November 17. – a Főváros Napja
4 perc olvasásNovember 17-én emlékezik meg minden évben ünnepi ülésén a Fővárosi Közgyűlés Pest, Buda, Óbuda és a Margit-sziget egyesüléséről. A 134. évforduló, a 2007-es megemlékezés eseményeinek során az Újvárosháza Protokoll termében Demszky Gábor főpolgármester megnyitotta az "Újjászületés 2007" című foto-kiállítást, amely a városlakók és a Főváros összefogásával megújult parkokról és épületekről ad átfogó képet.
November 17-én emlékezik meg minden évben ünnepi ülésén a Fővárosi Közgyűlés Pest, Buda, Óbuda és a Margit-sziget egyesüléséről. A 134. évforduló, a 2007-es megemlékezés eseményeinek során az Újvárosháza Protokoll termében Demszky Gábor főpolgármester megnyitotta az "Újjászületés 2007" című foto-kiállítást, amely a városlakók és a Főváros összefogásával megújult parkokról és épületekről ad átfogó képet.
A fotókiállítás 17 budapesti épület felújítás előtti és jelenlegi állapotát ismerteti. Demszky Gábor kifejtette: mintegy 15 évvel ezelőtt hozta létre a főváros a történelmi építészeti arculat megóvásáért, helyreállításáért azokat a támogatási formákat, amelynek keretében, pályázat útján, anyagi segítséget nyújt a felújítási munkálatokhoz.
Az ünnepi ülésen, a Himnusz eléneklése után, a megjelentek egyperces néma felállással tisztelegtek az elhunyt Kosáry Domokos emléke előtt. A 95. évében eltávozott Széchenyi-nagydíjas történész, a Magyar Tudományos Akadémia egykori elnöke, a nemzetközi tudományos élet és a magyar közélet kiváló egyénisége halálával mindannyian kiemelkedő személyiséget veszítettünk el. Kosáry Domokos munkásságát számos kitüntetéssel, egyebek mellett Állami Díjjal, Akadémiai Aranyéremmel, Nagy Imre-érdemrenddel, Prima Primissima Díjjal, Széchenyi-aranyéremmel és idén Radnóti Miklós-díjjal ismerték el. A főpolgármester megemlékezett az elhunyt kiemelkedő történészi munkásságáról és az akadémikus 1956-os érdemeiről, melyeket már 1996-ban díszpolgári címmel ismert el a Fővárosi Közgyűlés. A Főpolgármesteri Hivatal homlokzatán gyászlobogó hirdeti a város közösségének veszteségét.A Fővárosi Önkormányzat díszsírhely felajánlásával is tiszteleg az elhunyt emléke előtt.
1873. november 17-éről szólva, Demszky Gábor megnyitó beszédében emlékeztetett, az egységes Budapest létrejöttével olyan fellendülési időszak következett, amelyben Budapest lakossága 27 év alatt kétszeresére nőtt, ekkor alakult ki a főváros máig jellemző, egyedülálló arculata. Hidak épültek, megszületett az Országház és sok más kiemelkedő létesítmény, a főváros igazi világvárossá vált.
A főpolgármester hangsúlyozta, a modernizáció és a hagyományok együttesének meghatározó ereje biztosíthatja Budapest virágzását, ami ma is elsősorban az önmagukért és másokért egyaránt felelős kreatív és bátor polgárok elhatározásán múlik. Ilyenek azok a személyiségek is, akiket Budapest évről évre kitüntet.
A nagy városfejlesztő Podmaniczky báró szerepének méltatása során bíztatta az utódok generációját; ma is cselekedjünk úgy a városért, mintha Podmaniczky és Kővágó József ma is velünk volna.
Budapest mai helyzetéről a főpolgármester úgy vélekedett, az idei év a nekilendülés és az uniós források megpályázásának ideje volt, ennek köszönhetően valósulnak meg a kiemelt beruházások a városban, a 4-es metró,
a körgyűrű, az Aquincumi Múzeum új szárnya, stb. A kormányfővel további állami támogatásokról tárgyalnak, pl. a FŐTÁV un. ÖKO projektjének, s további „húzó" programoknak a megvalósítására.
Kitüntetések átadása következett, melyeket Demszky Gábor nyújtott át .
Díszpolgári címet kapott
Dargay Attila rajzfilmrendező,
Kende Péter történész-szociológus,
Kozma Imre, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke,
Tabányi Mihály előadóművész,
Juruij Petrovics Ljubimov színházi rendező. (A főpolgármester oroszul köszöntötte és köszönte meg a magyar kultúráért kifejtett tevékenységét is. A 90 éves mester láthatóan jó erőben vett részt az eseményen.)
A Pro Urbe Budapest díjazottak között található
Dr.Bán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója,
Dr.Kendelényi János főorvos,
Kulka János színművész,
Lator László költő-műfordító,
Rajk László építész-látványtervező,
Tímár Péter filmrendező.
Kende Péter a kitüntetettek nevében a városhoz való személyes kötödéséről, saját életének megpróbáltatásairól, a várost kényszerűségből elhagyókról szólt, kifejezve reményét, hogy az utódoknak nem kell hasonló tragikus eseményeket átélniük.
Harmat Lajos