Nemzetközi hanginstalláció a kristályéjszaka évfordulójára a CHB-ben
3 perc olvasásA Collegium Hungaricum Berlin, az 1938. november 9-i kristályéjszaka néven ismert németországi antiszemita pogrom emlékére nemzetközi pályázatot írt ki hanginstalláció alkotására. Pályázni olyan tervekkel lehetett, amelyek egyrészt a kristályéjszaka történelmi eseményére reflektáltak, másrészt figyelembe vették Berlin történelmi központjában lévő Collegium Hungaricum új épületének sajátosságait. A beküldött pályázatok kiértékelése július 14-én lezárult.
A Collegium Hungaricum Berlin, az 1938. november 9-i kristályéjszaka néven ismert németországi antiszemita pogrom emlékére nemzetközi pályázatot írt ki hanginstalláció alkotására. Pályázni olyan tervekkel lehetett, amelyek egyrészt a kristályéjszaka történelmi eseményére reflektáltak, másrészt figyelembe vették Berlin történelmi központjában lévő Collegium Hungaricum új épületének sajátosságait. A beküldött pályázatok kiértékelése július 14-én lezárult.
Az öttagú (német-magyar) szakmai zsűri a benyújtott pályázatokból egyetlen koncepciót választott ki megvalósításra és további kettőt talált említésre méltónak. Az alkotás kivitelezésére 5000 euró áll rendelkezésre, mely összegen felül a nyertes mű alkotóját 1000 euró díj is megilleti.
A Hegenbart/Straebel szerzőpáros munkája lett a nyertes, de a zsűri további két tervezetet is külön említésre méltónak tartott: Tilman Küntzel munkája a kristályéjszakában látja összesűrűsödni az elnyomásnak és az erőszaknak azt a pusztító erejét, amely a mai ember legmindennapibb helyzeteiben is fellelhető, Georg Nussbaumer pedig egy üvegszilánkokból álló látszólagos kristály csillár vetített képében és hanghatásaiban örökíti meg a kristályéjszakát.
Hegenbart/Straebel nyertes pályázatában a Holocaust során a németek által okozott veszteség képben és hangban egyaránt meggyőző és erőteljes formát ölt. Az 1938-as események következtében máig érezhető „hiányokat" az alkotók sokoldalúan és szemléletesen ábrázolják.
Az installáció bemutatására november 9-én, a pogrom éjszakájának évfordulóján kerül sor és december 9-ig lesz látható, illetve hallható. A kiállításhoz kapcsolódóan a CHB egy tematikusan illeszkedő szimpózium megrendezését is tervezi.
A zsűri tagjai:
- Jens Cording, siemens art program
- Hans-Peter Kuhn, zeneszerző
- Dr. Sabine Sanio, zene- és médiateoretikus
- Prof. Dr. Martin Supper, Művészeti Egyetem Berlin, UNI.K. – UdK, Hangkutatási és Művészeti Stúdió
- Szemző Tibor, zeneszerző