Lisztománia
„Micsoda féktelen tapsvihar köszöntötte! Még virágcsokrok is hulltak a lába elé! Igazán ünnepélyes és fennkölt pillanat volt, amint a győztes hadvezér rendíthetetlen nyugalmával állt a virágeső közepette, majd bájos mosollyal az arcán kiválasztott egy piros kaméliát a bokréták egyikéből és a mellére tűzte. Számomra ez a jelenség testesítette meg a Lisztomániát."
„Micsoda féktelen tapsvihar köszöntötte! Még virágcsokrok is hulltak a lába elé! Igazán ünnepélyes és fennkölt pillanat volt, amint a győztes hadvezér rendíthetetlen nyugalmával állt a virágeső közepette, majd bájos mosollyal az arcán kiválasztott egy piros kaméliát a bokréták egyikéből és a mellére tűzte. Számomra ez a jelenség testesítette meg a Lisztomániát."
Heinrich Heine a zeneszerző 1841-42-es elhíresült berlini koncertsorozatáról írta a fentieket. Ekkor született a „Lisztománia" kifejezés és ezt választotta szlogenjének a 2011-es burgenlandi jubileumi év. A raidingi zeneszerző születésének 200. évfordulója alkalmából Burgenland a Lisztomania 2011 című rendezvénysorozattal tiszteleg a kiemelkedő komponista egyedülálló munkássága előtt. Burgenland 200 koncerttel, kiállításokkal, rendezvényekkel, projektekkel és publikációkkal ünnepli "szupersztárját". Igen, a „Szupersztárt", miként tapasztalható a Franz Hanfstaengl által készített reklámképen, amely a mai kor szellemében, mint egy popsztárt, divatos napszemüveggel ábrázolja Liszt Ferencet.
Valóban korának sztárja volt, hiszen koncertjei igazán különc fellépések voltak, zongoristaként egyedül töltött meg egész estés koncerteket, közönségét eufórikus hangulatba hozta a hölgyhallgatóság szinte hisztérikus rajongása mellett. Kivételes képességeivel Liszt is tisztában volt, hiszen „Le Concert c'est moi" – „A koncert én vagyok", írta a Párizsban élő Christina Belgiojoso hercegnőnek címzett levelében 1839-ben.
A Liszt Fesztivál megnyitójára Raidingban a Franz Liszt Concert Hall-ban 2011. január 27-en kerül sor, ez az esemény jelenti egyben a Lisztománia 2011 kezdetét is. A megnyitóbeszédet Ausztria köztársasági elnöke tartja. Ünnepi beszédet mond: Dr. Nike Wagner és Dr. Erhard Busek. A műsoron Liszt: Magyar Rapszódiája szerepel Johannes és Eduard Kutrowatz előadásában.
„Mivel a 2011-es Lisztévhez nemzetközi szinten is számos kezdeményezés kapcsolódik, valamint a nemzetközi utazásszervezők részéről is nagy érdeklődés mutatkozik a jubileumi év ünnepségsorozata iránt, nagy várakozással tekintünk a Lisztomania 2011 elé" – mondta Dr. Josef Wiedenhofer, a Raidingi Liszt Fesztivál igazgatója. A fesztivál programjaiért felelős intendánsok, Johannes és Eduard Kutrowatz zongoraművész testvérpár világszerte egyedülálló koncertélményekkel ajándékozzák meg a látogatókat. A koncertek időpontjai: január 27-30, március 17-20, Június 12-26 és október 19-23.
"Le Concert c'est moi" "A koncert én vagyok" (Liszt Ferenc) "Nincs még egy mondat, amely jobban körülírná a Raidingból származó zenei zseni lényét. Liszt Ferenc forradalmasította a koncert műfaját és varázslatos új dimenziókat nyitott a zene terén" – nyilatkozták a Liszt Fesztivál intendánsai, Johannes és Eduard Kutrowatz.
A Raiding-i Liszt Fesztivál súlypontjai:
1. Zongoraciklus
10 koncert világhírű előadók – Daniel Barenboim, Elisabeth Leonskaja, Ivo Pogorelich, Boris Bloch, Leslie Howard, Alice Sara Ott, Roberta Pili, Mihaela Ursuleasa, Stefan Mikisch és a Kutrowatz fivérek – közreműködésével.
2. Zenekari ciklus – Liszt Ferenc zenekari művei – 2010-2012
A Martin Haselböck vezette Bécsi Akadémia által életre hívott „The Sound of Weimar" zenekari projekt alkalmával 2010 és 2012 között 7 koncertet rendeznek a raidingi Liszt Központban. A koncertsorozat alkalmával felcsendül Liszt Ferenc valamennyi zenekari műve, mégpedig a weimari ősbemutatók (1849- 1860) eredeti zenekari beosztásában.
3. Dal- és kórusciklus, felolvasások
Öt koncert világklasszis előadókkal. (Adrian Eröd, Ildiko Raimondi, Ruth Ziesak, a Bécsi Kamarakórus, Concentus Vocalis, Peter Matic, Wolfgang Böck.)
4. Projektek – ősbemutatók
Johannes és Eduard Kutrowatz zongorapárosa Gerhard Krammerrel (filmjelenetek) és „A rózsa – az érzelmek káosza" Willi Spullertıl a zongoraművész Clara Frühstück közreműködésével, valamint Gerhard Altmann szövegek Wolfgang Böck előadásában.
5. Emlékkoncertek
2011. június 12-én, pünkösdvasárnap a raidingi plébániatemplomban felcsendül Liszt Missa Choralis című egyházi műve. A misét celebrálja Dr. Paul Iby püspök, közreműködik a Bécsi Kamarakórus és Wolfgang Horvath (orgona), a koncertet az ORF és a ZDF televízió is közvetíti. Koncert Liszt Ferenc születésnapjának 200. évfordulóján, 2011. október 22-én Daniel Barenboimmal. Koncert Liszt Ferenc keresztelőjének 200. évfordulóján, 2011. október 23-án az Lóki plébániatemplomban.
A Lisztománia 2011 rendezvénysorozathoz számtalan intézmény és művész csatlakozott kreatív projektekkel. Gyermekszínház a kulturális központban, iskolai kezdeményezések, egy gyermekkoncert az ORGELockenhaus alkalmával, kulturális programok gyermekeknek a kiállításokon, egy gyermekkönyv és egy modern dráma a lexliszt12 kiadásában, Liszt egyetlen operájának, a "Don Sanche avagy a szerelem kastélya" című alkotás kottaanyagának első kiadása, a Bécsi Akadémia jubileumi CD-je, az Osztrák Pénzverde ezüstből készült Liszt-emlékérméje és nem utolsósorban Burgenland kulináris üdvözleteként, Liszt-borok és párlatok. A kulturális turizmus az elmúlt időszakban egyre meghatározóbb szerephez jutott Burgenlandban. A jubileumi év – bátran megállapítható – kultúrturisztikai gazdasági tényező.
Az Eisenstadtban és Raidingban, a Kultur-Service Burgenland által szervezett kiállítások középpontjában Liszt Ferenc sokoldalú munkássága áll. A kiállítások tematikája:
Liszt-ház Raiding-ban – „Le petit Litz"
Unterfrauenhaidi plébániatemplom – Liszt a csodagyerek
Burgenlandi Tartományi Múzeum – Lisztománia
Eisenstadti Haydn-ház – Új hangok
Eisenstadti Egyházmegyei Múzeum – Liszt abbé
Raidingi Liszt-központ – Weimar hangja
MUBA – Szabadkőműves munkásság
Burgenlandi Tartományi Galéria – Turné
A raidingi Liszt-házban, a szülőházban a zeneszerző származása és a fenomenális életpálya elején álló csodagyermek áll a középpontban. A Raidinggal szomszédos település, Unterfrauenhaid plébániatemplomában látható kiállítás Liszt keresztelőjét és a születése körül keringő mítoszt dolgozza fel, amelyben egy cigányasszony megjósolta a nagy művész érkezését. A Burgenlandi Tartományi Múzeumban a vezértéma, a „Lisztománia" áll a kiállítás
középpontjában. A tárlat a magával ragadó színpadi fellépések és az európai koncertsorozatok
időszakát dolgozza fel, amikor Liszt Ferenc igazi szupersztárrá, a „Lisztománia" valóságos fogalommá vált. Az eisenstadti Haydn-házban látható kiállítás Liszt zenekarvezetői jelentőségét mutatja be a weimari évek alatt, valamint párhuzamot von Liszt Ferenc és Haydn között karnagyi szerepvállalásukat és a zenei életben betöltött úttörő szerepüket illetően.
A Burgenlandi Tartományi Képtárnak köszönhetően a Lisztománia 2011 végérvényesen
megérkezik a XXI. századba: 2010-ben a burgenlandi Oslipban található Cselley-malomban tartották az eu-art-network szimpóziumot, amely során az Európa különböző tájairól érkező művészek Liszthez kapcsolódó műveket alkottak. A 2011-es jubileumi év elején ezek az alkotások a Burgenlandi Tartományi Képtárban kerülnek kiállitásra, majd európai turnéra indulnak. Az első állomás a Budapest Galéria, ahol a „Vivát Liszt" című kiállítás 2011. március 18-tól április 3-ig csodálható meg. A kiállítás részét képezi a budapesti művésznő, Szilágyi Teréz Liszt Ferencről alkotott kortárs műve is. A további állomások között található például Bayreuth, Weimar, London és Velence is. Az Eisenstadti Egyházmegyei Múzeum Liszt mély vallásosságának szentel kiállítást. A MUBA – Neutali Épitészettörténeti Múzeum „Liszt, a szabadkőműves" címmel rendez kiállítást, míg a raidingi Liszt Ferenc Koncertházban a Martin Haselbock közreműködésével létrehozott történelmi hangszerekből álló kiállítás várja az érdeklődőket.
A kiállítások 2011. március 17-től november 11-ig tekinthetőek meg. Minden további időpont és részlet megtalálható a programfüzetben, a Liszt Fesztivál kiadványában vagy www.lisztomania.at honlapon.
„Az ünnepi Lisztév a tartomány kulturális életének egy újabb kimagasló fénypontját jelenti, amelynek keretén belül az érdeklődők kihasználhatják az alkalmat, hogy az egyedülálló zeneszerző életének helyszínein merüljenek el Liszt Ferenc munkásságában és varázslatos személyiségében." – mondta Mario Baier, a Burgenlandi Turisztikai Hivatal igazgatója.
Széles körű turisztikai ajánlataik között a 2-3-4 éjszakás programokon kívül többek között az alábbiak találhatók:
A Liszt-élményösvény felfedezése a zeneszerző szülőhelyén
Borkóstolás egy borszaküzletben
Belépőjegyek a Liszt-kiállításokra és koncertekre
Idegenvezetés a Bösendorfer zongorakészítőnél
Liszt kedvenc szivarjának megkóstolása
Kényeztetés egy wellnessoázisban.
A Liszt-emlékév nyitányaként Clara Frühstück Liszt műveit játsszotta január 20-án az Osztrák Kulturális Fórum Szalonjában. A fiatal burgenlandi zongorista, aki a raidingi Liszt-fesztivál „követeként" is működik, három éves kora óta zongorázik, a bécsi Zene- és Előadóművészeti Egyetemen végzett Johannes Kutrowatznál, aki egyben a raidingi Liszt-fesztivál intendánsa. Clara Fühstück számos zenei verseny, többek között a fiatal koncertzongoristák salzburgi versenyének díjazottja. Júniusban Raidingban a Franz Liszt Concert Hall-ban ismét találkozhatunk a művésznővel.
Bővebb információk: http://www.lisztomania.at/
A csoportképen a budapesti Osztrák Kulturális Fórum Szalonjában megjelent szervezők, balról jobbra: Eduard Kutrowatz, a Radingi Liszt Fesztivál intendánsa – Dr. Josef Wiedenhofer, a Raidingi Liszt Fesztivál igazgatója – Dr. Elisabeth Kornfeind, Budapesti Osztrák Kulturális Fórum – Erdödy Orsolya, KLASSZ – Mag. Theresia Gabriel, Kultur-Service Burgenland – Dr. Wolfgang Kuzmits, a Kultur-Service Burgenland igazgatója és Johannes Kutrowatz, a Radingi Liszt Fesztivál intendánsa. A szerencsés ill. meghívott jelenlevők a Kutrowatz testvérek rögtönzött Liszt-koncertjét is élvezhették.
Lantai József