Megrajzolt versek – új rajzfilmsorozat – bemutató az Animáció Világnapján
4 perc olvasásAlig fél év leforgása alatt elkészült az a gyermekverses-dalos rajzfilmsorozat, melynek létrehozására tavasszal vállalkozott az Egyszervolt.hu portál-csoport és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME). A verseket, dalokat a gyerekportál szerkesztősége válogatta, a filmeket a művészeti egyetem animáció szakos hallgatói készítették, a munka témavezetője M. Tóth Géza volt. Az első rész október 28-án, az Animáció Világnapján jelenik meg a http://www.egyszervolt.hu/ és a http://www.mese.tv/ internetes oldalakon, a sorozat közönség bemutatója pedig október 29-én 17 órakor lesz a KINO-ban.
Alig fél év leforgása alatt elkészült az a gyermekverses-dalos rajzfilmsorozat, melynek létrehozására tavasszal vállalkozott az Egyszervolt.hu portál-csoport és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME). A verseket, dalokat a gyerekportál szerkesztősége válogatta, a filmeket a művészeti egyetem animáció szakos hallgatói készítették, a munka témavezetője M. Tóth Géza volt. Az első rész október 28-án, az Animáció Világnapján jelenik meg a http://www.egyszervolt.hu/ és a http://www.mese.tv/ internetes oldalakon, a sorozat közönség bemutatója pedig október 29-én 17 órakor lesz a KINO-ban.
„Társalkodó társalkotók"
Tizenhárom versből és három dalból összesen tizennégy film készült (alább olvasható a teljes lista), a sorozat létrehozása a MOME animáció szak gyakorlati képzési rendjébe épült. A munka témavezetője az Oscar díjra jelölt Maestro alkotója, M. Tóth Géza volt, aki úgy látja, a hallgatók átérezték a megtisztelő lehetőséget, hogy „társalkotóként és társalkodóként" nagysikerű költők, zeneszerzők műveivel dolgozhattak, és kitettek magukért a félév során. Szerinte hozzájárult ehhez az is, hogy a feladat nem egyszerűen intellektuális kihívást jelentett, nem csak szimulálta a megrendelésre készülő animációs munkát, hanem valódi, kreatív megnyilatkozási lehetőséget kínált. A hallgatók ezzel az iskola falain, az elsajátítandó gyakorlati anyagon túlmutató lehetőséget kaptak, és ezt meg is becsülték – mondta a témavezető. Hozzátette: miközben nem könnyű a gyermekek, mint speciális közönség igényeit figyelembe venni, többségében kimondottan „gyermekközeli", helyenként nagyon kedves és szép alkotások születtek.
Irodalom és vizuális kultúra
A művészeti egyetem és a gyerekportál összefogásának kettős célja volt a filmsorozattal: népszerűsíteni a kortárs gyerekirodalmat, másrészt teret adni a friss, új és kreatív szemléletnek a vizuális kultúra terén. Mindez szervesen illeszkedik az Egyszervolt.hu eddigi filozófiájába, hiszen a portál-csoport eredetileg is a gyermekkultúra ápolása és fejlesztése szándékával jött létre. A kezdetektől része ennek az animáció, a rajzfilm, lévén az a gyerekek által különösen kedvelt műfaj, s mint ilyen, kifejezetten alkalmas a kortárs gyerekirodalom megismertetésére, megszerettetésére. Alátámasztja ezt az Egyszervolt.hu – n már eddig is elérhető több mint harminc animációs film sikere is. Ezek egyrészt pályázatokra érkezett flash animációk, másrészt az internetes oldal megrendelésére készült filmek, melyek szinte kivétel nélkül versek és dalok feldolgozásai, és amelyeket ez idáig már többszázezren tekintettek meg. Ezek sorát bővítik a most elkészült alkotások, melyek közül az első az Animáció Világnapján jelenik meg a http://www.egyszervolt.hu/ és a http://www.mese.tv/ oldalakon, illetve a www.egyszervolt.hu/mome linken megtekinthető egy kedvcsináló rövid összefoglaló a sorozatról.
És így tovább
Az Egyszervolt.hu és a MOME együttműködése jól példázza a felsőoktatás és az üzleti szféra egymás segítő kapcsolatát, mely sikeresen ötvözte a művészeti egyetem hallgatóinak gyakorlati képzését a magyar gyerekirodalom népszerűsítésének missziójával összekössék. Az együttműködés pedig nem ért véget ezzel a rajzfilmsorozattal, a következő lépésben animált e-cardok, illetve új, innovatív játékok készülnek, ami pedig azt jelzi, hogy a most bemutatott sorozat egy hosszú távú közös munkának csak az első lépése.
A filmek listája, az alkotók szerinti ABC sorrendben:
Bakos Barbara: Kiss Ottó – Bárányok
Bárdos Attila: Kovács András Ferenc – Manóka
Bera Nándor: Kántor Péter – Dobozolt baj
Bognár Éva Katinka: Kukorelly Endre – Vanamit
Boldizsár Péter: Ranschburg Jenő – Hátteki
Bukta Zsolt: Lackfi János – Felhőevő Dorottya
Gellár Csaba: Kántor Péter – Béka parti
Gelley Bálint: Palya Bea – Laci bátyám (dal)
Horváth Molnár Panna: Kiss Ottó – Csillagszedő Márió, részletek
Janoch Lívia: Jónás Tamás – A matematikus szatyora
Kiss Melinda: Kaláka – Három székláb (dal)
Kreifl Zsuzsanna: Kukorelly Endre – Hajmosás; Nyulász Péter – Buborék
Végső Ágota: Zalán Tibor – Kaláka: Gomulka házmester tilalma (dal)
Zétényi Bori: Tóth Krisztina – Marci öltözik