Már több mint hárommillió otthonban elérhető a Telekom nagysebességű, szélessávú vezetékes hálózata
5 perc olvasásA Magyar Telekom 2017-ben is folytatta intenzív hálózatfejlesztését, előzetes terveinek megfelelően egy év alatt közel 270 ezer újabb háztartást fedett le szélessávú vezetékes hálózattal. Az újonnan elért otthonokok több mint 40%-ában gigabit-képes optikai hálózatot épített ki a vállalat. Így ma már összesen több mint 3 millió háztartásban elérhető a legalább 30 Mbit/s sebességű vezetékes szolgáltatás a Telekom hálózatán. Ebből 800 ezer otthonban gigabit-képes optikai hálózat áll rendelkezésre, így akár már most igénybe vehetik az akár 2.000 Mbit/s sebességű internetet. Idén további 300 ezer otthon szélessávú lefedése a cél, ennek egyharmada már európai uniós források felhasználásával valósulhat meg. A szélessávú hálózat bővítése hozzájárul Magyarország digitális fejlesztéséhez, az országos szélessávú lefedettség megvalósulásához. A Telekom bízik abban, hogy szélessávú fejlesztéseivel segíti ügyfeleit abban, hogy „előrelépve a mostba” egyre inkább elkezdik használni a digitális szolgáltatásokat.
A Magyar Telekom saját erőforrásaira támaszkodva 2015 tavaszán gyorsította fel új generációs vezetékes hálózatának fejlesztését. Ennek köszönhetően mára több mint 3 millió otthonban tud legalább 30 Mbit/s sebességű internetszolgáltatást nyújtani. Ebből 800 ezer háztartásban gigabit-képes optikai hálózat áll az ügyfelek rendelkezésére, akik igénybe vehetik a szolgáltató 1.000 illetve 2.000 Mbit/s sebességet biztosító díjcsomagjait* is.
2017-ben előzetes terveinek megfelelően közel 270 ezer újabb otthonban tette elérhetővé hálózatán a nagysebességű, szélessávú vezetékes internetet. Ebből 9 ezer háztartás lefedéséhez pályázati úton elnyert európai uniós forrásokat is felhasznált.
A fejlesztések több technológiával (több mint 40%-ban gigabit-képes optikával) országszerte, városokban és kistelepüléseken egyaránt zajlottak (a felsorolás nem teljes körű):
- A saját erőforrásra támaszkodó optikai fejlesztésekben továbbra is komoly szerep jutott a fővárosi munkálatoknak: a II., XI., XII., XIV. kerületekben javult nagymértékben a szolgáltatásminőség.
- A fejlesztések eljutottak több kisebb agglomerációs és vidéki településre is: pl. Törökbálint, Szentendre, Császártöltés, Újszász, Vác, Kápolnásnyék, Izsák, Jászapáti, Környe, Pápa, Tófalu, Kápolna.
- Az uniós forrásokat pályázati úton biztosító Szupergyors Internet Program (SZIP) keretében elsősorban olyan kisebb településeket kapcsolt be szélessávú hálózatába a Telekom, mint például Gödre, Noszvaly, Csány, Hajdúbagos, Rózsaszentmárton.
A fejlesztések eredményeképpen az új hálózat szupergyors, legalább 30 Mbit/s sebességű internetet, az interaktív tévézés lehetőségét, széles TV-csatorna kínálatot, több képernyőn elérhető filmkölcsönzési lehetőséget nyújt az ügyfeleknek. A Telekom tapasztalatai alapján az újonnan bekapcsolt területeken élő ügyfelek rendkívül pozitívan fogadják a fejlesztést, valamint az új hálózaton elérhető termékeket és ajánlatokat, ami visszaigazolja a hálózatfejlesztés fontosságát.
Idén is folytatódik a Telekom hálózatfejlesztése országszerte: 2018-ban 300 ezer otthon lefedése a cél, amelynek a zöme (98%-a) már gigabit-képes optikai hálózattal valósul meg. A saját erős fejlesztések mellett új lendületet ad, hogy a digitális hálózatok országos fejlesztésére kiírt pályázat első két körében 11,5 milliárd forintnyi európai uniós forrást nyert el a Magyar Telekom 44 járásra vonatkozóan. Az idei célkitűzés egyharmadát már ezek az uniós pályázati projektek adják. Az érintett járásokban a tervezési, engedélyeztetési feladatok a végükhöz közelednek, egy tucatnyi településen (Erdőkövesd, Homorúd, Ivád stb.) pedig jelenleg is folyik a kivitelezés, és kész hálózatok átadására is sor kerülhet várhatóan már az első negyedévben. A saját erős fejlesztések terén Budapest I., II., VI., IX., XI., XII., XIV. és XIX. kerületébe jut el a szupergyors internet, emellett vidéken kisebb (Gyöngyössolymos, Balinka, Szárliget, Mosonszolnok stb.) és nagyobb településeken (pl. Keszthelyen, Székesfehérváron, Szerencsen) is lesznek jelentősebb fejlesztések.
A vezetékes hálózatfejlesztés mellett a mobilhálózat teljes országos kiépítésében is előbbre lépett a Telekom, hiszen nemrég bekapcsolta a 2700. kistelepülést Magyarországon szupergyors 4G hálózatába. Ezzel a 4G mobilinternet már az ország lakosságának több mint 99%-a számára elérhető (kültéren).
* Az Otthoni Internet 1000 díjcsomag esetében a kínált letöltési sebesség 1000 Mbit/s, a kínált feltöltési sebesség 200 Mbit/s. A garantált letöltési sebesség 300 Mbit/s, a garantált feltöltési sebesség 50 Mbit/s. Az Otthoni Internet 2000 díjcsomag esetében a kínált letöltési sebesség 2000 Mbit/s, a kínált feltöltési sebesség 500 Mbit/s. A garantált letöltési sebesség 300 Mbit/s, a garantált feltöltési sebesség 50 Mbit/s. A maximális letöltési sebesség az Otthoni Internet 2000 díjcsomag esetén több eszköz egyidejű használatával érhető el.