EP-állásfoglalás Tibetről csütörtökön
4 perc olvasásCsütörtökön, 11 óra után szavaz az Európai Parlament a tibeti helyzetről szóló állásfoglalásról.
Csütörtökön, 11 óra után szavaz az Európai Parlament a tibeti helyzetről szóló állásfoglalásról.
Az EP-képviselők a március 26-ai, rendkívüli brüsszeli plenáris ülésen tartottak vitát a Tibetben kialakult helyzetről. A parlament most állásfoglalást is elfogad.
Az olimpiai megnyitóünnepség esetleges bojkottjával a tervezet következő pontja foglalkozik: az EP „felszólítja a hivatalban lévő EU-elnökséget, hogy törekedjen közös EU-álláspont kialakítására a kormány- és államfők, valamint az EU főképviselőjének az olimpiai játékok nyitó ünnepségén való részvételére vonatkozóan, olyan fenntartással, hogy az eseményen az előbbiek nem vesznek részt, amennyiben a kínai hatóságok és őszentsége, a dalai láma között nem indul újra a párbeszéd".
A március 26-ai EP-vita összefoglalója
A frakciók állásfoglalás-tervezete:
Tőkés László a Zöldek – Európai Szabad Szövetség frakció tagja lett
Az eddig független EP-képviselőként tevékenykedő Tőkés László az Európai Parlament „Európai Szabad Szövetség" (ESZSZ) nevű csoportjának tagja lesz.
Ezt Tőkés László a brit Ian Hudghtonnal, az ESZSZ csoport elnökével, a belga Nelly Maes-szal, az ESZSZ pártelnökével és Szájer Józseffel, a magyar néppárti delegáció vezetőjével közös sajtótájékoztatóján jelentette be.
Az ESZSZ csoport az EP „Zöldek – Európai Szabad Szövetség" frakciójának része.
A Zöldek – Európai Szabad Szövetség honlapja:
http://www.greens-efa.eu/index.htm
Tőkés László EP-s adatlapja
További információ: ltokes-assistant@europarl.europa.eu
Megszavazta az EP az új egészségügyi biztost
Szerda délután szavazott az EP a Ciprus által jelölt új EU-biztos személyéről. Androula Vassziliou 446 igen, 7 nem és 29 tartózkodó voksot kapott.
Markosz Kiprianou, korábbi egészségügyi biztos 2008. február 28-án lemondott, miután az új ciprusi kormány külügyminiszterének jelölték.
Összefoglaló a biztosjelölt parlamenti meghallgatásáról (angolul)
Mindent feliratozna az EP a közszolgálati tévéken
Az EP-képviselők többsége aláírta azt az írásbeli nyilatkozatot, amely a halláskárosultak és az idegen nyelvet tanulók érdekében a közszolgálati televíziós csatornákon közvetített valamennyi program feliratozását sürgeti.
A szöveg szerint a részleges vagy teljes halláskárosodás az Európai Unióban több mint 83 millió embert érint, és az elöregedéssel ez a probléma egyre súlyosabbá válik.
A képviselők megjegyzik, „a technológia jelenlegi állása lehetővé teszi a televízióműsoroknak (többek között az élő közvetítéseknek) sugárzásukkal egy időben történő feliratozását, amint azt a BBC televíziós csatorna példája is mutatja, amely vállalta, hogy 2008 áprilisától valamennyi műsorát feliratozza".
Az EP „elengedhetetlennek tartja a közszolgálati televíziós csatornákon közvetített valamennyi program feliratozását az EU-ban annak biztosítása érdekében, hogy azok valamennyi néző, többek között a siket és nagyothalló személyek számára is hozzáférhetőek legyenek; úgy véli továbbá, hogy ez idegen nyelvek tanulásában is segítséget nyújtana".
A képviselők felszólítják az Európai Bizottságot, terjesszen elő olyan jogszabályjavaslatot, amely az Európai Unióban működő közszolgálati televíziós csatornák számára előírja az általuk sugárzott valamennyi műsor feliratozását.