Tehetségkutatás, tudomány-népszerűsítés : THE
7 perc olvasásA Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) hívta meg a média munkatársait 2008.február 20-ára, a Millenárisra a„THE Tudományos Hasznos Emberi Tehetségkutató és Tudománynépszerűsítő Program" megnyitójára és tájékoztatójára.
A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) hívta meg a média munkatársait 2008.február 20-ára, a Millenárisra a„THE Tudományos Hasznos Emberi Tehetségkutató és Tudománynépszerűsítő Program" megnyitójára és tájékoztatójára.
Dr. Pakucs János, a MISZ tiszteletbeli elnöke (az Olajterv Holding ügyvezető igazgatója) köszöntőjében rámutatott a Magyarországon tapasztalható jelenségre; a fiatalok körében egyre csökken a természettudományok iránti érdeklődés, az ilyen irányú felsőfokú végzettségűek aránya nálunk a legalacsonyabb Európában. A hozzánk települt nagy kutatóintézetek panasza erősödik, egyre kevesebb a jól képzett szakember.
A MISZ szembesülve ezekkel a tényekkel, a megoldás felé vezető lépésként, összefogva a támogatókkal, útjára indítja a THE [ „TéHáE" ] programot, s arra számít, hogy fél éven belül nagy érdeklődést tud kelteni iránta az országban.
Dr.Kroó Norbert, az MTA alelnöke, a gondok eredőjét illusztrálva felemlítette, a középiskolai oktatás során a fizikát befejezett történetként oktatják, a mindig újat kereső ifjúság ezért nem találja meg benne érdeklődésének hajtóerejét. A tudományos és műszaki élet iránti érdeklődés benne van a fiatalokban, de minél korábbi életkorban fel kell lobbantani szunnyadó lángját az arra hivatottakban, hogy megismerjék az alkotó munka örömét, ráérezzenek annak ízére.
Jövőbe mutató gondolat; a tudás alapú társadalomban a tehetség szerepe felértékelődik, ennek jegyében kell foglalkoznunk az utánpótlással.
A THE program előkészítésén egy éve dolgoznak a szervezők, internetes portálja, a http://www.the-online.hu/ február elsejével indult, március elsejétől pedig az írott, ingyenes THE kiadvány anyaga is felkerül rá.
Bartók Marcell, a THE projektvezetője ismertette a programot; a megfogalmazott cél a tudományok széles körű összegzése, amit a MISZ szervezésében kilenc nagyvállalat és minisztérium támogat.
Az előadó figyelmeztetett, a mostani veszélyes tendencia kivédésére meg kell fogni a fiatalok műszaki-tudományos érdeklődését, meg kell találni a fiatal tehetségeket és össze kell hozni őket az érdeklődő nagyvállalatokkal.
Ennek érdekében indítják nagy példányszámban (/0-80 ezer példányban) a 64 oldalas THE magazint, melyet közép- és felsőoktatási intézményekbe juttatnak el. 2008 folyamán öt alkalommal (kéthavonta) jelentetik meg informatív cikkekkel, tudományos érdekességekkel, sok képpel, kevés szöveggel, olyan szerkesztésben, hogy az érdeklődők további információkért a program portálján folytathassák az információk begyűjtését.
A kiadványt 2009-től havonta kívánják megjelentetni, állandóan figyelve az olvasói visszajelzésekre.
A portálon a műszaki érdekességek sorában a fiatal tehetségek is megnyilvánulhatnak.
A portál állandó modulja a Tudástár, melyet leginkább a Wikipédiához lehet hasonlítani, szerkesztésében az aktív résztvevőkre számítanak, anyagaikat egy Tudományos Tanács bírálja el.
Az e-learning modulban a tanulást segítő információk kapnak helyet, folyamatos bővítés mellett.
A Talentum modulban a különböző tudományterületeken tevékenykedő fiatal tehetségek és mentoraik szólalnak meg, a Fiatal Tudósok Elit Akadémiája tagjai kapcsolatba kerülhetnek itt a programhoz csatlakozó nagyvállalatokhoz és intézményekhez.
A Pályázatok modulban a partnerek kiírt pályázataiból lehet folyamatosan választani.
A NAGYötlet modulban állandóan várják a tudomány, kommunikáció, tudomány-népszerűsítő, információs társadalmat érintő gondolatokat, segítenek megvalósításukban.
A TV modulban a tudományos tv-műsorokból lehet szemezgetni.
A program népszerűsítésére kihelyezett plakát-kampányt indítanak a szervezők, szakmai előadások lesznek havonta a Millenárison.
A szakmai hitelességet az MTA nagynevű tagjaiból kikerülő Tudományos Tanács biztosítja, élén dr.Závodszky Péter-el (az MTA SZBK Enzimológiai Intézet igazgatója). Ő a programban a tudományos hitelesség kérdését alapvetőnek tartja, s nyilatkozata szerint ennek érvényesítésén fognak lektorként munkálkodni.
A THE Tudományos Tanács tagjai:
Dr.Gyulai József, az MTA Műszaki Tudományok Osztályának elnöke,
Dr.Horváth Zalán, az MTA Fizikai Tudományok Osztályának elnöke,
Dr.Damjanovich Sándor, az MTA Biológiai Tudományok Osztályának elnöke.
A támogató szponzorok körében találjuk a Siemens Zrt., sanofi-aventis/Chinoin, Audi Motor Hungária Kft., Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt, MOL Nyrt. cégeket, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatalt, az Informatikai Vállalkozások Szövetségét, a Millenáris Kht.t, az Oktatási és Kulturális Minisztériumot, valamint a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumot.
Szponzori klubot működtetnek, ahol a hazai nagy-támogatók fejtik ki véleményüket, az eredményekről rendszeres sajtótájékoztatókon számolnak be.
Dr.Lippényi Tivadar NKTH elnökhelyettes figyelmeztetett, nem elég az egykorvolt nagyságra nosztalgiával emlékezni, a Fasori Gimnázium nagyjainak utódait ma kell fellelnünk. A terület vonzereje megingott, a megoldásban az államnak jelentős szerepe van, de egyedül nem képes erre, fontos szerep jut a mecenaturának.
Az innovációs alapot egyszerűen a jövőbe szóló befektetési alapként kívánatos működtetni!
Farkas Szilvia (Siemens) üdvözölte az értékadó kezdeményezést, a Siemens a maga részéről ebbe az irányba nyitott már korábban a Generáció21 programjával is. A fiatalok elindítását ezen a pályán nagyon fontosnak tartják, a Siemensnél vallják; a fiatalok jövője a Siemens jövője is.
Pomezansky György alelnök (Duna TV) a projekt kapcsán emlékeztetett a hasonló amerikai kezdeményezés sikerére, ahol a Popular Mechanics portálon naponta másfél millió kattintást regisztrálnak…
A médiabeli tapasztalatok azt mutatják, hogy a közönség sajnos a „gagyira" és az áltudományos hírekre vevő, erre csap rá, kell tehát egy olyan portál, egy olyan gondolkodásmód, ami ezt negligálni tudja. Nagy erőfeszítésekre és tőkére van szükség a projekt folytatásához, érdemben kell támogatni a rászoruló fiatalokat, tehát pénz kell.
Legyen Aranycsapat a magyar tudományban is, ehhez a Duna tv támogatására számíthatnak a szervezők.
Kirchkeszner Ágnes, a Millenáris kht. kulturális programigazgatója teljeskörű támogatásáról biztosította a programot, a hely hasonló projekteknek adott már korábban is megjelenési lehetőséget, mint a Jövő Iskolája és a Mindentudás Egyeteme.
Az Euroastrának a finanszírozás folyamatosságára vonatkozó kérdésére válaszolva elhangzott, a szervezők arra számítanak, hogy egy év elteltével önfenntartóvá sikerül fejleszteni a projektet. Új módon, a bulvár eszközeivel, de nem módszereivel kívánnak hatást elérni közönségüknél.
Az MTA párhuzamos projektjeivel és más programokkal is keresik az együttműködés lehetőségét, egyedülálló példát kívánnak mutatni ebben.
A THE programmal egy komplex tudománykommunikációs hálózatot kívánnak létrehozni, amely összekapcsolja egymással a társadalmat, az érdeklődő fiatalokat, a tudósokat és a innovatív vállalatokat. Interaktív adatbázist építenek, amelyben tudományterületenként rendezve megtalálhatók a tudományos élet elismert mentorai és a kutatói-tudományos pálya iránt elkötelezett fiatalok.
http://www.popularmechanics.com/
Harmat Lajos