Purcell: A tündérkirálynő – Purcell Kórus, Orfeo Zenekar
2 perc olvasásA zeneszerető világ 2009-ben ünnepli Henry Purcell születésének 350. évfordulóját. Ennek jegyében a nagy angol barokk zeneszerző talán legszebb zenéit tartalmazó alkotása, A tündérkirálynő (The Fairy Queen) a hazai régizene-játszás kimagasló képviselőinek az előadásában hangzik el a Művészetek Palotájában.
A zeneszerető világ 2009-ben ünnepli Henry Purcell születésének 350. évfordulóját. Ennek jegyében a nagy angol barokk zeneszerző talán legszebb zenéit tartalmazó alkotása, A tündérkirálynő (The Fairy Queen) a hazai régizene-játszás kimagasló képviselőinek az előadásában hangzik el a Művészetek Palotájában.
A Shakespeare Szentivánéji álom című vígjátéka nyomán készült szövegkönyvre íródott darab úgynevezett szemiopera, azaz olyan színpadi mű, amely beszélt főcselekményből áll, dal- és táncbetétekkel. Ősbemutatója 1692 májusában volt Londonban, a Dorset Garden-beli Queens Theatre-ben.
Vashegyi György régóta kutatja és adja elő kiváló együtteseivel Purcell műveit, akinek egyetlen operája, a Dido és Aeneas nagy sikerű előadását is ő vezényelte a Művészetek Palotájában. A rendező akkor is Káel Csaba volt.
A két művész, valamint a Purcell Kórus és Orfeo Zenekar közös munkái közül kiemelkedik még Monteverdi L Orfeója és Charpentier Actéonja, a 2006-os Mozart-évben pedig A varázsfuvolát vitték színre félig szcenírozott változatban. Káel Csaba filmrendezőként Makk Károly osztályában végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, de tanult Szabó Istvánnál, Fábry Zoltánnál és Illés Györgynél is. 2002-ben megfilmesítette és a budapesti Operaházban színpadon is rendezte Erkel Bánk bánját.
Az est narrátora a brit színész, Michael Brogan lesz.
Félig szcenírozott előadás a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben lesz. Az előadáshoz kapcsolódó Műhelybeszélgetésen, január 21-én 17.30 órai kezdettel a Művészetek Palotája klubszerűen berendezett Lépcsőtermében különféle művészeti ágak jeles képviselői és más meghívott vendégek beszélgetnek a műsorról a sorozat állandó házigazdája, Fenyő Gábor vezetésével. A Műhelybeszélgetések nyilvánosak, a belépés díjtalan.