Újfajta kontaktlencse a Ciba Vision-tól
2008. július 9-én hívta termékbemutatóra a média képviselőit a Ciba Vision. A téma; az eddigiektől eltérő technológiájú kontaktlencse, amely megkönnyíti viselője életét.
2008. július 9-én hívta termékbemutatóra a média képviselőit a Ciba Vision. A téma; az eddigiektől eltérő technológiájú kontaktlencse, amely megkönnyíti viselője életét.
A bemutatót tartó dr. Bujdosó Anna szemész szakorvos emlékeztetett a kontaktlencse viselők régi problémájára, hogy a felhelyezett lencsék viselése az idő multával egyre kényelmetlenebbé válik, pl. a reggel felhelyezett kontaktlencse a nap során egyre nehezebben viselhető. Ennek oka; a felhelyezett kontaktlencse óhatatlanul megváltoztatja a szemfelszín és annak környezete közötti kapcsolatot. A probléma megoldását csak a természetes állapot visszaállítása jelentheti.
A kontaktlencsét viselők legkritikusabb elvárása a kényelemérzet. Egy 2006-os európai felmérés szerint a lencsét elhagyók mintegy fele (47%) a napközbeni és napvégi kényelemérzet hiánya miatt hagy fel a lencse viselésével.
A panaszok enyhítésére használt „komfortcseppek" hatása csak átmeneti, így e gondra más megoldást kellett keresni. A CIBA Vision legújabb technológiai újítása segít, nem kell feladni a gondok jelentkezésekor a lencse viselését.
A megoldásnál arra az élettani megfigyelésre lehetett építeni, hogy szemhéjunkkal naponta átlagosan 14 ezer pislogást végzünk. Ennek funkciója; a szem felszínén kialakuló egészséges könnyfilm kialakítása és folyamatos megújítása. A könnyfilm jelenléte és átlagosan 6-7 másodpercenként történő megújulása több ok miatt is elengedhetetlen a szem számára:
-kitölti és egyenletesé teszi a szaruhártya hámjának apró egyenetlenségeit, így olyan sima, szabályos optikai felszínt hoz létre, ami a jóminőségű látáshoz elengedhetetlen,
-a szaruhártya illetve a kötőhártya felszínéhez kapcsolódva a pislogás nedvesen tartja azok felszínét, így csökken a szemhéj és a szemfelszín közötti súrlódást,
-a szaruhártya nem tartalmaz érhálózatot, így tápanyag-ellátása nagymértékben függ a könnyfilmtől, mivel a környező levegő oxigénje a könnyfilmben feloldódva jut el a szaruhártya hámjához,
-a könnyfilm jelenti a szemfelszín elsődleges védelmi vonalát a fertőzésekkel szemben, a termelődött könny a pislogás során lemossa a szem felszínéről a fertőző kórokozókat, illetve bizonyos fehérjéi antibakteriális hatással is rendelkeznek.
Mindezek fényében jól látható, hogy a vázolt gondok megoldása a fentvázolt, összetett természetes folyamat minél sikeresebb lemásolásában rejlik. A szakma ebben a vonatkozásban használja a „biomimezis" kifejezést, ami a mesterséges anyagok és eszközök természetes formákat és hatásokat utánzó képességét jelenti.
Kontaktlencsék esetében a biomimezis a szemfelszín megújuló képességének utánzását jelenti, azaz a nedvesség és síkosság megőrzését a kontaktlencse teljes viseleti ideje alatt.
A gyártók felismerték, hogy a szem biológiai utánzásához olyan kontaktlencse anyagokat kell alkalmazni, melyek tulajdonságai hasonlítanak a szemfelszínéhez;
képes legyen állandó szinten tartani a könnyfilmet a nedvesség visszatartás révén és folyamatosan tudja frissíteni önmagát a pislogások révén. Az ilyen kontaktlencsék nagy előnye a fokozott kényelem-érzet, ennek a természetes folyamatnak az eredményeként. A probléma kezelését eddig a komfortcseppekkel, a bliszter-folyadékban elhelyezett adalékanyagokkal próbálták megoldani, de nem találtak igazi megoldást.
A Ciba Vision újdonsága:
Az újgenerációs Focus Dailies AquaComfort, az első olyan kontaktlencse, amelynél a nap folyamán folyamatosan nedvesítő anyag szabadul fel annak anyagából.
Előállításakor a lencse folyékony alapanyagába a nagy molekula súlyú PVA-t (polyvinyl alkoholt) viszik be, ami előtisztított, nem toxikus, élettanilag a szervezettel barátságos (biokompatibilis) anyag, a lencse felhelyezése után a természetes pislogás hatására aktivizálódik. Ez az anyag folyamatosan szabadul fel magából a lencséből, így kerül a lencse és a szem felszínére, s a nap folyamán folyamatosan biztosítja a fokozott nedvesítést. Az anyagot korábban is ismerték, mint műkönnyek összetevőjét, de fényderült azon tulajdonságára, hogy meghatározott körülmények között, ibolyántúli (UV) fény hatására megkeményedik, nyomás hatására pedig ez a kemény anyag folyamatosan kibocsát folyékony molekulákat. Az újfajta alkalmazáskor a belőle kialakított kontaktlencse a szemhéj nyomására produkálja ezt a tulajdonságát, így minden egyes pislogáskor csökken a lencse és a szemhéj közötti súrlódás, fokozódik a lencse feletti könnyfilm stabilitása. Ez a folyamat jól leképezi a szaruhártya feletti könnyfilm pislogásra bekövetkező természetes megújulását.
Az iparban széles körben alkalmazott biomimezist tehát sikerült átültetni a kontaktlencse gyártásba. A technológiai újítás az idei OPTOEXPO 2008 kiállításon elnyerte a Magyar Látszerész Szövetség szakmai díját!
A továbbfejlesztés sem váratott sokáig magára, létrehozták a Dailies AquaComfort Plus kontaktlencsét, melynek gyártása szintén a fentvázolt új technológián alapul, azonban azt további két nedvesítő anyag használatával egészítik ki:
-a HPMC (hydroxypropyl methylcellulose) vegyületttel egészítették ki a bliszter folyadékot, segítségével a lencse felszínén a felhelyezést követően azonnal kényelemérzetet biztosító síkosító réteg alakul ki,
-a PEG (polyethylen glycol) szintén a komfortcseppek alkotórésze. Ez a vegyület képes belépni a lencse anyagába és a PVA-val szinergikus kapcsolatba lépve tovább fokozza annak nedvesítő hatását.
A fenti mechanizmusok révén minden egyes pislogás elősegíti a lencse feletti egységes könnyréteg kialakulását és fenntartását. Meg kell jegyezni, mindhárom anyag a lencseviselés meghatározott szakaszában fejti ki a hatását.
A HPMC síkosító hatása közvetlenül a felhelyezés utáni időszak kényelmét szolgálja, a PEG korai felszabadulása, szinergiában a PVA-val, a lencseviselés kezdeti és középtávú kényelméért felelős, míg önmagában a PVA frissítő hatása a napvégi kényelmet biztosítja.A három különböző nedvesítő anyag együttes alkalmazásával érhető el a kiváló komfortérzet a lencse felhelyezésekor, a nap folyamán és a nap végén egyaránt.
A tájékoztatón moderátori szerepet betöltő Gombos Edina műsorvezető elmondta, több évig kísérletezett a különböző kontaktlencsékkel, eddig jórészt sikertelenül. Rádiós munkája miatt hajnali háromkor kel és délután piheni ki a korai ébredés és a munka fáradalmait. Olyan látásjavító eszközre volt szüksége, ami alkalmazkodik ehhez az igénybevételéhez és egy hosszú nap végén is kényelmes állapotot biztosít szemének. Véleménye, az újfajta kontaktlencse megoldást nyújt számára is, a „tesztidőszak" alatt megtapasztalta annak lényeges előnyeit a már korábban kipróbált kontaktlencsékkel szemben.
Összegezve a tudnivalókat,
az új kontaktlencse viseletével az adott személyre jellemző szintű könnytermelés nem lesz nagyobb, de a lencse megszünteti az esetleges dörzsölő érzetet,
jobb látást biztosít,
a látótér megnövekszik (nincs lehatároló szemüveg-keret),
nincs párásodás,
„nem látszik",
az új anyagú lencse nagyon vékony kialakítású, oxigén-áteresztő képességű, kényelmes viselet,
napi alkalmazású, steril, egyszer-használatos eszköz, nem igényel karbantartás, gondoskodást, viselet után eldobható,
(napi 14-18 órás viseletre tervezték),
aludni nem célszerű benne,
alkalmi viselete megengedi a szemüveggel való váltott használatát is,
sporthoz, akár extrém sportokhoz is viselhető,
progresszív kivitelű változata is van, + 6-ostól – 10-es skálában,
a legtöbb esetben a jobb és bal szemhez azonos darab alkalmazható,
30 drb-os csomagban kapható, egy pár lencse napi költsége kb. 3-500 Ft.,
FreshLook One-Day elnevezéssel négyféle halvány-színű kivitel is kapható (mogyoróbarna, szürke, zöld, kék). A szemorvos ajánlata; a kontaktlencse alkalmazását minden esetben szemészeti vizsgálat előzze meg.
Harmat Lajos