Vissza a nagygépekhez: Az IBM 80%-ot spórol adatközpontjainak villanyszámláin 3900 szerver helyett 30 nagyszámítógép Linux-szal
2 perc olvasásAz IBM májusban indította el Nagy zöld elnevezésû programját, amellyel ügyfelei felmérhetik számítógépes központjaiknak energiafogyasztását, s megoldási javaslatokat kaphatnak a takarékosabb mûködésre. Maga az IBM a legelsõk között él ezzel a lehetõséggel, és adatközpontjai történetének egyik legjelentõsebb átalakítására készül.
Az IBM májusban indította el Nagy zöld elnevezésû programját, amellyel ügyfelei felmérhetik számítógépes központjaiknak energiafogyasztását, s megoldási javaslatokat kaphatnak a takarékosabb mûködésre. Maga az IBM a legelsõk között él ezzel a lehetõséggel, és adatközpontjai történetének egyik legjelentõsebb átalakítására készül.
A cég jelenleg összesen 740 ezer négyzetméternyi (139 futballpálya méretû) területen 3900 szervert üzemeltet világszerte, amelyek kiszolgálják a vállalat több mint 355.000 felhasználóját. A konszolidációt követõen 30 darab, Linux operációs rendszert futtató IBM System z nagyszámítógép látja majd el ugyanezt a feladatot, radikálisan alacsonyabb energia-, szoftver- és rendszertámogatási költségekkel, egyúttal rugalmasabb infrastruktúrával. A konszolidációs projektet az teszi lehetõvé, hogy egyetlen nagygépes rendszer képes egyedi szerverek százait, vagy ezreit modellezni, és ezek mindegyikét valódi, különálló gépként mûködtetni. Ezt a technológia amelynek az IBM volt az elõfutára több mint negyven évvel ezelõtt a virtualizáció. Az IBM várhatóan egy kiisebb város energiaellátásához elegendõ áramot fog megtakarítani a gépek fogyasztásán és a helységek légkondicionálásán, de ezen túl csökkenti licencelt szoftvereinek díjait is, mert kevesebb processzoron futtatja majd õket, továbbá kedvezõbb rendszeradminisztrációs- és ingatlanbérleti költségekkel számolhat.
A dolognak egyetlen nagyon nagy hátránya van, ami nem mûszaki: az ilyen rendszerek nagyon könnyen ki vannak téve a titkosszolgálatok vizsla tekintetének, számukra könnyû a rendszerek megszállása – különösen kormányzati hátszéllel. Ugyanakkor a terroristák számára is ideális célpontok a mega rendszerek, hiszen 1-2 öngyilkos terrorista ezzel garantáltan igen nagy kárt tud okozni. Amennyiben pedig megfelelõ a fizikai védelem és az adatközpont duplikálása is megtörtént, akkor már kétségesek a megtakarítások. Az elosztott rendszerek éppen azzal nyújtanak védelmet, hogy nem egy helyen koncentráltan helyezkednek el.