Európa legnagyobb tetőcserép-gyára Békéscsabán
6 perc olvasás2009. március 27-én ünnepélyesen megnyitották Békéscsabán a Tondach Magyarország Zrt. Csaba II. üzemét, legújabb kerámia tetőcserépgyárát.A Tondach csoport Kelet-Közép Európa vezető kerámia tetőcserépgyártó cége, amely 1992 óta sikeresen terjeszkedik a térségben. A cégcsoport 11 országban van jelen, 34 gyáregységgel. Kelet-európai befektetéseinek összege 1992 és 2008 között mintegy 400 millió euró volt.
2009. március 27-én ünnepélyesen megnyitották Békéscsabán a Tondach Magyarország Zrt. Csaba II. üzemét, legújabb kerámia tetőcserépgyárát.A Tondach csoport Kelet-Közép Európa vezető kerámia tetőcserépgyártó cége, amely 1992 óta sikeresen terjeszkedik a térségben. A cégcsoport 11 országban van jelen, 34 gyáregységgel. Kelet-európai befektetéseinek összege 1992 és 2008 között mintegy 400 millió euró volt.
A most átadott beruházás Magyarország legnagyobb kerámia cserépgyára, 50 milló eurós (15 milliárd Ft-os) befektetéssel készült, részben európai uniós forrásból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap tárfinanszírozásával.
A Tondach a projekthez 500 millió Ft vissza nem térítendő támogatást kapott az Új Magyarország Fejlesztési Terv Gazdaságfejlesztési Operatív Program pályázati programjának keretében.
Az új gyárhoz az első ásóvágást 12 hónappal korábban ejtették, s rekordidő alatt készült el a márciusi átadásra a Tondach már meglévő békéscsabai telephelyén. A Tondach a 6 telephellyel piacvezető a magyar kerámia tetőcserép-gyártók között, a most átadott üzemmel az egész magyarországi cserépgyártó-kapacitás 70%-al megnő.
Az átadott létesítményben a legmodernebb, Németországban gyártott tetőcserépgyártó berendezések dolgoznak, s évente mintegy 30 millió darab nagyformátumú tetőcserepet és kb. 2,5 millió darab kiegészítő elemet tudnak előállítani. Az így gyártott elemekkel 3 millió négyzetméternyi tetőfelületet, azaz kb. 15 ezer családi házat lehet lefedni.
A 25 ezer négyzetméternyi gyártócsarnokban a legmodernebb gépeken a legmodernebb gyártási technológiával dolgoznak. A gyártás alapanyagát, a kék és szürke agyagot a gyártóüzem közelében húzódó agyagbányából nyerik, ahol mintegy 50 évre elegendő mennyiség található. Az alapanyag a csarnok melletti silókba, az új agyag-előkészítőbe kerül, ahol „reszelés" után jut a csarnokba. Itt újfajta, a legmodernebb technikát képviselő, 3-fejű prések és robotok veszik kezelésbe. A következő állomás az alagútkemence, amely a maga 235-méteres méretével a szakmában a legnagyobb a világon.
A technológia képei:
A gyártás menetének felépítésekor a legnagyobb üzembiztonság, alacsony energiafelhasználás, példaértékű biztonsági- és környezetvédelmi szempontok megvalósítását tartották szem előtt, párosítva a gazdaságosság és a vevő maximális kiszolgálásának elvével.
A gyáravató során Franz Olbrich, a Tondach Gleinstätten AG igazgatóságának elnöke kifejezte büszkeségét, hogy a Tondach csapat, vállvetve a beszállítókkal rekordidő alatt volt képes megvalósítani a létesítményt. Az új gyárral a magyar piacon a Tondach új mércét is felállít, az automatákkal készített termékek tökéletes formájúak, keménységük a korábbi gyártmányokhoz képest nagyobb, a hosszú szállítást is jól bírják repedés nélkül, a legkülönbözőbb, akár egyedi színekben is készülhetnek, alapszínük téglavörös. Az előállítás fokozottan gazdaságos és, ahogy a Tondach jelmondata is mondja, 100 évre bizonyítja a termék tartósságát.
Három új, nagyformátumú cseréptípusról van itt szó tulajdonképpen, márkanevük; Twist, Bolero és Rumba, mindegyik készülhet matt és fényes kivitelben. Az új termékekből az anyagszükséglet kb. 9,3 db/négyzetméter, amely adat maga is új mércét állít, legyen szó akár új építkezésről, akár tetőfelújításról. A trend ezekkel a cserepekkel már a természetes, jóminőségű, értékálló termékek felé irányul.
Ki is az a Tondach?
1881-ben épült meg a stájerországi Gleinstätten településen az első téglagyár, fatüzelésű körkemencékkel.
1972-ben felépül az I.sz. gyár gáztüzelésű alagútkemencével, korszerű vezérléssel, bevezetik a piacra a porózus falazótéglát.
1983-ban felépül a II.sz. gyár, megkezdik a húzott tetőcserép gyártását, ekkor vezetik be a Tondach márkanevet.
1989-ben megkezdik a II.sz. gyár építését, a telephelyen újabb üzemet építenek sajtolt tetőcserepek gyártására.
1992-ben vásárolják meg a békéscsabai Jamina Rt. részvényeit, a sajtolt tetőcserép- és falazótégla-gyáregységet.
1993-ban a Tondach tulajdonrészt szerez a Csorna-Beled Rt.-ben.
A 2006-ig terjedő időszakban Csehországban, Ausztriában, Horvátországban, Szlovéniában, Macedoniában, Romániában szereznek részt társaságokban, ill. alapítanak céget.
Közben 2002-ben Magyarországon megszerzik a Tatai cserépgyár 100%-os részesedését.
2007-ben új gyárépítés zajlik Békéscsabán.
A cégcsoport 2007. évi forgalma 74 milliárd Ft volt, ami 2008-ban milliárdra nőtt.
A termelés legutóbbi számai: 500 millió drb tetőcserép és 305 millió drb NF tégla évente.
A Tondach referenciái között tartják számon, a számtalan magánház mellett, a fertődi Esterházy kastélyt, a bécsi Hofburgot, a budapesti Sándor Palotát is.
2009. március 27.: új cserépgyár avatása Békéscsabán, 15 milliárd forintos beruházással – Létrejött Európa legnagyobb és legkorszerűbb cserépgyára!
Az üzemcsarnokba telepített 235 méter hosszú alagútkemence a legnagyobb a világon a maga szakterületén.
A kiváló üzembiztonság, a modern technológia és a gazdaságos energiafelhasználás biztosítja az egész békéscsabai cserépgyártás gazdaságosságát. A gyár piaca a régióra is kiterjed, Románia, Bulgária, Ukrajna és Oroszország is felvevőhelyet jelent, akár piacvezető pozícióval.
A megnyitón Kató Aladár vezérigazgató kifejezte reményét, hogy a recesszió ellenére az építőipar Magyarországon fellendülhet, a bankok számára a napokban 520 milliárd forintos hitelkeret nyílt, ebből a hazai építőipari beruházások finanszírozására nyílik lehetőség.
Franz Olbrich, az osztrák érdekeltségű cégcsoport igazgatóságának elnöke elmondta, a társaság Európa szerte több mint 3.100 munkavállalót foglalkoztat 11 ország 34 gyáregységben. A cégcsoport 1992 óta 150 millió eurót fektetett be Magyarországon úgy, hogy a tevékenységéből származó nyereséget visszaforgatta fejlesztésekre, 2007-ben 248 millió, 2008-ban pedig 258 millió euró forgalmat ért el.
A cég meghirdetett vezérelve; kiemelkedő minőségű termékek gyártása, csak természetes anyagokból, a vásárlók megelégedésére. Minden országban kizárólag helyi cégvezetéssel töltik be a vezető adminisztratív és műszaki posztokat.
Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára elmondta, a kormányzat az elmúlt évben jórészt uniós források beiktatásával 1.400 milliárd forintos alapot hozott létre két-éves átfutásra, mellyel a recesszió következményeit kívánták enyhíteni, ebből a forrásból származott a Tondach beruházás támogatása is.
Harmat Lajos