LEADER központok a vidéki turizmusért – ?LEADER – Magyar Vidéki Turizmus Napjai?
8 perc olvasás
2007. augusztus 23-án a Magyar Turizmus Zrt., a Magyarországi LEADER Központ, a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium valamint az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium közös tájékoztatót tartott az elsõ alkalommal, 2007. szeptember 21-23. között megrendezésre kerülõ rendezvényrõl, a ?LEADER – Magyar Vidéki Turizmus Napjai"-ról.
2007. augusztus 23-án a Magyar Turizmus Zrt., a Magyarországi LEADER Központ, a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium valamint az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium közös tájékoztatót tartott az elsõ alkalommal, 2007. szeptember 21-23. között megrendezésre kerülõ rendezvényrõl, a ?LEADER – Magyar Vidéki Turizmus Napjai"-ról.
Az eseményen Ficsor Ádám földmûvelésügyi és vidékfejlesztési szakállamtitkár (Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium), dr. Kovács Miklós megbízott szakállamtitkár (Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium Turisztikai Szakállamtitkárság), Simon László, a Magyarországi LEADER Központ vezetõje és
Gyurkóné Zaja Zsuzsanna, a domoszlói Öregház Vendégház tulajdonosa adott tájékoztatást.
A LEADER betûszó francia nyelvû kifejezést fed, az EU sikeres vidékfejlesztési programjaként vált ismertté.
1991-ben indult Európában ez a program, melyben a leosztott uniós pénzeket maguk a vidéki kistérségek oszthatják tovább a fejlesztésekre.
A program LEADER I., Leader II. változata után a jelenlegi, 2000-ben indult változat a LEADER+ jelzést viseli, s még inkább a helyi közösségekre koncentrál. A vidéki térségekben segíti az innovatív, helyi sajátosságokhoz alkalmazkodó, egyedi ötletek megvalósítását. A LEADER mára az uniós vidékfejlesztési politika egyik pillérévé vált.
Sikertörténete közösségformáló erejébõl, innovativitásából, munkahelyteremtõ és lakosságmegtartó képességébõl, életszínvonal-növelõ hatásából, hagyományõrzõ jellegébõl fakad.
Hazai viszonylatban 2005-ben alakultak meg az elsõ LEADER akciócsoportok, programjaikhoz a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 6,7 milliárd FT-os támogatást nyújtott. Ennek során 70 csoport területén több mint 3.600 helyi pályázat született, ezekbõl kb. 3 ezer projekt valósulhat meg 2008 szeptemberéig.
Ma mindez 52 vidéki LEADER+ közösség, 340 vidéki település, 876 turisztikai szolgáltató összefogását jelenti, 1.376 turisztikai szolgáltatással, komplex térségi turisztikai csomagokkal, minimum 30% árkedvezmény nyújtásával. Fentiek alapján minõsítik a tájékoztatók a programot Magyarország legjelentõsebb vidéki turisztikai összefogásának.
2007-2013 között új LEADER program indul, melynek keretében a jelenlegi támogatási összeg több mint tízszerese, 74 milliárd Ft áll majd az akciócsoportok rendelkezésére. A további fejlesztések alapját a kiadott LEADER Zöld Könyv jelenti, a benne foglaltak helyi véleményezése jelenti a ?visszacsatolást" az összegzés és hangolás számára.
A jövõbeni, jogi személyiséggel is bíró akciócsoportok kiválasztása 2008-ban várható.
Egy-egy térség 1,5-2 milliárd Ft-ot kaphat. Ebbõl lehet pl. megújuló, egységes faluképet kialakítani, helyi közösségi létesítményeket fejleszteni. Ha van elképzelés, ha világos, hogy mitõl értékes egy program, akkor az EU a program elindításához biztosítja a finanszírozást. A pénzügyi mûveleteket a Magyar Fejlesztési Bank végzi.
Az akciócsoportokat a Magyarországi LEADER Központ koordinálja, fogja össze és támogatja szakmailag. Mûköd-tetését egy, az államigazgatástól független szervezet, a Magyarországi LEADER Közhasznú Egyesület látja el.
A Központ együttmûködõ partnere a Károly Róbert Fõiskola, a Falumûhely Alapítvány és a Gazdaságkutató Intézet.
Ezzel a programmal foglalkozik tehát a mostani elsõ rendezvény, LEADER – Magyar Vidéki Turizmus Napjai címmel, szervezõje pedig a Magyarországi LEADER Központ, együttmûködõ partnerei: a Magyar Turizmus Zrt., a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési, valamint az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium.
A szeptember 21-23. között zajló rendezvény célja;
-felhívni a magyar lakosság figyelmét a magyar vidék szépségére és különlegességére, a vidék változatos turisztikai kínálatára, a vidéki látványosságokra és pihenési lehetõségekre, megmutatni a belföldi kikapcsolódás fel nem fedezett lehetõségeit,ösztönözni a vállalkozók, civil szervezetek és önkormányzatok közötti összefogást a vidéki térségekben.
A vidéki turizmusfejlesztés érdekében kikötötték, a Magyar Vidéki Turizmus Napjain úgy lehet megjelenni, ha a térség helyi szereplõi összetett, egymást kiegészítõ helyi lehetõségeket tudnak meghirdetni.
Ezeknek a turisztikai lehetõségeknek a helyi szereplõk LEADER elveken történõ együttmûködésén kell alapulni és hosszú távú közös célként a versenyképes turisztikai szolgáltatási csomagok kialakítását kell megjelölniük.
A Magyarországi LEADER Központ, az eseménynek ötletgazdájaként, a LEADER Programra kívánja irányítani a figyelmet, tudatosítani kívánja ezzel a benne rejlõ vidékfejlesztési lehetõségeket, illetve be kívánja mutatni a Magyarországon jelenleg is futó LEADER+ Program helyi résztvevõit.
A gyakorlati megvalósítás során a LEADER+ Programban résztvevõ Helyi Akciócsoportok saját kistérségi területükre összetett turisztikai csomagokat állítanak össze. A térségbe látogatók a kistelepüléseken a kínálatokat összekapcsoló, szélesebb szállás-, étkezési- és aktív kikapcsolódást biztosító programok közül választhatnak.
A most aktuális rendezvény idõtartama alatt, ill. már azt megelõzõen is, a LEADER közösségek úgynevezett Információs Pont útján tájékoztatják a térség turisztikai lehetõségeirõl az érdeklõdõket, folyamatos telefonos segítséget nyújtanak program-ügyekben. Megjelenési lehetõséget az egyes területeken mûködõ turisztikai vállalkozók, a magyar vidék jellegzetességeit, szépségét, hagyományait bemutató önkormányzatok és civil szervezetek kaphatnak. A turisztikai kínálat színesítése érdekében, korlátozott számban az akciócsoportok területén kívül esõ települések is bevonhatók a kezdeményezésbe.
A résztvevõ szolgáltatók vállalják, hogy a rendezvény ideje alatt szolgáltatásaik árából legalább 30%-os kedvezményt biztosítanak a vendégeknek, a kedvezmény mértéke helyenként a 100%-ot is elérheti.
A rendezvény széleskörû bemutatásában és népszerûsítésében közremûködik a Magyar Turizmus Zrt.
Mi várható a kezdeményezéstõl?
Az Európai tapasztalatok azt mutatják, hogy leginkább azok a települések, fejlesztések lehetnek sikeresek és versenyképesek, amelyek össze tudják hangolni a civil, a vállalkozói és az önkormányzati fejlesztési elképzeléseket. Bebizonyosodott, hogy egyéni, másoktól elzárkózó fejlesztések, programok nehezen válnak fenntarthatóvá, különösen vidéki kistelepüléseken. A LEADER Program kitûnõ lehetõséget biztosít az együttmûködésre, megteremti a térségi összefogás alapjait.
A Magyarországi LEADER Központ feladata az akciócsoportok munkájának szakmai támogatása, az egymást segítõ közremûködések kialakítása, képzések és tapasztalatcsere biztosítása. Munkáját a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium megbízása alapján, illetve annak szakmai felügyelete mellett végzi.
A Központ 2006. májusától mûködik, az eltelt idõ alatt sikerült megteremtenie a magyarországi LEADER Közösségek közötti aktív kapcsolatrendszert. Az akciócsoportok hálózata képezheti alapját a térségek közötti együttmûködésnek, a közös fejlesztési célok és projektek megvalósításának, ill. az olyan közös rendezvényeknek is, mint a Magyar Vidéki Turizmus Napjai, akár hagyományteremtõ céllal is.
A vidéki turizmus fejlõdését jól szolgálhatja a LEADER összefogás, a kistelepüléseket összefogó turisztikai csomagokban a változatos falusi, kisvárosi szálláshelyek és éttermek mellett olyan kiegészítõ, az aktív pihenést lehetõvé tévõ programok is megjelenhetnek, mint a helyi érdekeltségû múzeumok látogatása, túrázás, evezés, lovaglás, kerékpározás vagy a természeti értékek megóvását oktató tanösvények bejárása.
A siker záloga lehet az esemény elõtt, s annak tartama alatt fenntartott folyamatos információs szolgáltatás.
Az ?Információs Pont" szolgáltatás kialakításában és idõszakos fenntartásában közösen munkálkodnak a helyi gesztorszervezet, a LEADER Központ munkatársai és a Tourinform irodák hálózatának egységei.
Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program korábban nem látott lehetõséget biztosít a turisztikai és az ahhoz kapcsolódó vidéki fejlesztések megvalósítására. A LEADER alapelvek külön érdeme, hogy a vidéki térségekben nem egyedülálló fejlesztési projektek jönnek létre, hanem összehangolt fejlesztési projektláncok. A turisztikai vállalkozások, az érintett civil szervezetek és önkormányzatok így közös célok mentén, közös stratégia alapján fejleszthetnek.
A Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, valamint a Magyarországi LEADER Központ bízik benne, hogy a Magyar Vidéki Turizmus Napjai rendezvény segíti a helyi szintû összefogást, a közremûködésen alapuló, térségi turisztikai kínálat kialakítását, valamint a magyar vidék szépségének, különlegességének és vonzerejének bemutatását.
http://www.hazajaro.hu/ 2007 szeptember elsõ hetétõl él!
http://www.kerteszekfoldje.hu/
Magyarországi LEADER Központ:
1051 Budapest, Szent István tér 11/b. V/1.
T: 302 18-24