük. Az oszteroporózis, a mellrák és a prosztatarák megelőzése végett, eddig 400 NE (nemzetközi egység) napi bevitele volt a javaslat, napjainkban az álláspont; 40-50 éves korig 1.000 NE legyen a bevitel, 50 év feletti férfiak számára ennek tízszerese is lehet a javasolt napi mennyiség, különösen a sötétebb színű lakosság körében (USA). A szükséges mennyiség észak felé haladva egyre növekszik.
A BioFungi kft. kutatócsoportja fejlesztette ki azt a termesztési technológiát, melynek során ibolyántúli fénykezeléssel a csiperkegombában lévő D2 vitamin mennyiségét 10-12-szeresre lehet növelni. Sikerült olyan csiperkegombát előállítaniuk, amelynek 100 grammja tartalmazza a teljes napi D-vitamin szükségletet.
– alacsony a kalóriatartalma, mégis igen magas tápértékű
– alapvető tápanyagokat biztosít az emberi szervezet számára anélkül, hogy növelné a só-, vagy telített zsírok bevitt mennyiségét, így nem okoz hosszú távú egészségügyi problémákat
– antioxidáns kapacitása hasonló, vagy gyakran erősebb is, mint a közönséges zöldségnövényeké, mivel az erős antioxidáns hatású L-ergothioneinből nagy mennyiséget tartalmaz
Az amerikai Pensylvania Állami Egyetemen Robert Beelman professzor kutató csapata vizsgálta a gombák
L-ergothionein tartalmát, a csiperke minden más ételnél dúsabb ebben, s magas hőfokú főzésnél sem károsodik.
– számos kísérlet bizonyította egészségvédő, betegségeket megelőző hatását
– bioaktív összetevőket biztosít az emberi szervezet számára, melyek erősítik az immunrendszert és segítenek megelőzni az olyan súlyos betegségek kialakulását, mint mell-, vagy a prosztata-rák
– mivel termesztése nem függ a külső környezettől, így egész évben olcsón, frissen elérhető, fogyasztható.
Fitten tart!
A vadon termő és a termesztett gombák egyaránt csak nagyon kis mennyiségű, szárazanyag-tartalmukra vonatkoztatva, mintegy 1,5-3% zsírt foglalnak magukban. A friss tömegre vonatkoztatva ez az érték még alacsonyabb, maximum 0,3%. Előnyt jelent emellett, hogy ez a nagyon alacsony zsírtartalom is a telítetlen, méghozzá többszörösen telítetlen zsírok formájában jelenik meg. A csiperke esetében bizonyították, hogy a kimutatható lipidek mennyiségének mintegy 15%-a ergoszterol, ami a D-vitamin elő-vitaminja (provitamin).
A gombák többsége kiváló forrása a B1, B2 és B3 vitaminnak, káliumnak, réznek és folsavnak.
A csiperkegomba nemcsak csekély zsírtartalma, de nagy víz-, és rosttartalma miatt is kiváló eleme lehet fogyókúráknak és diétás eljárásoknak. Előszeretettel fogyasztják vegetáriánusok, mert a teljes értékű aminosavakban, fehérjében, vitaminokban, mikroelemekben és ásványi sókban, rostokban gazdag gomba megvédi őket a hiánytünetek kialakulásától. A magas rosttartalom az emésztés szabályozásához elengedhetetlen.
Egy adag (100 gr) csiperkegomba közel fele annyi energiát (92 kJ/22 Cal.) tartalmaz, mint egy alma, vagy ötöd annyit, mint egy szelet kenyér.
A szakemberek a csiperkegomba beillesztését javasolják a napi étrendbe, akár a "fogyasszon 3×3 adag zöldséget-gyümölcsöt" elnevezésű program keretében is. Felhasználható önálló ételként, de ugyanakkor jól harmonizál számos más élelmiszerrel, húsféleséggel és zöldséggel. Sokféle változatban elkészíthető, igazi ételkülönlegesség.
Mutsi Árpád, a Bio-Fungi Kft ügyvezető igazgatója szólt a gombaipar helyzetéről és cégéről. Elmondta, a magyar mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban sok kihívással kell szembenézni. A gombatermelőknek is tudni kell, milyen eszközök állnak rendelkezésre és mi szükséges a fejlődéshez. Hazai viszonylatban a termesztett csiperkegombára meghonosodott „sampion" elnevezés a francia csiperkegomba termelésből ered (Champion de Paris). XIV. Lajos idején indult ennek termesztése Párizs környékén. A laskagombát Magyarországon a 40-es 50-es évektől kezdődően futtatták fel. További ismert, gyógyhatással is bíró fajta a shii-take, elérhető a magyar vásárló számára is.
Hazánkban az elmúlt 20 év alatt tízszeresére növekedett a gombaipar. A budafoki gombatermesztés 110 éves tradíciójú, a filoxera vész után megüresedett pincék hasznosítására indult. A két világháború között a világ harmadik-negyedik gombatermelője voltunk (Franciaország és USA után). A rendszerváltozás után sokan belekezdtek, divatból, vagy más lehetőség híján.
A gombaipar perspektívikus ágazat, sok kis termesztő volt Európa szerte, akik a központi naprakész szállítási-terítési követelményeknek végül is nem tudtak eleget tenni és sokan tönkre mentek. A termelés folyamatosan nőtt Európában, de a termesztők 80%-a megbukott. A növekedés még mindig tart, az iparági szereplők egyre nagyobbak és egyre professzionálisabbak, a gomba minőségére és a fogyasztók örömére. Elfogadható árú, jó minőségű termékhez megfelelő üzemi nagyság szükséges. A zöldség-gyümölcs ipar a konzerv és feldolgozott termék felől a friss termékek felé halad tendenciájában. Ez az egészséges táplálkozás nagyjelentőségű kérdése, hosszú távon az egészségesebb életmód, a kevesebb betegség, a jobb társadalmi érzet meghatározója.
A világon 2,2 – 2,4 millió tonna csiperkét állítanak elő évente, elsősorban az északi féltekén az USA, Kanada és az európai kontinens. Ázsiában Kína és a déli féltekén Ausztrália és a Dél-Afrikai Köztársaság. Emellett megtermelnek 4-6 millió tonna másfajta gombát is. A nagy lélekszámú kínai lakosság ellátásában alapvető jelentőségű a gombafogyasztás, termelés. A kínai konzervgomba idehaza is ismert, de Kína egyre inkább saját szükségletére koncentrál.
Magyarország ma elmarad korábbi jelentős részesedésétől, a termelés az európai piac mintegy 2%-át adja, az ágazatban így van potenciális növekedési lehetőség. Angliában fejenként 4 kg gombát fogyasztanak évente, a nyugat-európai átlag pedig 3 kg évente, hazánkban ez a fogyasztás 1,5 kg, így ez kétszeresre növelhető távlatilag.
100 gr gomba 3 nagyobb gombafejet jelent.
A Föld lakosságának drasztikus iramú növekedése, ezen népesség táplálása még nagyobb távlatokat jelent a gombatermesztés számára. Kb. egy-milliárd ember éhezik ma a Földön, a gomba kiváló fehérje forrás, a vallási kötöttségek sem jelentenek fogyasztási akadályt. Mezőgazdasági hulladékon, mellékterméken nagy tömegben előállítható fehérje-forrás, aminek egészségvédő hatása is van.
Európában az elmúlt időszakban Lengyelország és Hollandia ért el kiemelkedő gombaipari sikereket, a magyar gombaipar közép-európai regionális méretekben, közvetlen környezetében játszhat meghatározó szerepet, ma 24-25 ezer tonna gombát állít elő évente, még nem érte el a 10-12 évvel korábbi csúcsot.
A gomba minden évszakban elérhető, korszerű táplálékként jelenik meg a hazai, és a környező országok kereskedelmében, a friss zöldség-gyümölcs fogyasztás jelentőségének megfelelően.
A 22 éves BioFungi cég erre predesztinált, 10 országban, Magyarországon és a környező országokban több mint 200 vállalkozásnak ad el a termeléshez szükséges komposztot. Kétszáz dolgozóval működik, a gombát legjelentősebb mennyiségben Ausztriában, Szlovákiában, Szlovéniában és Magyarországon értékesíti, a legmodernebb technológiát használva, a legkritikusabb igényeknek is megfelelő minőségben. A D-vitaminban dúsított, ill. a szelénes gomba kifejlesztésében úttörő szerepet játszott, s ma is komoly kutatásokat-fejlesztéseket végez több egyetemmel együttműködve.
2012-ben 4,7 milliárd Ft volt a cég árbevétele, fejlődésük a gazdasági válság idején is töretlen volt, köszönhetően a termékek minőségének és a céges megbízhatóságnak, innovációnak és a kutatás-fejlesztésnek, a motivált és képzett menedzsmentnek, a regionális szereplőként meghatározott pozitív jövőképnek. Hosszú távra terveznek,
2-3-5-8 éves időszakra készített „mesterterv" segítségével. Ezt alkalmazzák a piac igényeire alakítva, un. Lego mono-dupló rendszerben gondolkozva.
http://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCsz%C5%91hormon
http://en.wikipedia.org/wiki/Aromatase
http://drinfo.eum.hu/drinfo/pid/0/betegsegKonyvProperties/oid/0/ID2224301
http://hu.wikipedia.org/wiki/Tesztoszteron
http://www.gombarecept.hu/miert-egeszseges/szuper%C3%A9lelmiszer
http://hu.wikipedia.org/wiki/Nemzetk%C3%B6zi_Egys%C3%A9g
http://hu.wikipedia.org/wiki/Antioxid%C3%A1ns
www.oxisresearch.com/ergo/l–ergothioneine_monograph.pdf
http://www.vital.hu/themes/health/zsirok1.htm?page=0%2C1
http://hu.wikipedia.org/wiki/Lipidek
http://www.youtube.com/watch?v=P6BIcUa9ofs
http://oxforddictionaries.com/translate/french-english/champignon%2Bde%2BParis___1
http://www.whfoods.com/genpage.php?dbid=122&tname=foodspice
Harmat Lajos