Szerzõi jogi sarc a képek után is, bármi áron! -vagy rossz tréfa…
4 perc olvasásPénteken -2007 április 30-án, amire szerkesztõségünket nem hívták meg – a három legnagyobb magyar szerzõi jogvédõ ( felhasználói jogvesztõ) szervezet sajtótájékoztatón jelentette be, hogy közös szervezetet hoz létre, melynek célja, hogy a szerzõi jog nevében megsarcolja az internetre feltöltött képeket tekintet nélkül arra, hogy azok saját készítésûek vagy más forrásbõl származnak. Az új szervezet neve: IKJA (Internetes Képek Jogaiért Alapítvány) tagjai:az ASVA, ARTISJUS és a BSA Sajátos felfogásuk szerint õk jogosultak egyedül elenõrizni a Netre felkerülõ képek jogtisztaságát és beszedni utánuk az általuk megállapított sarcot.
Pénteken -2007 április 30-án, amire szerkesztõségünket nem hívták meg – a három legnagyobb magyar szerzõi jogvédõ ( felhasználói jogvesztõ) szervezet sajtótájékoztatón jelentette be, hogy közös szervezetet hoz létre, melynek célja, hogy a szerzõi jog nevében megsarcolja az internetre feltöltött képeket tekintet nélkül arra, hogy azok saját készítésûek vagy más forrásbõl származnak. Az új szervezet neve: IKJA (Internetes Képek Jogaiért Alapítvány) tagjai:az ASVA, ARTISJUS és a BSA Sajátos felfogásuk szerint õk jogosultak egyedül elenõrizni a Netre felkerülõ képek jogtisztaságát és beszedni utánuk az általuk megállapított sarcot.
Amint elképzeléseiket ismertették, az adathordozóknál bevált modell alapján kívánnak dolgozni, általánydíjat szeretnének szedni minden feltett kép után. Kijáró embereik és lobbystáik már dolgoznaka hazai jogzsabályi háttér, a személyre szabott jogszabály megteremtésén. Ahogyan õk elképzelik a dolgokat: minden internetre feltöltött kép után a szolgáltatónak 0,50 Ft+ ÁFA jogdíjat kellene fizetni, függetlenül attól, hogy a kép saját készítésû, vagy valóban szerzõi jogdíjas alkotás. Kiss Sámuel a szervezet alelnöke meglehetõsen furcsán indokolta meg lépésüket:"Az internet jelenlegi fejlettségi szintjén nem különíthetõk el a jogdíjas és nem jogdíjas tartalmak felhasználása, ezért úgy ítéljük meg méltányos minden internetre felkerülõ kép után az adathordozókhoz hasonlóan jogdíjat szedni.Tekintettel arra, hogy a nem jogtiszta képek felhasználásának kockázata egyre nõ, ezt a kérdést semmiképpen sem lehet megkerülni. A szolgáltatók feladata és felelõssége, hogy a felhasználóiktól a képek után fizetendõ jogdíjat beszedje és továbbítsa szervezetünk számára". Amennyiben az új jogvédõ szervezetnek sikerül a jogdíjfizetési kötelezettség jogszabályi hátterét megvalósítani, nehéz helyzetbe kerülnek az ingyenes képfeltöltést biztosító weboldalak, mint például a fórumok és a közösségi weboldalak, hiszen az üzemeltetõknek adott esetben több százezres vagy milliós számlákat kell majd kifizetni.
Sajtóinformációk szerint már több megoldásszállító cég is elkezdett bankkártyás fizetésen alapuló képfeltöltõ rendszereket fejleszteni, amelyben a jogdíj kifizetése minden felhasználó számára kényelmesen megvalósítható lesz. Szakértõk szerint az intézkedés súlyosan érinti az olyan népszerû közösségi oldalak mûködését, mint például az IWIW, amely esetében az üzemeltetõk vélhetõleg kénytelenek lesznek havidíjat szedni a rendszer használatáért.
Forrás:http://www.sg.hu/cikkek/51422
Egyesek felvetették, hogy azötlet április elsejei tréfa lenne, mert az SG akkor közölte. Nem hisszük, mert a hazai szerzõi jogvédõktõl ez is kitelik…. Mindenestre várjuk a jogvédõk cáfolatát, aminek szívesen helyet adunk.
Egyik olvasónk jelezte, hogy ilyen sarcszerés már folyik. Nem kell kitalálni. Lehívásra ("on demand") hozzáférhetõvé tétel fejében a Hungart-nál. A fizetendõ jogdíjak táblázata:
http://www.hungart.org/dijszabas.htm