Jelentősen eltúlzottak a Bitcoinnal kapcsolatos pénzmosási félelmek avagy, van-e felelőssége a Nokiának a nokiás dobozok miatt?
4 perc olvasás
Egy nemrégiben felgöngyölített, Bitcoin alapú pilótajáték kapcsán vallott színt az Amerikai Tőzsde- és Értékpapírfelügyelet (SEC), kijelentve: gyakorlatilag a Bitcoin rendszerben elkövetett visszaélések sem okoznak nekik komolyabb fejtörést, mint bármilyen más, online alapú csalás. Mi végre akkor a nagy félelem az egyre népszerűbb digitális valutától?
Egy nemrégiben felgöngyölített, Bitcoin alapú pilótajáték kapcsán vallott színt az Amerikai Tőzsde- és Értékpapírfelügyelet (SEC), kijelentve: gyakorlatilag a Bitcoin rendszerben elkövetett visszaélések sem okoznak nekik komolyabb fejtörést, mint bármilyen más, online alapú csalás. Mi végre akkor a nagy félelem az egyre népszerűbb digitális valutától?
Miközben napi rendszerességgel többmillió bitcoin cserél gazdát problémamentesen, a sajtó rendszerint az egyedi visszaélések kapcsán foglalkozik leginkább a jövő digitális pénzével. Rendszeresen állapítják meg, elsősorban banki és felügyeleti háttérrel is rendelkező szakértők, hogy a Bitcoin rendszer felettébb alkalmas pénzmosásra illetve a maffia is előszeretettel használja, de meglepő módon konkrét felderített ügyekről nem keringenek hírek, mindig csak általánosságban hivatkoznak erre.
Ezért is ment hamar híre a júliusban lefülelt Trendon Shaver esetének, aki egy hagyományos befektetési pilótajátékot hozott létre, csak éppen bitcoinban gyűjtve a pénzeket, – nomen est omen – „Pirate" álnéven. Ezzel mintegy 4,5 millió dollár értékben károsította meg ügyfeleit, letartóztatásáig. Az eset kapcsán tort ülnek a szabályozó hatóságok, és ismét felélénkültek a Bitcoin megbízhatatlanságát hangsúlyozó vélemények. Ugyanakkor a Bitcoin rendszer valódi ismerői éppen az ellenkezőjét látják az eset kapcsán.
„Maga a Bitcoin-rendszer, mint tranzakciós felület kifogástalanul működik, ez független attól, hogy egy teljesen hétköznapi, évszázadok óta ismert átverési modellt valósított meg valaki ezen keresztül. A hiszékenység ellen ugyanis a Bitcoin sem orvosság" – mutat rá Blummer Tamás, a Magyarországon bejegyzett, Bitcoin-alapú fejlesztésekre specializálódott Bits of Proof Zrt. vezetője. „Egyébként az illetőt először 2011 júliusában láttuk bennfentes fejlesztői fórumokon felbukkanni, és mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy nem kóser üzletet ajánl. Megvezethető követőkre csak azután lelt, hogy egyre népszerűbb lett a digitális valuta mint spekulációs célú befektetés."
Az eset másik érdekessége, hogy Trendon Shaver elfogása kapcsán a SEC kiadott egy állásfoglalást, amiben voltaképpen azt vallják be, hogy nem okoz nekik nagyobb fejtörést egy Bitcoin alapon elkövetett tranzakciós visszaélés, mint a hagyományos banki műveletek. Andrew M. Calamari, a SEC New York-i irodájának igazgatója a hivatalos közleményükben megerősíti: „a SEC számára nem jelent nehézséget a csalók felderítése, még a Bitcoin rendszerben sem". (A SEC eredeti közleménye itt olvasható: http://www.sec.gov/News/PressRelease/Detail/PressRelease/1370539730583#.Uft-atL0GSp)
Amennyiben ez igaz, akkor a pénzügyi szabályozói intézmények által hangoztatott félelmek és a Bitcoin korlátozására vonatkozó javaslatok inkább szolgálják a számukra kényelmes status quo fenntartását, miközben a versenyt korlátozzák. „Ha megvan az eszköz, hogy kiszűrjék a csalókat, akkor csupán a csalás lehetősége miatt nem kellene megfosztani egy pénzügyi innovációtól az embereket, amely olyan pénzhasználatot biztosít, ami a jelenleginél olcsóbb, gyorsabb és minden ellenkező állítással szemben biztonságosabb is" – véli Blummer Tamás.
A szakember példának a pénzmosás elleni harc történelmére hivatkozik: „A pénzmosás mint bűncselekményi kategória csupán néhány évtizede létezik, miközben bizonyos, hogy amióta világ a világ, a pénzösszegek eredetének elfedésére komoly erőfeszítések történnek. Ennek ellenére magát a készpénzt sem tiltották be, ahogy a Nokiát sem vonná senki felelősségre csak azért, mert a nokiás dobozokat kedvelik a politikusok" – mondja Blummer.