Az Európai Unió belga elnöksége, s a közelgő magyar elnökség alkalmából, a Flamand Kormány és Budapest jelentős művészeti központjainak kezdeményezésére, immár másodszor rendezik meg 2010. október 10-19. között Budapesten a flamand kultúra átfogó bemutatóját.
Az Európai Unió belga elnöksége, s a közelgő magyar elnökség alkalmából, a Flamand Kormány és Budapest jelentős művészeti központjainak kezdeményezésére, immár másodszor rendezik meg 2010. október 10-19. között Budapesten a flamand kultúra átfogó bemutatóját.
Az Európai Unió belga elnöksége, s a közelgő magyar elnökség alkalmából, a Flamand Kormány és Budapest jelentős művészeti központjainak kezdeményezésére, immár másodszor rendezik meg 2010. október 10-19. között Budapesten a flamand kultúra átfogó bemutatóját.
Nyugat-Európa élenjáró kulturális centrumai, Atwerpen, Brugge, Gent, Mechelen és Leuven pezsgő kulturális alkotói közegébe nyerhetünk betekintést a rendezvénysor 9 napja alatt; ahol a németalföldi klasszikus és mai könnyűzenén, kortárs táncon és színházon túl a vizuális művészetek és a kortárs flamand irodalom is bemutatkozik fővárosunkban. A fesztivál szervezői ígérik; egy hét alatt átfogó képet kaphatunk Flandria kultúrájának jelenlegi irányzatairól. A fesztivál sokszínűségéhez igazodva, változatos budapesti helyszínek adnak otthont a produkcióknak. Ezek, ill. az információk forrásai:
a Trafó-Kortárs Művészetek Háza, http://www.trafo.hu/
a Merlin Színház-UH Fest, http://www.fest2010.uh.hu/
az ELTE Néderlandisztika Tanszék, www.btk.elte.hu/min.neder.aspx , http://www.gondolatkiado.hu/
a Szent István Bazilika, http://www.filharmoniabp.hu/
a Lumen Galéria, http://www.photolumen.hu/
a Thális Színház, http://www.thalia.hu/
a SÍN Kulturális Központ, http://www.sinarts.org/
és az A38 Hajó, http://www.a38.hu/
Andre Hebbelinck, a fesztivál főszervezője, a Flamand Kormány Magyarországi Képviseletében az esemény tájékoztatóján elmondta, az elmúlt évi sikeres rendezvény után már sorozatban gondolkodnak. Így kerül sor az idei második rendezvénysorozatra, melynek alcíme: Physical+Digital (Valódi + Virtuális), mely megjelölés
a XXI. századi kultúrában már alapvetőnek számító elektronikus és on-line irányzatok, eszközök és a hagyományos, kézzel fogható, „fizikai" művészet együttélésére utal.
A szervező autentikus információjából leszűrhető; a nagymultú flamand kultúra Belgiumban jelenleg a differenciálódás időszakát éli, önazonosságát fogalmazza újra, erről is kapunk képet a rendezvénysoron.
Adalék:
az 1400-as évek végén Agricola a nemesek számára ófrancia nyelven, a közrendűeknek flamandul, a szakrális események számára latinul fogalmazott…
A közelmúlt, ezen belül Kelet-Európa a témája két izgalmas programnak:
a Nobel-díjas orosz író, a Szovjetunióból emigrált Joszif Brodszkij költészetét eleveníti fel a Trafóban október 10-én Kris Defoort zongorista és Dirk Roofthooft színész közös produkciója,
http://www.krisdefoort.com/ , http://www.lod.be/
Annemie Augustijns fotókiállítása pedig a keleti blokk országainak atmoszféráját, a velünk élő múltat boncolgatja
(a kiállítás október 11-én nyílik a Lumen Galériában, s november 1-ig tekinthető me).
A világhírű historikus együttes, a Capilla Flamenca Németalföld régmúltjába ás le: október 14-i koncertje a franko-flamand polifónia egyik legjelentősebb mestere, Alexander Agricola (1446-1506) előtt tiszteleg a Szent István Bazilikában, http://www.capilla.be/ .
A kortárs táncművészet két előadással képviselteti magát a programban:
az építészként is működő Kris Verdonck és társulata az A Two Dogs Company lélegzetelállító produkcióban járja körül szabadság és függőség kérdéskörét, a levegőben bábuként lógó és mozgó táncosok közreműködésével (október 12-én és 13-án a Thália Színházban, a Trafóval és a BÖF-fel közös szervezésben), http://www.atwodogscompany.org/ .
A zseniális táncos koreográfus Marc Vanrunxt a lengyel kortárs zeneszerző, Krzysztof Penderecki egyik megrázó művére építi vízióját (október 19-én a SÍN Kulturális Központban), http://www.kunst-werk.be/ .
A fesztivál erős könnyűzenei felhozatalának képviseletében közös koncerten lép fel a jazz és világzene határán mozgó Aka Moon trió (az afrikai Baba Sissokóval kiegészülve), http://www.akamoon.com/ ,
ill. Európa talán legintenzívebb big bandje, a Flat Earth Society (október 16-án a Trafóban), amelyet a magyar közönség már korábban is nagy érdeklődéssel fogadott, http://www.fes.be/ .
Koncertet ad a 20. század eleji rajzfilmhős alteregójaként működő gitárguru, Ignatz (október 10-én a Merlin Színházban/UH Fest), http://www.ignatz.be/ , http://www.fest2010.uh.hu/ ,
ill. a flamand rock-szcéna exponált együttese, a Triggerfinger (október 14-én az A38 Hajón), http://www.triggerfinger.net/ .
Október 16-án az A38 Hajón mutatkozik be a legjelentősebb antwerpeni elektronikus zenei fesztivál,
a Laundry Day: Dr.Lektroluv furcsa zöld elektro-technója, http://www.laundryday.be/
a Mumbai Science finoman beizzító indie-trance-e,
ill. a Gtronic trash-technója.
Az európai népek együttélését, az európai kultúra egymásba szőtt gazdag szövetét jeleníti meg legújabb regényében korosztályának meghatározó flamand írója, Koen Peeters, akinek Nagy Európai Regény című kötete a fesztivál idején jelenik meg magyarul (holland-magyar nyelvű könyvbemutató lesz a szerző jelenlétében október 18-án 15 órától az ELTE-n, a Rákóczi út 5. IV. em. alatt).
A program olvasható még a Facebookon is, ahol a Futurspektiv2 mottójához illeszkedő digitális-közösségi élményben is részesülhetünk Flandriáról.
Harmat Lajos
Foto:Lantai József