PKI Tudományos Napok 2007
4 perc olvasásA Magyar Telekom PKI Távközlésfejlesztési Igazgatósága a Tudományos Napok idei rendezvényét november 13-14-re időzítette. A konferencia meghirdetett címe: „Távközlés 2.0." Az előadások a jövő hálózatának fejlesztési feladatairól, az újgenerációs termékekről, szolgáltatásokról, az információtechnológiai alkalmazásokról, működésükhöz szükséges infrastruktúráról szóltak.
A Magyar Telekom PKI Távközlésfejlesztési Igazgatósága a Tudományos Napok idei rendezvényét november 13-14-re időzítette. A konferencia meghirdetett címe: „Távközlés 2.0." Az előadások a jövő hálózatának fejlesztési feladatairól, az újgenerációs termékekről, szolgáltatásokról, az információtechnológiai alkalmazásokról, működésükhöz szükséges infrastruktúráról szóltak.
Az első napon, Simó György vezérigazgató-helyettes (Magyar Telekom) megnyitójában a cég jövőjéről szólt. Utalva a vállalatcsoportnál történt összeolvadásokra, kifejezte reményét az integrált technológiai és az egységes szakmai irányítás kedvező hatását illetően. Emlékeztetett; tíz éve zajlik, s azóta téma a konvergencia, amely ma új elemekkel bővül, amikor a szoftveripar olyan óriásai lépnek szorítóba, mint pl. a Google a saját telefon ígéretével.
Kérdés, ezek az új szereplők együtt működnek-e majd a Telekommal? Igazi kihívást jelent mindez, kérdés, meddig bírja a cég ezt kezelni.
Tíz éve kezdődött a történet az internettel, ma már broadband társadalomról beszélünk, bár ránk ez még nem igazán mondható el. Vajon tíz év múlva melyek lesznek a középponti kérdések? Minden bizonnyal a szolgáltatások.
A 4 millió mobiltelefon országában van még bőven tere az egyéb informatikai növekedésnek, s ha bekövetkezik a telítődés, felerősödik az igény a „bárhol, bármikor" elérhetőségi igények kielégítésére, ehhez az időszakhoz minden évvel közelebb kerülünk. Nagyon gyorsak az IT változások, ma már nem is drága az az 5-6 ezer Ft-os előfizetés, amivel bárhol internet elérést kapunk.
Miből is fog élni akkor a Telekom? A mai hálózat túlhaladottá válik, marad tehát a szolgáltatás, abból kell megélni.
Az IT fejlődése átalakítja az egészségügyet, a pénzügyi életet, médiát, a kormányzati szolgáltatásokat, stb. Megváltozik az egész környezete a vállalatnak, új osztályokat lehet ezekre megnyitni a Telekomnál.
A Magyar Telekom egészének innovatívabbá kell válnia. Az üzleti modell céges változását követnie kell. Napi tudást kell várni a technológiai változásoktól. Nem az emberek változnak alapvetően ugyanis, hanem a technológia változott, s ez változtat meg mindent. A Magyar Telekomnál komolyan gondolják a követést. 3-5 havonta új technológiával kell szembesülni a világban, az ehhez való viszony meghatározó. A cég nagy, robosztus, állandóságra építhet, meg kell tudnia állni a helyét szolgáltatóként is, akár három havonta változva is. Új fejezet kezdődhet a távközlés történetében!
Kérdésre válaszolva a vezető elmondta; a T-Kábel jövője illeszkedik ebbe a képbe, „Úton és otthon" jelszó vezeti a
T-Home néven továbblépő szolgáltató egységet. Szorosabban vett jövője a kommunikációs üzletágtól függ, 2007-ben valódi szolgáltatóként jelenhet meg. El kell dönteni a T-Komnál, lehet-e egyszerre ADSL és kábel ágazatot fejleszteni. A válasz igen, ha megfelelő a szabályzás. Hosszú távon szükség van a T-Kábelre, annak integrált működésére.
Jørgen Fills az ETSI szervezet képviseletében a szakmai szabványosról, mint a technológiai konvergencia eszközéről szólt. Beszámolt azokról a törekvésekről, amelyek egy egységes, közös platform kialakítására irányulnak.
Császár Zoltán (Magyar Telekom) a digitális televízióra való átállás szabályzói hátteréről szólt előadásában, felmérve hol tart ma a televíziós piac Magyarországon, mi a digitális átállás jelentősége, milyen változásokra van szükség, hogyan történik mindennek az időzítése.
Az otthoni távközlés témakörében Balogh Tamás modulárisan bővíthető IPTV szolgáltatások IP multicast alapú építését ismertette, Stefler Sándor pedig a műsorközlő hálózatokban értelmezett interaktivításról tartotta előadását.
Harmat Lajos