Forgo-Morgó villanytűzhelye
4 perc olvasásA Forgó Morgó Energiatakarékossági Országos Program kampányzáró eseménye zajlott 2007.november 24-én a CECED Magyarország Egyesülés szervezésében. (CECED : Conseil Européen de la Construction d'appareils Domestiques = Háztartásigép-Gyártók Európai Szövetsége)
A Forgó Morgó Energiatakarékossági Országos Program kampányzáró eseménye zajlott 2007.november 24-én a CECED Magyarország Egyesülés szervezésében. (CECED : Conseil Européen de la Construction d'appareils Domestiques = Háztartásigép-Gyártók Európai Szövetsége)
A program során az ország legöregebb, működő villanytűzhelyét keresték, 65-en jelentkeztek készülékükkel,
az első helyezett, a fellelt legöregebb villanytűzhely, 70 évnyi szolgálatot teljesített. Gazdája, a kunszentmártoni Gulyás Károlyné kapta a 200 ezer Ft értékű vásárlási utalványt, a második helyezett készülék gyártási ideje 1954., tulajdonosa 100 ezer Ft-os utalványt, a harmadik helyezett 1956-os gyártású készülék gazdája pedig 50 ezer Ft-os utalványt vehetett át.
A CECED Magyarország Egyesülés és az Electro-Coord Magyarország Kht. által indított programban új életre kelt a '80-as évek kedvelt villanyóra rajz-figura, Forgó-Morgó. Ma is az energia-takarékosságra hívja fel figyelmünket, amit új módon tervezett energiatakarékos háztartási gépek beállításával érhetünk el. Tanácsokat ad, hogyan hűtsünk, mossunk energia-takarékosan, ezúttal pedig a takarékos sütés-főzésben van segítségünkre.
A győztes, 70 éves energiafaló villanytűzhely élettartama alatt 90 ezer kilowattóra energiát fogyasztott el, egy korszerű készüléken 36 ezer kilowattórával lehetett volna ugyanannyi ételt elkészíteni.
A CECED Magyarország Egyesülés véleménye; hatékony háztartási készülékekre cserélve a régit, a magyar családok villanyszámlája 40%-ak kisebb lehetne, ami megfelel egy új erőmű teljesítményének.
Az európai CECED kezdeményezésére indult hazánkban is ez a program, melyhez a magyarországi háztartásigép-gyártó és forgalmazó cégek CECED képviselete is csatlakozott.
Az utóbbi 10 évben az európai gyártók 10 milliárd eurót fektettek a készülékek energia-hatékonyságának javításába, ami jelentős eredményeket hozott;
-34 Terawattóra áramot sikerült megtakarítani 1955 óta, ezzel 17 millió tonnával kevesebb széndioxidot bocsátott ki Európa,
-a mosógépek vízhasználata 62%-al csökkent 20 év alatt.
Az európai szervezet által kijelölt aktuális témák helyzete:
-"Time to go!"
Jelenleg Európa-szerte több, mint 188 millió 10 évnél idősebb készülék működik a háztartásokban. (Magyarországon ennek aránya mintegy 40%. ) Ezek a régi készülékek tetemes többletköltséget okoznak a háztartásoknak magas energiafelhasználásuk miatt, emellett a környezetet is szennyezik.
–Az elektromos és elektronikai hulladékok visszagyűjtése
Az Európai Parlament és a Tanács 2002/95/EK irányelve alapján 2004. október 8-án Magyarországon is hatályba lépett az elektromos és elektronikai hulladékok visszagyűjtését szabályozó 264/2004. (IX. 23.) Kormányrendelet.
-A márkás termékek előnyben részesítése
Európai összehasonlításban, Magyarországon nagy számban találhatók noname háztartási termékek, főként
kis-háztartásigépek, s a vásárlók még mindig az olcsóbb, de gyengébb minőségű termékeket választják, nem számolva a hátrányokkal.
–Szabályozás
Az elektromos és elektronikai készülékekben felhasználható veszélyesanyag-korlátozásról szóló szabályozást
az Európai Parlament és a Tanács 2002/96 EK irányelve alapján kell értelmezni. 2006. július 1-től Magyarországon is hatályba lép az előírás, mely szerint a forgalomba helyezett készülékek egyáltalán nem, vagy csak a jogszabály által megengedett mennyiségben tartalmazhatják a megjelölt, egészségre káros anyagokat (16/2004. (X.8.) KvVM rendelet).
http://www.energiakalkulator.hu/
http://www.zoldhatosag.gov.hu/
http://europa.eu.int/eur-lex/en/search/search_lif.html
www.sustenergy.org/tpl/page/page.cfm?pageName=home
Harmat Lajos