Szerződés aláírás: Karácsonyra elérhetők idehaza is a digitális földfelszíni televíziós és rádiós szolgáltatások
Budapesten 2008. szeptember 5-én a Nemzeti Hírközlési Hatóság és az Antenna Hungária képviselői aláírták a digitális földfelszíni televízió- és rádióműsor-szóró hálózatok üzemeltetési jogosultságára vonatkozó szerződéseket. A Nemzeti Hírközlési Hatóság nevében Pataki Dániel elnök, az Antenna Hungária Zrt. nevében pedig Jean-Francois Fenech vezérigazgató, Dr. Bánkuti Erzsébet és Kárpáti Rudolf ágazatvezető látta el kézjegyével a dokumentumot.
Budapesten 2008. szeptember 5-én a Nemzeti Hírközlési Hatóság és az Antenna Hungária képviselői aláírták a digitális földfelszíni televízió- és rádióműsor-szóró hálózatok üzemeltetési jogosultságára vonatkozó szerződéseket. A Nemzeti Hírközlési Hatóság nevében Pataki Dániel elnök, az Antenna Hungária Zrt. nevében pedig Jean-Francois Fenech vezérigazgató, Dr. Bánkuti Erzsébet és Kárpáti Rudolf ágazatvezető látta el kézjegyével a dokumentumot.
A MinDigTV elnevezésű digitális televíziós szolgáltatás decembertől érhető el 6-7 csatornával, csaknem 60 %-os lefedettséggel, a csatornák többségét előfizetési díj nélkül lehet majd venni. A földfelszíni műsorszórás digitális átállását 4 éven át lakossági tájékoztató kampány kíséri végig; a bevezető-kampány az ősz folyamán indul el.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Melyek a digitális földfelszíni televíziós és rádiós szolgáltatások előnyei?
-több tartalom,
-jobb kép-és hangminőség,
-korszerű technológia,
-új lehetőségek, új szolgáltatások (EPG, HD, mobilitás, stb.).
-több információ,
-digitális műsorújság,
-feliratozás (hallássérültek),
-eredeti nyelv (nyelvtanulók számára),
-rögzíthető, megállítható adás,
-interaktív szolgáltatások.
-nagyobb verseny a platformok (kábel, műhold, IP, földfelszín) között, a fogyasztók jobb kiszolgálása, olcsóbban.
Az előzmények
Az Európai Unióban, így Magyarországon is, célkitűzésként szerepel a földfelszíni analóg televíziós műsor-szórásnak 2011 végéig digitálissal történő felváltása.
Időtábla:
2006. Genf – nemzetközi frekvencia-elosztókonferencia határozata: 8 televíziós és 3 rádiós multiplex lehet Magyarországon
2007. – megszületik a törvény, konzultációk zajlanak a piaci szereplőkkel és az országgyűlési bizottsággal
2008. március 25.: az NHH kiírja a pályázatokat öt földfelszíni digitális televízió- és egy földfelszíni digitális rádióműsor-szóró hálózat üzemeltetésére, mindkét pályázatot az Antenna Hungária nyeri meg.
2008. április 24.: a pályázatok beadási határideje
– TV: Antenna Hungária Zrt., Digital BroadcastingKft.
– Rádió: Antenna Hungária Zrt.; Magyar RádióZrt.
2008. július 25.: a bizottság jóváhagyja az NHH javaslatát: mindkét pályázat nyertese az Antenna Hungária.
A rádiózás területén Magyarországon a digitális átállás tervezett időpontja 2014 vége, ha addigra a rádiós hálózat lefedettsége, valamint a digitális rádióvevő-berendezések elterjedtsége a lakosság körében eléri az előírt szintet.
2008. szeptember 5.: a hatósági szerződés aláírása.
A két különálló pályázaton az Antenna Hungária 5 televíziós és egy rádiós multiplex üzemeltetési jogosultságát nyerte el, 12 évre szólóan, ebben
-1 rádiós multiplex üzemeltetésére, a szolgáltatás még idén elindul,
-5 televíziós multiplex üzemeltetésére, 3 multiplexen még idén elindul a szolgáltatás, beleértve a
mobil-televíziózást,
2 multiplexen az analóg műsorszórás leállítása után indulhat a digitális adás.
Tehát az AH a rádiós multiplexen, valamint az „A" és a „C" televíziós multiplexen és a mobil-televíziózásra szolgáló „B"-n még az idei évben elkezdi a műsorszórást, a „D" és „E" multiplexeken pedig a jelenlegi analóg földfelszíni sugárzás 2011-es leállítása után indíthatja majd be a szolgáltatást.
A DVB-T televíziós multiplexek a hálózat teljes kiépítése után a lakosság 96 százalékát érik el, a rádió esetében ez az arány 94% lesz.
Pataki Dániel, az NHH elnöke szerint, a földfelszíni digitális televíziózás beindulása erősítheti a versenyt és bővíti, színesíti a kínálatot a televíziós és a rádiós piacon, egyben hozzájárul ahhoz, hogy a magyar háztartások azon mintegy 20-25 százaléka, amely jelenleg csak szoba-vagy tetőantennával néz televíziót, a jövőben jobb miniségben, a mainál sokkal változatosabb műsorkínálathoz juthasson hozzá.
Hozzátette, az AH a versenytársaknál kedvezőbb közszolgálati műsorszórási díjat ajánlott, a hálózatok kiépítése és a lakossági elérés vonatkozásában pedig jóval kedvezőbb ütemezést vállalt, ez vezetett a pályázat megnyerésére.
Jean-Francois Fenech, az Antenna Hungária vezérigazgatója szólt róla, az Antenna Hungária felkészült a digitális hálózatok gyors ütemű kiépítésére, ebben támaszkodhat a pályázatok megnyerésében nagy szerepet játszó infrastruktúrájának, a felkészült szakembergárdának, valamint a TDF Csoport több évtizedes tapasztalatának az analóg és digitális műsorszóró hálózatok kiépítése és üzemeltetése terén.
![]() |
||
![]() |
||
Az aláírás és a sajtótájékoztató képei |
A hálózatok kiépítése
Az AH a következő 4-5 év során intenzív hálózatkiépítést hajt végre, ennek költsége mintegy 25 milliárd forint lesz. A magyar állam és az NHH előírásai alapján, az Antenna Hungária elvégzi a műsorszóró antennarendszerek többségének rekonstrukcióját, így kezdheti meg a digitális televíziós sugárzást.
A digitális televízió (DVB-T), a digitális rádió és a digitális mobil-televíziós szolgáltatások várhatóan idén decemberben indulnak el. A DVB-T lakossági lefedettsége 2008-ban közel 60%-os lesz, a sugárzás három telephelyről (Budapest, Szentes, Kabhegy) történik.A hálózat 2009-ben újabb 8 telephellyel bővül, ezzel a lefedettség 88%-osra nő, így a digitális hálózat már meg fogja haladni a jelenlegi analóg országos kereskedelmi csatornák 86%-os lefedettségét. A hálózat 2010 végére eléri a 95%-os lefedettséget.
A mobil-televíziós (DVB-H) szolgáltatás 2008-ban Budapesten és környékén indul el (16%-os lefedettséggel), 2009 végére további 7 nagyvárosban, valamint a Balaton környékén is elérhető lesz a szolgáltatás, így a lefedettség 30%-os lesz, amely 2012-re 50%-ra emelkedik. A DAB+ elnevezésű digitális rádiós szolgáltatás lakossági lefedettsége három budapesti telephellyel már idén eléri a 31%-ot, jövőre 44%-ra emelkedik, a teljes kiépítésre pedig 2013-ig kerül sor.
Az új szolgáltatás elnevezése: MinDigTV
Az elnevezéssel a cég arra kíván utalni, hogy az új szolgáltatás hamarosan mindenhol elérhető lesz az országban, továbbá, hogy a miniségi digitális tévézés élményét fogja nyújtani, a legmodernebb, HD technológiát is alkalmazva. A központi elem a szerethető tévéfigura, mely a lakosság digitális átállással kapcsolatos teendőinek elmagyará-zásában kiemelt szerepet kap. A vevőkészülékek a szolgáltatás indulása előtt már kaphatóak lesznek a boltokban, ezek a könnyebb tájékozódás érdekében MinDigTV logót tartalmazó egyedi matricával kerülnek forgalomba.
A szolgáltatás túlnyomó részt előfizetési díj nélkül lesz elérhető, az ingyenes csatornák száma valószínűleg már induláskor emelkedik a mostani analóg földfelszíni platform három adásához képest.
A közszolgálati csatornák, az m1, m2, Duna TV a kínálat részét képezik, szándék szerint HD felbontásban.
Az RTL Klub és a TV2 60 napon belül dönthet arról, hogy megjelenik-e az új szolgáltatás kínálatában.
A jelenleg előkészítés alatt álló új Médiatörvény elősegítheti új, előfizetési díj nélküli tartalmak megjelenését a digitális földfelszíni platformon, szélesebb kínálatot biztosítva a DVB-T nézőinek. Az ATV és a Hír TV (saját döntésük alapján) kódolt adással fog szerepelni a kínálatban, a részletek még nincsenek eldöntve.További új, előfizetési díj nélkül elérhető tartalom is meg fog jelenni a szolgáltatás kínálatában:
két televíziós csoport adott eddig szándéknyilatkozatot arról, hogy szeretne felkerülni az új digitális platformra, szabadon fogható csatornaként.
Rádiós vonatkozásban, a szolgáltatás tartalmazni fogja a Magyar Rádió közszolgálati adásait (MR1, MR2, MR3), valamint a közműsor-szolgáltató Katolikus Rádió műsorát. Az Antenna Hungária 1999 óta MPEG-2 tömörítéssel folytatott földfelszíni digitális televíziós kísérleteket, mostani pályázatában azonban az MPEG-4-es kódolást választotta, mivel a hatóság a tenderkiírásban egyértelműen ezt a korszerűbb, hatékonyabb technológiát támogatta, amivel multiplexenként akár 8-12 SD csatorna (vagy 3 HD csatorna) átvitele lehetséges. A HD átvitel csak ezzel biztosítható, az MPEG-2 nem tudja!
A meglévő tető-vagy szobaantennák többsége alkalmas lesz a DVB-T jelek vételére, de az adások vételéhez egy külön jelátalakító berendezésre (set-top-boxra) vagy beépített DVB-T MPEG-4 tunerrel rendelkező televízió-készülékre van szükség.
A forgalomban sokféle gyártmányú set-top-box jelenik majd meg, ezeket a felhasználók készpénzes vásárlással vagy részletfizetéses konstrukció keretében szerezhetik be. A vevőkészülékeket a lakosság a kiskereskedelmi hálózatokban vásárolhatja meg. A televíziós szolgáltatás már az induláskor tartalmazni fogja az elektronikus műsorújságot (EPG).
Mobiltelevízió, digitális rádió
A mobil-televíziós szolgáltatásokat az Antenna Hungária a mobilszolgáltatókkal együttműködésben kívánja bevezetni, a 16-20 csatornát tartalmazó szolgáltatás az AH-val szerződő mobilszolgáltatók kínálatában valószínűleg előfizetési díj fejében lesz elérhető, szintén idén decembertől, Budapest és környéke számára.2012-re 50%-os lefedettséggel számolnak.
A rádiós szolgáltatás esetében is a korszerűbb DAB+ tömörítési eljárást választotta az AH, ezzel akár 16-18 műsorcsatorna juttatható el a hallgatókhoz. A szolgáltatás a Magyar Rádió közszolgálati adásait (MR1, MR2, MR3), valamint a közműsor-szolgáltató Katolikus Rádió műsorát tartalmazni fogja.
2013-14-re teljes lefedettséget terveznek.
A műsorlánc:
TV
-Tartalom-előállítás:
A tv műsorszolgáltatók a gyártósorukat HD-műsorkészítésre alkalmas eszközökkel bővítik (pl. hamarosan átadásra kerül a Magyar Televízió új székháza).
Egyre több kulcstartalom válik elérhetővé HD-felbontásban (pl. Olimpiai Játékok, Bajnokok Ligája, mozifilmek, stb.)
-A vétel:
HD-ready és full-HD jelzésű tv-készülékekkel vehetjük az újfajta adásokat. Ez az év fordulópont a HD-t illetően, a HD-ready készülékek már elérhető áron kaphatók, az értékesítés jelentős felfutása tapasztalható.
Tetőantennával, vagy az adóállomásokhoz közel fekvő területeken szobaantennás vétel is nagy valószínűséggel lehetséges lesz.
-Az adóhálózat:
Az adóberendezések technikailag november elején készen állnak, az ezt követő hatósági engedélyezési eljárástól függ a kereskedelmi szolgáltatás indulása.
„Mentrend":
2008 november: 59%-os lefedettség, 3 telephellyel: Budapest, Kabhegy, Szentes,
2009 november: 88%-os lefedettség új adókkal: Pécs, Tokaj, Nagykanizsa, Győr, Vasvár, Úzd, Kiskőrös, Szeged,
2010 november: 95%-os lefedettség Kékes, Komádi, Sopron, Csávoly adók belépésével,
2011 november: 96%-os lefedettség Gerecse, Fehérgyarmat, Miskolc, Aggtelek indulásával,
2012 november: 50%-os lefedettség.
Rádió – Digital Audio Broadcasting DAB+
A digitális rádiós szolgáltatás, a hálózat kiépítése
Az AH további közszolgálati csatornák megjelenésére számít, mivel a Magyar Rádió a nyilvánosság előtt számolt be arról a szándékáról, hogy az új digitális platformon új programokat kíván elindítani. Az Inforádió Kft., a Klub Rádió Zrt. és a Lánchíd Rádió Kft. adott eddig szándéknyilatkozatot arról, hogy szeretne felkerülni az új digitális platformra.
A DAB+ rádiós szolgáltatás lakossági lefedettsége 2008-ban eléri a 31%-ot (három budapesti telephellyel). A lefedettség 2009 végére 44%-ra emelkedik (10 új telephely), 2013/14-re történik meg a teljes kiépítés.
Kiegészítő digitális szolgáltatások nyújtása járulékos adatok sugárzásával (Programme Associated Data, TPEG – közlekedési információs rendszer, stb.)
A DAB+ digitális rádiós hálózat kiépítése:
2008 november: 31%-os ,
2009 november: 44%-os ,
2013 november: 93%-os ,
2014 november: 94%-os lefedettség.
Szolgáltatáskommunikáció
A földfelszíni televíziós műsorszórás digitális formára való átállását tájékoztatási kampány kíséri a 4 év során. Az Antenna Hungária kezdeményezi az értéklánc minden tagját (állami intézmények, tartalomszolgáltatók, készülékgyártók és forgalmazók, stb.) magába foglaló Digitalizációs Szervezet létrehozását a digitális átállás kommunikációjának hatékony megvalósítására. A hálózatüzemeltető ebben a folyamatban – külföldi példák alapján – számít az állami szerepvállalásra is.
A lakosság tájékoztatása azért is szükséges, mert a jelenleg üzemelő analóg földfelszíni televíziós műsorszóró platformot a tervek szerint 2011 végéig lekapcsolják és helyét átveszi a digitális szolgáltatás. A tájékoztató kampánnyal a nézik az ősz folyamán találkozhatnak.
A vevőkészülékek a szolgáltatás indulása előtt már kaphatóak lesznek a boltokban, és a könnyebb tájékozódás érdekében MinDigTV logót tartalmazó egyedi matricával kerülnek forgalomba.
Kislexikon:
DVB-T – Digital Video Broadcasting -Terrestrial
DVB-H – Digital Video Broadcasting -Handheld
T-DAB – Terrestrial Digital Audio Broadcasting
SDTV – Standard Definition Television (PAL rendszernél 720 x 576 felbontás)
HDTV – High Definition Television
HD-ready – minimum 1024 x 768 pixel felbontású kép
Full-HD – minimum 1920 x 1080 pixel felbontású kép
pixel – képelem
A Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) a Kormány irányítása, a Közlekedési Hírközlési és Energiaügyi miniszter felügyelete alatt működő kormányhivatal, amelynek jogállását az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény határozza meg. A hatóság feladata az elektronikus hírközlési, postai és informatikai szolgáltatások piacai zavartalan, eredményes működésének és fejlődésének elősegítése.
A hatóság a szolgáltatók és a felhasználók érdekeit egyaránt védi. Feladata a tisztességes, hatékony verseny kialakítása és fenntartása, valamint a szolgáltatók jogkövető magatartásának felügyelete.
A hatóság részt vesz az elektronikus hírközléshez, postához és informatikához kapcsolódó nemzetközi
szervezetek munkájában, kapcsolatokat épít ki és tart fenn az európai és Európán kívüli szabályozó hatóságokkal, valamint szervezetekkel. A hatóság feladatát és országos hatáskörét önállóan, a jogszabályoknak és a Kormány döntéseinek megfelelően gyakorolja.
Vezető testülete a Nemzeti Hírközlési Hatóság Tanácsa. A hatóság önállóan gazdálkodó központi költségvetési szerv, amely a feladatai ellátásával összefüggő kiadásokat saját bevételeiből fedezi.
Az Antenna Hungária innovatív, vevőorientált telekommunikációs társaság, Magyarországon piacvezető az országos földfelszíni televízió-és rádióműsor-szórás és mikrohullámú hálózati szolgáltatások terén.
Erősségeire, személyi állományára és tapasztalataira támaszkodva a társaság technológiákat és megoldásokat alkalmaz és fejleszt, hogy ezzel is hozzájáruljon üzleti ügyfelei és az egész iparág sikeréhez.
A nemzetközi TDF Csoport tagjaként és független piaci szereplőként az AH célja, hogy kulcsszerepet játsszon a digitális televíziós és rádiós műsorszórásra való átállásban, valamint a műsorszórás és a távközlés konvergenciájában. A társaság egyedülálló adótorony-infrastruktúráján, valamint nagy tapasztalatokkal rendelkezi és motivált csapatán alapuló élvonalbeli szolgáltatások átfogó választékát kínálja.
Az AH hangsúlyt fektet a technikai innovációra, a szolgáltatások fejlesztésére, a magas színvonalú ügyfél-menedzsmentre és a lehető leghatékonyabb üzemeltetési környezet kialakítására.
Harmat Lajos