Országos tanácskozást és közös stratégia kialakítását kezdeményezi a MSzFórum Kerekasztala a piacliberalizálás ellen
3 perc olvasásA Magyar Szociális Fórum – Szociális Kerekasztal véleménye szerint az üzleti biztosítás előtt utat nyitó egészségbiztosítási törvény megszavazása nem jelenti, hogy Magyarországon valóban meg is honosodhat majd az új rendszer. A törvény társadalmi ellenállásba fog ütközni, mert a társadalom elsöprő többségének akarata ellenére szavazták meg.
A Magyar Szociális Fórum – Szociális Kerekasztal véleménye szerint az üzleti biztosítás előtt utat nyitó egészségbiztosítási törvény megszavazása nem jelenti, hogy Magyarországon valóban meg is honosodhat majd az új rendszer. A törvény társadalmi ellenállásba fog ütközni, mert a társadalom elsöprő többségének akarata ellenére szavazták meg.
A Fórum, mint nyitott és önkéntes együttműködési keret Országos Tanácskozást kezdeményez annak érdekében, hogy a társadalmi szervezetek, a szakszervezetek és a privatizációt elutasító politikai erők közös stratégiát alakítsanak ki az új helyzetben, és eldöntsék, milyen módszerekkel és eszközökkel folytassák széles demokratikus összefogáson nyugvó akcióegységüket a társadalmi érdek elsődlegességéért a magánérdekkel szemben. Ezzel kapcsolatos első egyeztető megbeszélésüket pénteken tartják, és várják rá mindazokat, akik kifogásolják az üzleti egészségbiztosítás előtt utat nyitó törvényt.
„A társadalmi összefogás és akciók eddigi pozitív tapasztalataira építve tovább kell lépni, és konszenzusra kell jutni világnézeti és politikai előítéletektől mentesen, a szolidaritás alapú társadalombiztosítás megvédéséért" – áll abban a közleményben, amelyet Simó Endre, a Kerekasztal szervezője adott ki kedden délután.
A Fórum Kerekaszatala emlékezetet arra, hogy a törvény életbe lépésének, illetve végrehajtásának megakadályozása érdekében jelenleg az alábbi jogi kezdeményezések ismeretesek:
- Köztársasági elnöki normakontroll, esetleg Alkotmánybíróság elé utalással.
2. Morvai Krisztina törvényt megerősítő népszavazási kezdeményezése, mely jogi lehetőséget biztosít arra, hogy a választópolgárok érvényesíthessék az új egészségbiztosítási rendszer elutasítására irányuló akaratukat.
3.Albert Zsolt és Albert Zsoltné Alkotmánybíróság által jóváhagyott, és az aláírásgyűjtésre nyitva álló népszavazási kezdeményezése az alábbi kérdéssel:
"Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó üzleti alapon működő több biztosítós
egészségbiztosítást?"
4.A FIDESZ népszavazási kezdeményezése a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörléséről.
A Fórum Kerekasztala kezdeményezi, hogy a decemberre javasolt országos tanácskozáson döntsék el, milyen jogi lépésekre helyezzék a hangsúlyt, milyen további akciókkal és társadalmi mozgósításokkal támasszák alá követeléseiket, és hogyan szélesítsék ki mégjobban az egészségügyi piacliberalizálással szembeni demokratikus frontot.
A Magyar Szociális Fórum leszögezi: változatlanul az a célja, hogy demokráciában és szabadságban juttassa érvényre az egészséghez fűződő emberi és társadalmi jogot.