Miért éppen Kleist? – Finisszázs
Záróprogramok a kiállításhoz kapcsolódóan. Október 16-án látható utoljára a Petőfi Irodalmi Múzeum májusban nyílt időszaki kiállítása, melynek főszereplője Heinrich von Kleist. A jövő héten két programmal búcsúznak a különleges életúttal és tehetséggel rendelkező írótól.
Záróprogramok a kiállításhoz kapcsolódóan. Október 16-án látható utoljára a Petőfi Irodalmi Múzeum májusban nyílt időszaki kiállítása, melynek főszereplője Heinrich von Kleist. A jövő héten két programmal búcsúznak a különleges életúttal és tehetséggel rendelkező írótól.
Ahogy a kiállítás egy része is drámáinak adaptációról, életének stációiról és öngyilkosságának körülményeiről mesél, úgy a kiállítást lezáró programokon is ezeket járják körbe egy tematikus nap keretében.
"Nem az az érdekes, hogy miért kell meghalnia Kleistnek – az, hogy szenved szívtelen családjától, a gyenge, reformra képtelen porosz államtól, írói sikertelenségétől, a pénzhiánytól, stb., mindez a későbbiek fényében banálisan hangzik. Az az érdekes, hogy miért tud ilyen önfeledten, józanul, vidáman, minden vallási vigasz nélkül meghalni. (Günter Blamberger)" –
"Csak annyit tudj, hogy lelkem a lelkétől megérintve egészen megérett a halálra; hogy benne az emberi természet minden csodáját megtaláltam, és hogy azért halok meg, mert ezen a földön nincs már mit tanulnom, nincs mit elnyernem. (Heinrich von Kleist Marie von Kleistnek, [Berlin], 1811. nov. 9.)"
"A romantikus körülmények közt lezajlott kettős öngyilkosság nagy izgalmat keltett Németországban, s később az idegorvosok egész könyvtárra valót írtak össze a tragikus esetről, azt bizonyítva, hogy Kleist akkor már őrült volt. Mindenesetre a német drámairodalom egyik legnagyobbszabású, legkiválóbb tehetségét vesztette el benne. (Pesti Napló: A százötven éves Kleist)"
(a kiállításban megjelenő szövegrészletek)
Október 11., kedd – Színházi workshop
13 órától báb- és mozgásszínházi workshopot szerveznek Kleist dramatikus szövegei alapján, A világ történetének utolsó fejezete címmel.
Hogyan lehet Kleist megdöbbentő és izgalmas szövegeit testté formálni?
Vagy éppen bábbá alakítani?
Aki érdeklődik a színház- és a bábművészet iránt, az regisztráljon az ingyenes workshopra, hogy együtt kísérletezzék ki kortárs Kleistünket. A tréning legfőképpen a Kleist szövegeiben rejlő tudatállapotra és az abból fakadó furcsa világra koncentrál. A mozgáson és a bábokon keresztül figyelünk az önmagunk és a környezetünk közötti kölcsönhatásokra és az abban rejlő "érthetetlenségre". A tárgyanimációs/bábos feladatok váltják majd a fizikai gyakorlatokat.
A workshopot tartják: Trömböczky Napsugár, Kabdebon Dominik
https://www.facebook.com/betatarsulat/photos/?tab=album&album_id=672806246190873
http://betaszinhaz.wixsite.com/betaszinhaz/eloadasaink
A workshopon való részvétel ingyenes és nem feltétele Kleist műveinek ismerete.
A tréninghez szükséges kényelmes ruhát hozzanak magukkal az érdeklődők.
Regisztráció (maximum 20 fő) és bővebb információ: czekmanya@pim.hu
Finisszázs
18 órakor tárlatvezetést tartanak a kiállításban. 19 órakor pedig levetítik az – Őrült szerelem (Amour Fou, osztrák-német film magyar felirattal, 2014, 96 perc) című filmet. A 2014-es cannes-i filmfesztivál Certain Regard versenyszekciójában szerepelt alkotást Heinrich von Kleist 1811-ben elkövetett öngyilkosságának igaz története ihlette. Jessica Hausner rendező megdöbbentő és lebilincselő mozit készített. Heinrich, az ifjú költő a szerelem által próbálja meg különös módon legyőzni az elkerülhetetlen halált, de nem sikerül szkeptikus unokanővérét, Marie-t bevonnia öngyilkossági tervébe, Henriette ellenben elfogadja bizarr ajánlatát.
Minden érdeklődőt szeretettel várnak!
2016. október 11.
Miért éppen Kleist? – Finisszázs
Petőfi Irodalmi Múzeum
Lantai József