Ipar Napjai 2017
Az idén 50. évét jegyző Hungexpo Budapesti Vásárközpontban május 9-12. között zajlik a MACH-Tech és Ipar Napjai elnevezésű, átfogó szakmai-üzleti rendezvénysor. A teltházas rendezvényen több mint 420 kiállító várja a látogatókat.
Az idén 50. évét jegyző Hungexpo Budapesti Vásárközpontban május 9-12. között zajlik a MACH-Tech és Ipar Napjai elnevezésű, átfogó szakmai-üzleti rendezvénysor. A teltházas rendezvényen több mint 420 kiállító várja a látogatókat.
Az Ipar 4.0 ebben az évben is az esemény egyik fő témája, a kiállítók elhozták a HUNGEXPO-ra a gép- és szerszámgyártás, a hegesztés-technika, az automatizálás, az ipari elektronika, a robot-szakma legújabb fejlesztéseit, az egymással párbeszédet folytató intelligens gépeket, melyek ma már az ipar jelenét képezik.
A kapcsolódó szakmai konferenciák idén külön pavilonban (F) kaptak helyet. Ezek sorába illeszkedik a Nemzetgazdasági Minisztérium Ipar 4.0 tematikus napja, melyen hazai és külföldi előadók a technológiai fejlesztéseknek az általános gazdasági növekedésre gyakorolt hatását taglalják. Az elektronika, automatizálás, munkavédelem szakértői is találkozhatnak ezeken a szakmai eseményeken, köztük a MAJOSZ beszállítói fórumán.
Harmadik alkalommal része a kiállításnak a GTE-Autopro Techtogether elnevezésű diákverseny, melyen 15 egyetemi csapat méri össze tudását a gyártástechnológia és Ipar 4.0, digitalizációs kérdésekben. A diákok-csapatok nyolc egyetemről érkeznek, itt műszaki vetélkedőn feladatokat oldanak meg, s bemutatók során mutatják fel a járműépítés során alkalmazott, az Ipar 4.0 -hoz kapcsolódó ismereteiket.
http://iparnapjai.hu/hu/techtogether-verseny
A kiállítás egyik legfontosabb eleme, a 2013-ban elindított és azóta folyamatosan fejlesztett
APPLICATION ZONE, az újfajta, a kiállítókkal kapcsolatot teremtő interaktív bemutatkozási lehetőség, ahol a kiállítók gyakorlat közben mutathatják be gépeiket, szolgáltatásaikat az érdeklődőknek.
Számos újdonság bemutatkozására kerül itt sor, közte van a FANUC M2000iA/2300, az a világrekorder teherbírású robot, amely példa nélküli erejével a legsúlyosabb tárgyakat is képes nagy pontossággal mozgatni, így a világ gép- és autógyárainak hamarosan egyik leghasznosabb munkaerejévé válhat.
A szerszámgép gyártásban érdekelt japán kereskedő-cégek egyik hagyományos hazai képviselője az
M+E Szerszámgép Kereskedelmi Kft. A vonatkozó vállalatok a CNC eszterga, megmunkáló központ, köszörű, szikraforgácsoló, olaj-leválasztó megoldások területén működnek, a Kft. itt tud nyújtani kulcsrakész megoldásokat, betanítást, szervizt és pótalkatrész szállítást.
A szakterületet előd-intézményeivel együtt idén már 20. éve reprezentáló cég marketing vezetőjét,
Friedmann Pétert a szakma aktualitásairól kérdezte az Euroastra.
A vezető elmondta, megalakulásuk óta minden évben megjelennek a Hungexpo vonatkozó kiállításán, jelenleg öt japán szerszámgép kereskedőt, gyártót képviselnek Magyarországon, melyek lefedik a forgácsoló szakma teljes spektrumát.
1.Az Okamoto csak köszörűgépeket gyárt, de ezen a területen a világ legnagyobbja. Az Ázsiába, Amerikába szállított köszörűgépek 50%-át ők adják el. Európában sokkal később kezdték az értékesítést, de itt is nagyon jó a pozíciójuk.
http://www.okamoto-europe.com/site/index2.html
2.Szikraforgácsoló gépekből huzalos (vágó szikraforgácsolással) és tömbös (üregkészítő-gravírozó) változatot egyaránt kínálnak a Mitsubishi Electric szerszámgépgyártó üzletágának termékeiből. A termékek kiszolgálásához startlyuk-fúró is tartozik.
https://hu3a.mitsubishielectric.com
https://hu3a.mitsubishielectric.com/fa/hu/products/mecha/edm
http://old.bgk.uni-obuda.hu/ggyt/targyak/seged/bagkt16nnb/02ea_kt.pdf
3.A Toyoda cég alapítója „álmodta meg" a II. Világháború előtt a Toyota teherautókat. A Toyota autógyár szerszámgépgyára a Toyoda gyártócég. A gyár eredetileg szövőgépeket is gyártott, s a tömeggyártáshoz szerszámgépekre volt szükség, melyek előállítását maga vette kézbe.
Kizárólag vízszintes megmunkáló központokat gyártanak, különböző méretekben, a sorozat elfordulóasztal méretskálája 350-től 1.600-mm-ig terjed, s paletta-cserélős gépeket tartalmaz, különböző forgatónyomatékkal.
http://www.toyoda-europe.com/en
http://www.cnc.hu/2015/03/szerszamgepek-szerkezeti-felepitese-3-vizszintes-megmunkalo-kozpontok
http://old.bgk.uni-obuda.hu/ggyt/targyak/seged/baggm26nnc/mdbeallitas.pdf
4.A Nakamura-Tome cég kizárólag esztergagépeket gyárt, ebből is a legbonyolultabb kialakításúakat. Azaz, több revolver-fejjel, billenő revolver-fejjel, a legkülönbözőbb változatokban. Ők gyártották az első két-revolverfejes NC esztergát. A japán szerszámgép-gyártóktól eltérően, minden egyes gép gyártását egyetlen munkatársra bízzák, aki végigkíséri a gyártási folyamatot. Ennek köszönhetően, az előállított termék a világ egyik legmegbízhatóbb gépének számít, a cég pedig a legelismertebbek közé sorolt.
http://www.nakamura-tome.co.jp/en
5.A kapcsolódó japán cégek közül a legnagyobb forgalmú a Brother. A cégcsoport gyárt varrógépet, nyomtatót, távközlési kiegészítő termékeket. Ők is a varrógép-gyártás munkafolyamatának kiegészítésére kezdtek szerszámgépet gyártani, de csak függőleges marógépeket állítanak elő, kifejezetten tömegtermékként.
Kisméretű gépeik nagyon gyors működésűek, az autógyártás követelményeihez jól illeszkednek. (Nagyszériás alumínium alkatrészek.) Jelenleg is a világ leggyorsabban fejlődő cégei közé tartozik. Kb. öt-évente megkétszerezi termelését. Gépeiket paletta-cserélős változatban is gyártják, érdekesség, hogy ezeket nem hazai, nem ázsiai piacon tudják csak értékesíteni. Jelenleg már rendelkeznek öt-tengelyes megmunkálásra alkalmas géppel is; ami a bonyolult alkatrészt esztergálni is tudja, és közben marni és fúrni is.
http://www.brother.com/europe/machine
Felvethető a kérdés, az anyagmegmunkáló gépek forgalmazását miként befolyásolja az additív, 3D technológia felfutása?
A vezető válasza:
Még nem jelent konkurenciát, mert a jelenlegi 3D technológia elég lassú. Mindent tudnak nyomtatni, de nagyon lassan. Prototípus gyártásra, egyedi gyártásra, kísérletezésre, a szerszámgépeken kivitelezhetetlen munkafolyamat lebonyolítására jól használható, minden másnál gyorsabb és egyszerűbb a 3D, de szériagyártásra még nem.
Évek múlva ez a felállás változhat, a forgalmazók is készülnek erre, akár valamelyik vonatkozó cég képviselete is szóba kerülhet… Ez a jövő egyik része. A Brothert pl. nem valószínű, hogy utoléri sebességben a 3D, de kisszériás dolgokban éveken belül a fémek terén is versenytárs lehet.
A 3D téma foglalkoztatja a hazai gyártókat, forgalmazókat:
http://www.cnc.hu/category/hirek/ujdonsagok/additiv-technologiak
A kiállításon megjelent a DMG MORI/ Seiki egyesülés is, nagyteljesítményű szerszámgépei az autóipari forgácsolást segítik:
http://www.cnc.hu/tag/dmg-mori-seiki-hungary-kft
http://www.cnc.hu/2017/05/kis-helyigeny-maximalis-teljesitmeny-clx-350-szerszamgep
http://en.dmgmori.com/products/automation/standard-automation/wh/robo2go
Csúcstechnológiát képviselnek a területen a Yamazaki Mazak szerszámgépei is a SMOOTH technológia és az iSmart Factory koncepció jegyében:
https://www.mazakusa.com/machines/technology/smooth-technology
https://www.mazakusa.com/discover2015/mazak-ismart-factory
A vízsugaras vágással működő vágógépek bevett alkalmazássá váltak mára, sok gyártó velük nagyolja a munkadarabokat, s csak a simítást bízza forgácsológépekre, így rövidítve a gyártási időt.
További előnyök; csökken a szerszám-, és anyag-költség, a hideg eljárás nem görbíti el, nem edzi, nem befolyásolja hőtágulással az anyagot a vágás során, így annak pontossága többnyire nem igényel utómegmunkálást.
A technológiai folyamat lényege: a közvetlen meghajtású, nagynyomású szivattyú 3.450 bár nyomású vízsugara a belekevert koptató homokkal alakítja a munkadarabot.
Az amerikai Omax cég Maxiem sorozatából már 20 darab működik Magyarországon, a kiállításon bemutatkozik
az 5-tengelyes DMAX MAXIEM 1530 A-JET, melyet a GE-CO Hungary Kft. forgalmaz:
Harmat Lajos