Véget ért a II. Gyerekszem Filmfesztivál
4 perc olvasásA budapesti Merlinben megrendezett Filmkészítő Gyerekek II. Magyarországi Filmfesztiválján 108 kisfilm versenyzett, 40 ifjú filmkészítőt díjaztak, és több mint 60 tárgyjutalmat osztottak ki. Az idei mezőny harmadrészét már külföldi alkotók jegyezték.
A budapesti Merlinben megrendezett Filmkészítő Gyerekek II. Magyarországi Filmfesztiválján 108 kisfilm versenyzett, 40 ifjú filmkészítőt díjaztak, és több mint 60 tárgyjutalmat osztottak ki. Az idei mezőny harmadrészét már külföldi alkotók jegyezték.
A május 24-én ünnepélyes díjkiosztóval zárult háromnapos seregszemlén 6 és 19 év közötti fiatalok kisfilmjeit mutatták be és értékelték a nagyközönség előtt. A fesztivál alatt és a hivatalos díjkiosztás után a közönség interneten is leadhatta szavazatát a legjobbnak ítélt versenyfilmekre.
Az első alkalommal 2007-ben megtartott Filmfesztivál szervezőinek célja többek között az volt, hogy feltérképezzék az országban működő különböző gyerek-filmkészítő műhelyeket, szakköröket, filmtáborokat, és lehetőséget adjanak a gyerekeknek munkáik bemutatására.
A most megrendezett versenyre – akárcsak 2007-ben – 6 és 19 év közötti gyerekek jelentkezhettek különböző korosztályi és műfaji kategóriákban, valamint külön kategória került kiírásra azoknak, akik ugyan túllépték a korhatárt, de a fesztiválra beküldött filmjüket még 19 éves koruk előtt készítették. A pályázatra 160 alkotás érkezett, melyet egyéni alkotók mellett számos iskola, gyerek- és diák-filmműhely küldött be. A beérkezett filmekből végül 108 alkotás versenyezhetett a zsűri és a diákzsűri által odaítélt értékes díjakért. A Kicsi a bors, de erős kategóriában 24, az Ifjú titánok kategóriában 76, és a harmadik, Gyerekszem– Öregszem kategóriában 19 filmet bírált el a zsűri. Az ítészek az összes film megtekintése alapján adták ki kategóriánként a legjobb filmeket megillető díjakat és az elismerő okleveleket.
Az Országos Diákzsűri delegáltja, Kis Dorottya által vezetett diákzsűri különböző elismerésekkel 23 alkotást díjazott, míg a Bollók Csaba filmrendező vezette szakmai zsűri 15 alkotót vagy alkotóközösséget jutalmazott meg. A különféle és igen értékes nyeremények, díjak a Gyerekszem Filmfesztivált támogató cégek bőkezűségének voltak köszönhetőek.
A fesztiválon külön versenyblokkban indultak a Hűvösvölgyi és Szilágyi Erzsébet Gyermekotthon alkotóinak filmjei, melyek a Raiffeisen Bank támogatásával készültek. Ebben a blokkban húsz filmet értékelt egy külön erre felkért zsűri, és végül három fő és három különdíjat osztottak ki. Mindezek mellett a Szociális és Munkaügyi Minisztérium Gyermek és Ifjúságvédelmi Főosztálya Gyermekvédelmi Különdíjként két kamerát ajánlott fel a gyermekotthonok részére.
Grosch Nándor, a fesztivál főszervezője sikeresnek értékelte a háromnapos rendezvényt, és kifejtette, hogy az idei fesztivál helyszíne, a Merlin a fesztivál léptékéhez és hangulatához illő új otthont adott a rendezvény eseményeinek. A fesztivál szakmai konferenciájának témájáról, a kamera és a vászon mögötti agresszióról elmondta, hogy a filmkészítés egyik fő célja az is, hogy a gyerekek inkább a filmek virtuális terében jelenítsék meg az agresszív és fájdalmas érzéseiket, mert ekkor talán az életben mindezekből kevesebb éri őket. A konferencián pszichológusok, médiapedagógusok, médiaelemzők és filmszakkör-vezetők osztották meg egymással és a hallgatósággal tapasztalataikat.
A Filmfesztivál érdeklődő közönsége a versenyfilmeken kívül mindegyik nevezett filmet megtekinthette, válogatásokat láthattak a különböző hazai és külföldi partnerfesztiválok filmjeiből, és különböző szórakoztató programokon is részt vehettek: maszk- és sminkfestésen, homok és tárgy animáció készítésen, jelmezes fotózáson, pirotechnikai és kaszkadőr bemutatón. A fesztivál-partyn a Félóra zenekar, az Illuvision VJ-csapata és DJ marTon léptek fel.
A fesztivál legsikeresebb filmjei megtekinthetők a fesztivál honlapján, a www.gyerekszemfilmfesztival.hu -n, de megnézhetőek az www.egyszervolt.hu oldalain is.