MikulásGyári aktuális most az, hogy a FKF Zrt.-díjat kaptak ifjú rajzolók és szépírók
8 perc olvasás
2011. december 18-án a MikulásGyárban adták át a nyerteseknek a Fővárosi KF Zrt. több korosztályt felölelő Gyermekrajz- és Szépírói Pályázatának díjait.
2011. december 18-án a MikulásGyárban adták át a nyerteseknek a Fővárosi KF Zrt. több korosztályt felölelő Gyermekrajz- és Szépírói Pályázatának díjait.
A díjátadó ünnepségen a zsibongó gyereksereg és felnőtt kísérőik számára Orendi Éva, az FKF Zrt. PR Irodájának főmunkatársa mutatta be az esemény résztvevőit; Klug Lajos vezérigazgatót (FKF Zrt.), Szűcs Panni szóvivő, PR és kommunikációs vezetőt (Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt.), Fábián Noémi művész-tanárt, (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, valamint Budai Rajziskola),Csukás István Kossuth díjas írót, Vincze Ottó Munkácsy díjas képzőművészt, Karafiáth Orsolya írónőt, Finy Petra írónőt, és Thurzó Rékát, az ÖkoPannon Nonprofit Kft. kommunikációs munkatársát.
Klug Lajos vezérigazgató gratulált a megjelent Csukás Istvánnak az elnyert Príma Primissima díjhoz, majd áttérve az esemény témájára, utalt az FKF Zrt.-nél meghonosodott társadalom-központú szemléletmódra, környezettudatos magatartásra. Elmondta, a felelős társadalom építésének előmozdítása, a gyermekek és fiatalok környezettudatos gondolkodásra való nevelése érdekében dolgozták ki CSR programjukat. Az FKF Zrt. szolgáltatásai révén elkötelezett a környezetvédelem mellett, de a jövő generációiért érzett felelősség jegyében, tevékenységük során arra is törekednek, hogy minél több emberhez eljuttassák a Társaság által képviselt értékeket.
A társadalomért felelős gondolkodás alapja a példamutatás, ennek van nevelő ereje, ezért az önkéntesség európai évében olyan lehetőséget kerestek, amellyel a rászorulókon segíthetnek, így esett a választás a MikulásGyárra.
A Társaság a gyermekek és a fiatalok megszólításában látja a fenntartható jövő kulcsát, ezért 2011-ben meghirdette Gyermekrajz- és Szépírói Pályázatát „A Hulladékhegyen innen és túl" címmel.
A pályamunkák témaválasztásában a fiatalok ötleteket elsősorban az FKF Zrt. tevékenységi köréből meríthettek.
A Szépírói Pályázat zsűritagjai között szerepelt Csukás István, Kossuth-díjas író, Karafiáth Orsolya, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével kitüntetett írónő és Finy Petra, írónő. A zsűri elnöke Csukás István, Kossuth-díjas író volt.
A gyermekrajz-pályázatokat Fábián Noémi, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Budai Rajziskola tanára, valamint Vincze Ottó Munkácsy-díjas képzőművész bírálta el. Az alkotások zsűrizésében az FKF Zrt. és az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. is részt vett, a zsűri elnöke Fábián Noémi, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára volt.
A Gyermekrajz-pályázat fődíjas alkotásai az FKF Zrt. Budapest utcáit járó kukásautóit fogják díszíteni.
A Szépírói Pályázatra benyújtott írásokról könyv is készült, amelyet a Gyermekrajz-pályázat képeivel illusztráltak. (Az albumot a helyszínen a zsűri dedikálta.) Mindkét pályázat meghirdetésében és lebonyolításában, a zsűrizésben és a nyertesek megajándékozásában az FKF Zrt. partnere az ÖkoPannon Nonprofit kft. volt.
A programhoz menet közben csatlakozott partnerként a DaVinci Learning ismeretterjesztő tv-csatorna is, akik a témához kapcsolódó, környezetvédelmi tárgyú saját pályázatot is meghirdettek. Címe; Kúúúúka, mentőöv a Földnek. Ehhez a pályázathoz várták a szépen dekorált kukákat pályaműként.
Szűcs Panni, a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt. kommunikációs és PR vezetője elmondta, az FKF Zrt. sok pénzt és energiát áldozott az eseményre és a díjazott munkákat megörökítő kiadványra.
Fontos ez, mert mindenki, aki részt vett a pályázatban, elgondolkozhatott egy kicsit, mennyire fontos Földünkért tenni, hogy megmaradjon számunkra. Fontos tudatosítani a cég munkájából, hogyan tünteti el a hulladékot Budapest utcáiról, mi lesz vele, és kik azok, akik ezt a fontos munkát végzik Budapesten.
Az FKF Zrt. 2011-ben meghirdetett Gyermekrajz-és Szépírói Pályázatára beérkezett rengeteg alkotás, írások és rajzok a felnőttek számára komoly üzenetet hordoznak, hiszen a gyermekek őszintén fogalmazzák meg gondolataikat környezetünk jelenlegi helyzetéről, ill. jövőjéről.
Az FKF Zrt. a fővárosi cégek közül szinte a legtöbbet teszi társadalmi felelősségvállalás terén, ezért a céget idén a CSR Hungary is külön díjjal jutalmazta. Ezen túl, a fővárosi vállalat a Magyar Termék nagydíjat is elnyerte.
Fábián Noémi, a Gyermekrajz Pályázat zsűrielnöke elmondta, a pályázókkal egyidős gyermekeket oktat sok éve,
sok gyermekrajzot látott, de így is nagy örömet jelentett számára is a pályázatra nagy számban beérkező mű. krajz. A sok jó rajzból való válogatás nagy feladatot jelentett, végül is az „azonnali rácsodálkozás" élménye segített döntenie a zsűrinek. Melegséget és jókedvet árasztott a sok derűs, vidám rajz. Ezen az eseményen minden résztvevő ünnepeltnek számít, annyira jó rajzok érkeztek be. Felnőtt számára meglepő, hogy egy ilyen hétköznapi témát, mint a szemétgyűjtés és a világ tisztasága, ilyen érzékletesen, beleéléssel, jókedvvel tudták a gyerekek megjeleníteni. Az egyik legkisebb pályázó, egy alig négy éves kislány pl. napsugárként mutatja meg a kukásautót…,ez mindannyiunknak nagyon tanulságos. Az ember előbb rajzol, mint ahogy írni megtanulna, a rajzoláson keresztül megvalósuló figyelemnek nagy jelentősége van a világ megismerésében és megértésében.
A rajzon keresztül nem csak önmagunkat mutatjuk meg, de a világot, annak rajzban átgondolt történéseit is.
A világ működése jobbá tehető rajzban való kifejezése révén, ezért őrizze meg mindenki rajzhoz való kedvét!
Csukás István kollégaként szólította meg a képzőművész és szépírói pályamunkák beküldőit, mondván, ugyanazon kíváncsi szemmel nézik ők is a világot, az utcát, az erdőt, az állatokat, környezetünket és ugyanazon vidám szívvel, s meglepő tehetséggel fogalmazzák meg a nem könnyű témát. Szépet lehet írni ugyanis az alkonyatról, a rigófüttyről és egyebekről, de nem olyan könnyű arról írni, hogy milyen az utca, sajnos nem mindig tiszta. Milyen legyen? Mindig legyen tiszta. Milyen a világ? Sajnos nem mindig tiszta, legyen tiszta. Az író üzenete az ifjúságnak; amit most megláttak gyermekkorban, amiben most hisznek, azt ne felejtsék el felnőttkorra sem.
Közel hatszáz gyermekrajz érkezett a pályázatra a céghez a megadott, a cég tevékenységével, a környezetvédelemmel, a hulladékkal kapcsolatos dolgokkal és a köztisztasággal kapcsolatos témákban.
Három korosztály számára szólt a pályázat: 4-6, 7-10, 11-14 csoportosításban. Mindhárom korosztályban tíz nyertest, azon belül egy fődíjast határoztak meg. A fődíjas nyereménye: pályaműve kinagyított változatban felkerül egy kukásautó mindkét oldalára, s a rendezvény során saját rajzával díszített kukásautóval egy kört tehet a Városliget körül, azon kívül, mint minden nyertes, ajándékcsomagban részesül az FKF és az ÖcoPannontól,
valamint Gombóc Artúr figurájától a helyszínen külön csokoládé csomagot is kap a Szerencsi Csokoládégyár jóvoltából. A 4-6 éves korosztály nyertese Bálint Bogi!
A DaVinci Learning tv-csatorna internetes ismeretterjesztő portáljának, az Edupressnek kezelője részéről Tibenszky Móni Lisa üdvözölte a közönséget és a csatornát képviselő Merényi Tímeával együtt adta át a csatorna kuka-díszítő-tervező pályázatának díjait. A megjelölt vezető téma a szelektív hulladékgyűjtés volt. Egy hónap alatt csaknem száz alkotás érkezett be különböző településekről.
A díjátadót követően az ajándék könyveket Csukás István, Karafiáth Orsolya, Finy Petra dedikálta, majd a gyermekek meg is tekinthették a MikulásGyárat működés közben, megismerhették az ajándékkészítés folyamatát, s a MikulásGyár mellett felállított ideiglenes pályán korcsolyázásra is lehetőségük nyílt.
A MikulásGyárat a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt. két társcége is támogatta. Az FKF Zrt. hulladékszállítással, hó esetén síkosság-mentesítéssel segíti a Gyár működését. A Főkert Nonprofit Zrt. pedig növényi díszítéssel, tujákkal és a gyermekek díszítéseivel ellátott játék-fenyőfákkal tette a helyet színesebbé.
A Mikulásgyár rendezvénysátrát közel 150 lelkes gyermek és büszke családtagjai töltötték meg 2011. december 18-án.
A Gyermekrajz- és Szépírói Pályázat nagy sikerére való tekintettel az FKF Zrt. a pályázati programokat jövőre is meghirdeti, és ismét lehetőséget kínál a gyermekeknek tehetségük kibontakoztatására.
A Társaság célja az, hogy a gyermekekben, és rajtuk keresztül a felnőttekben – akár játékos formában is – tudatosuljon, milyen fontos részét képezi életünknek a hulladék. A kreatív ötletek, a jövőbe mutató gondolatok elősegíthetik, hogy minél többen varázsolják szebbé környezetünket a „Hulladékhegyen innen és túl".
Harmat Lajos