Mesterségek Ünnepe – Német Krisztina képriportja
3 perc olvasásAugusztus 17. és 20. között a Budai Várban, rendezik meg a 21. Mesterségek Ünnepét. A rendezvény a népi kézmûvesség hagyományos találkozója, a tradicionális mesterségek felvonultatója. A látogatók megismerkedhetnek a kézmûvesség alapjaival, fortélyaival, érdekességeivel, és próbára tehetik kézügyességüket.
Augusztus 17. és 20. között a Budai Várban, rendezik meg a 21. Mesterségek Ünnepét. A rendezvény a népi kézmûvesség hagyományos találkozója, a tradicionális mesterségek felvonultatója. A látogatók megismerkedhetnek a kézmûvesség alapjaival, fortélyaival, érdekességeivel, és próbára tehetik kézügyességüket.
Pál Miklósné a Népmûvészeti Egyesületek Szövetségének (NESZ) elnöke nyitotta meg pénteken a 4 napos Mesterségek Ünnepét. Az 1987. augusztus 20.-án elõször, s idén 21. alkalommal megrendezésre kerülõ rendezvény a népmûvészek hagyományos találkozója. A kézmûvesek apró ?mûhelyeikben" mutatják be mesterségük alapjait, a remekmûvek készítésének lépéseit, s apró fortélyait. Némely munkafolyamatba még a látogató is bekapcsolódhat. A gyermekekkel külön foglalkoznak, apró kezükhöz való kézmûves foglalkozásokat tartanak. Szõhet, fonhat itt bárki, ha nem takács is.
A mesterek közvetlenek, segítõkészek, szívvel-lélekkel mûvelik mesterségüket, s szívesen mesélnek munkájukról, családfájukról, a történelemrõl, s apró érdekességekrõl. Így tudhattam meg többek között, Sütõ Leheltõl miképpen lehet túróból és mészbõl olyan alapot készíteni, melyet hargitai festékkel keverve bútorait ily szépre festheti. Lacza Lucától, hogy miért választotta épp a ruhatervezést, a keramikus szakma helyett. Végignézhettem a pásztorlegyezõ készítését, Móricz Józseftõl megtudhattam miért épp gyermekeknek farag, s számára mit jelképeznek agancsos ?hinta-szarvasai". Bárhova mentem is, mindenhol érdekes történeteket hallhattam.
A színpadon hagyományorzó énekesek, táncosok, s zenekarok lépnek fel.
Aki pedig a vásári forgatagban megéhezik, talál pecsenyesütõt, de megkóstolhatja a pompost- kemencés kenyérlángost, a prószát, vagy a zalai dödöllét is.
Augusztus 20.ig, -melynek délutánján a mesterek felvonulásával és a Mátyás Templom elõtti ünnepélyes kenyérszenteléssel köszöntik Szent István ünnepét – tehát még van lehetõség ellátogatni erre a rendezvényre, s megtekinteni ezeket a népi mesterségeket, melyeket reméljük még unokáink unokái is látni -esetleg mûvelni- fognak.
Németh Krisztina