„Megvalósult művek”
2005 óta immár negyedik alkalommal ad otthont az Iparművészeti Múzeum a Nemzeti Kulturális Alap Iparművészeti Szakmai Kollégiuma által alkotói támogatásban részesült művészek alkotásait bemutató kiállításnak „Megvalósult művek"címmel. A pályázat keretében 25 tehetséges művészt díjaznak, akik munkájukról kiállítás keretében adnak számot.
2005 óta immár negyedik alkalommal ad otthont az Iparművészeti Múzeum a Nemzeti Kulturális Alap Iparművészeti Szakmai Kollégiuma által alkotói támogatásban részesült művészek alkotásait bemutató kiállításnak „Megvalósult művek"címmel. A pályázat keretében 25 tehetséges művészt díjaznak, akik munkájukról kiállítás keretében adnak számot.
Az izgalmas műhelykiállítás összeállítása rendhagyó, hiszen különböző alkotói programokat láthatunk. Az idén felvonuló művek közvetve vagy közvetlenül az időről is szólnak: vagy az anyag struktúrájában, a jelen és múlt technikáit tükrözve, vagy a látványban, megjelenítésben, de minden munkában ott rejlik az idő kérdése. A tárgynak a jelenben használhatónak, ugyanakkor a jövő számára állandóságot, magas minőséget kifejező példának, értéknek is kell lennie. Érdekes hasonlóság a művek közt, hogy mindegyikre jellemző a szinte monokróm felület, a fehér, szürke, fekete tónusok nemzetközi trendbe simuló egyszerűsége. A kiállítás rendezése, installálása során erre az összefüggésre is igyekeztek hangsúlyt fektetni, ezért a tárgyakat tónusok szerint, világostól sötétig csoportosították.
A pályázat értékelésében fontos szerep jut az alkotásokon keresztül feltett kérdések újszerűségének, a kísérletezésnek, a megújítás szándékának is, így a kiállítás a művészek önálló tevékenységének különböző fázisait mutatja be, igyekszik felvázolni, hogy hol tartanak az általuk felvetett problémák megoldásában. Ezek az anyagokban és gondolatokban rejlő kérdések mutatkoznak meg a tárlaton, teszik sokszínűvé azt. Ugyanakkor a kiállítás megtekintése újszerű feladatot ró a látogatókra is, hiszen másként kell befogadnunk egy kész művet, annak minden alkotó elemével és egy elképzelt sorozat részét, vagy az anyagkísérletek, formai újítások eredményét.
Az eddigi kategóriák feszegetése időszerűvé teszi a tárgyakhoz és anyagokhoz, hétköznapi tevékenységünkhöz fűződő viszonyunk átgondolását. Az iparművészet mindig és mindenhol a hagyományos technikák és modern technológiák egyidejű használatával, új-, és időtálló anyagok, funkciók, formák megtalálásával vált kulturális és gazdasági tényezővé. Ez a gondolat a kiállításon is megjelenik, hiszen a falikárpitok szinte mindegyike a lágy textilek és a kemény anyagok, építészeti struktúrák közötti átjárás gondolatával foglalkozik, hasonlóan az öltözékekhez, ahol a legfinomabb selymek mellé rendelnek a tervezők plexit, vagy egy hagyományos technikát próbálnak újragondolni és a XXI. század igényeihez igazítani.
A tervezőművészek mindannyiunk környezetéért felelős magatartása teremti meg a kortárs tárgykultúrát, amely úgy tud érvényesülni, ha mindenki számára elérhetővé válik. Ezért a tárlaton arra bíztatják a nézőt, hogy többször tegye fel a kérdést, mit lát és mi lehetett a tervezők szándéka, keresse a kiállított művek helyét saját életében is, így igyekezve a mindennapok tárgyhasználatát a design szemléletébe ágyazni. Ez a látásmód fontos része lehet nemzeti identitásunknak és meghatározhatja helyünket a nemzetközi folyamatokban is. Erre a felvetésre keressük a választ, amely segítségével utak nyílhatnak egyik tárgytól a másikig, és értő szemmel tudunk majd átsétálni egy iparművészeti vagy design kiállításon.
A tárlaton látható tizennyolc alkotó nyertes pályamunkái:
Kókay Krisztina – Kőoszlopok, kőidolok textilen való megjelenítése, létrehozása
Nyerges Éva – Új szövött gobelin kárpit létrehozása
Varga Anikó – Nyomott textilkollekció és tértextil sorozat létrehozása
Kelecsényi Csilla – Szegénység és rózsák papírműsorozatból 4 db megvalósítása
Szűcs Edit – Színházi jelmezek létrehozása
Kondor Edit – Beltéri porcelán lámpakollekció létrehozása
Czebe István – 6 db fusing-technikával készülő üvegplasztika
Máté János – Aquamanilek tervezése és kivitelezése
Csókás Emese – Több darabból álló formázott kárpit létrehozása
Sipos Éva – Új falikárpit elkészítése
(Sylvia Plath Zúzódás című versének ihletésére készült gobelin.)
Kocsorné Zelenák Katalin – Nagyméretű falikárpit elkészítése
Karattur Katalin – Bőr táskák kivitelezése
Bányász Judit – A hasíték technikai megoldás korszerű alkalmazásával 5 db
öltözékegyüttes létrehozása
Istenes Péterné Bein Klára – Női ruhakollekció tervezése és kivitelezése
Jáger Margit Zsuzsanna – Orsó formájú kerámia szobrok létrehozása
Penkala Éva – A triptichoné-sorozat Parázs című kárpitjának elkészítése
Bicsár Vendel – 5 db üvegkép létrehozása
Vajda Péter István – Typeflash: interaktív tipográfia – innovatív betűtípus fejlesztése
Iparművészeti Múzeum, 2009. november. 6- 29.
Lantai József