„Tojáscsoda, mézvarázs” Tojásdíszítő, mézeskalács és gyertyakészítő mesterek kiállítása
2 perc olvasásCsupán néhány napos az a kiállítás – egészen pontosan 2010. augusztus 29.-ig tekinthető meg-, mely a Mesterségek Ünnepéhez kapcsolódik a Magyar Nemzeti Galéria „C" épületének III. emeletén.
Csupán néhány napos az a kiállítás – egészen pontosan 2010. augusztus 29.-ig tekinthető meg-, mely a Mesterségek Ünnepéhez kapcsolódik a Magyar Nemzeti Galéria „C" épületének III. emeletén.
A kiállításon most is a Népművészet Ifjú Mesterei és Mesterei mutatkoznak be a Kárpát-medence népi hagyományain alapuló kézműves tárgyaikkal. Az írókázott és karcolt tojások a húsvéti ünnepkört, az ütőfás és ejzolt mézesbábok a karácsonyi és lakodalmi szokásokat idézik fel. Az évkör jeles napjainak rítusait, az ünnepek és hétköznapok fényeit az öntött és mártott gyertyák elevenítik fel. A történeti táji stílusok, a motívumok és szimbólumok gazdagsága megannyi üzenetet rejt, amelynek aktualitása örökérvényű.
A három mesterség összekapcsolása nem véletlen, hiszen az anyagok elválaszthatatlanok egymástól: méhvisszal írókázzuk a hímestojásokat, felvert tojáshabbal díszítjük a mézeskalácsot, amelynek fontos alapanyaga a méz. A mézkészítés mellékterméke pedig a méhviasz, amelyből gyertya készül. A kiállításhoz szabadtéri bemutatók is kapcsolódnak, ahol a közönség megismerkedhet a készítés fortélyaival és megtapasztalhatja az alkotás örömét.
Kivételesen nem tudtam elmenni a megnyitóra, így kicsit elkavarodtam a hatalmas épületben, míg megtaláltam a tárlatot- most más helyszínen van, mint szokott- , mert hát persze, hogy nem a legegyszerűbb utat választottam a bejutáshoz. Mit nekem a múzeumon belüli útkeresés? – gondoltam, mikor nekiindultam. A lényeg, hogy példámat nem követve, inkább a palota udvaráról közelítsék meg a kiállítást, akkor csupán a harmadik emeletig kell feljutni.
De aki az egész múzeumi tárlatot megnézné az állandó, és időszakos kiállításokkal együtt, az nyugodtan bejárhatja utamat, érdekes és értékes óráknak néz elébe.
Németh Krisztina