ENSZ HIVATAL GYÖNGYÖSÖN
Az ENSZ Világűrbizottságának végrehajtó testülete az ENSZ Világűriroda (UNOOSA) a Károly Róbert Főiskolával közösen regionális hivatalt (Regional Support Office, RSO) létesít és üzemeltet februártól Gyöngyösön.
Az ENSZ Világűrbizottságának végrehajtó testülete az ENSZ Világűriroda (UNOOSA) a Károly Róbert Főiskolával közösen regionális hivatalt (Regional Support Office, RSO) létesít és üzemeltet februártól Gyöngyösön.
A hivatal létesítését az ENSZ Közgyűlés felhívására Magyarország Kormánya ajánlotta fel. A regionális hivatal annak a 12 központnak az egyike lesz a világon, mely az un. UN-SPIDER (katasztrófa és vészhelyzet-elhárító) program megvalósításában vesz részt.
A regionális hivatal feladata, hogy segítse, támogassa a természeti és ipari katasztrófák megelőzését illetve a bekövetkezett katasztrófák elhárítási tevékenységeit, az emberi élet és az anyagi javak mentését, valamint a katasztrófák hatásainak felmérését.
A hivatal az ENSZ égisze alatt távérzékelési eszközökkel és módszerekkel támogatja valamennyi tagállam (különösen a fejlődő országok) katasztrófavédelmi tevékenységét (hurrikánok, árvizek, erdőtüzek, tengeri balesetek, földrengések, nukleáris balesetek, stb.).
A létrejövő hivatal részt vesz többek között NASA felvételek feldolgozásában is.
A regionális hivatal létesítését is magába foglaló okirat aláírására Bécsben (ENSZ központ, Világűrbizottság) kerül sor 2012. február 7.-én 13.00 órakor.
Az ENSZ hivatal mindennapjai Gyöngyösön
Mit is csinál egy ilyen hivatal? Közvetlenül az ENSZ-nek dolgozik. Műholdas felvételeket elemez, alacsony repülési felvételeket készít és dolgoz fel ún. hiperspektrális technikával, melyet nemcsak a UN-SPIDER hálózat, de az ENSZ valamennyi tagállama hasznosít.
A hivatalnak közvetlen hozzáférése van a NASA műholdas felvételekhez és részt vesz olyan programokban, melyek a katasztrófák és vészhelyzetek felderítését szolgálja.
Az RSO egység (hivatalos megnevezés) bárhol bevethető a világban katasztrófa esetén az ENSZ égisze alatt.
A Hivatal speciális feladata a hiperspektrális műholdas felvételek kalibrációja, mely a szorgos mindennapok egyik fontos eleme (ez ma a távérzékelésben a legszűkebb keresztmetszet).
Miért éppen a Károly Róbert Főiskola? Mert az intézmény bizonyította, hogy egyedülálló tudással bír a környezeti állapotfelmérése terén (Mexikói-öböl, kolontári vörösiszap katasztrófa, klímakutatás a sarkvidéken, stb.).
Mi található a Hivatalban?
A mindennapi felszereléseken és eszközökön túl:
Aisa Eagle II típusú hiperspektrális képalkotó szenzor
fedélzeti számítógép
nagy pontosságú GPS/INS rendszer
ASD FieldSpec spektrofotométer
totálmérő állomás, GPS bázisállomás
speciális műholdkép-feldolgozók
A Hivatalban jelenleg 7 fő dolgozik.