Az NVT támogatja a genetikai értékmegőrzést
4 perc olvasás„A genetikai értékmegőrzést biztosító közhasznú szervezetek az állami vagyon fontos részét képezik!" – emelte ki a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) elnöke mai hortobágyi sajtótájékoztatóján. Prof. Dr. Nagy János hozzátette: „Ezek az állami társaságok a védett és őshonos természeti értékeket a jelen és a jövő nemzedék számára megőrzik, azokat szükség szerint helyreállítják, fenntartásukat, fejlődésüket biztosítják. A gyümölcs-, zöldség-, gabonatermesztéssel, őshonos állatfajok génmegőrzésével, és a ménesek fenntartásával foglalkozó állami társaságok működtetése továbbra is indokolt."
„A genetikai értékmegőrzést biztosító közhasznú szervezetek az állami vagyon fontos részét képezik!" – emelte ki a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) elnöke mai hortobágyi sajtótájékoztatóján. Prof. Dr. Nagy János hozzátette: „Ezek az állami társaságok a védett és őshonos természeti értékeket a jelen és a jövő nemzedék számára megőrzik, azokat szükség szerint helyreállítják, fenntartásukat, fejlődésüket biztosítják. A gyümölcs-, zöldség-, gabonatermesztéssel, őshonos állatfajok génmegőrzésével, és a ménesek fenntartásával foglalkozó állami társaságok működtetése továbbra is indokolt."
A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács kihelyezett tanácsülést tartott a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Kht.-nál. Az NVT tagjai áttekintették a genetikai értékmegőrzés MNV Zrt. vagyoni körébe eső feladatait, majd megtekintették a Pusztai Állatparkot és a Mátai Ménest is.
A kihelyezett ülés után tartott sajtótájékoztatón a Vagyontanács elnöke kiemelte: „A genetikai értékmegőrzést kiemelkedően folytató közhasznú társaságok működtetése állami szerepvállalás nélkül nem megoldott, mivel a fenntartó tevékenység sok esetben nem nyereséges, azonban közösségi szempontból fontos. Ezen társaságok a génmegőrzés mellett hozzájárulnak a különleges jelentőségű természetes növény- és állattani, földtani, víztani, tájképi és kultúrtörténeti értékek, a régi háziállat és növény fajok, fajták, élőállat-gyűjtemények fenntartásához, a biológiai sokféleség és a természeti rendszerek zavartalan működésének fenntartásához, az oktatás, a tudományos kutatás elősegítéséhez. Tevékenységüket több esetben természetvédelmi területen látják el."
Prof. Dr. Nagy János elmondta, hogy a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Kht. sokoldalú munkáját dicséri, hogy szeptemberben elnyerte az Európai Bizottság által kiírt "Kiváló Európai Desztináció" címet. A turisztika cél mellett a Kht. fő feladata a védett régi háziállat fajok és fajták génbankjának fenntartása.
A Kht. folyamatosan és jelentősen fejleszti a génbanki állatállományt, az általa fenntartott mezőgazdasági művelésű földterületeken kialakította a természetvédelemmel harmonizáló – ökológiai – gazdálkodási módot. Mindennek eredményeként a Kht. tulajdonában van a magyar természetvédelem állati génbanki állományának több mint a fele. Ide tartozik az őshonos állatfajták közül a magyar szürke szarvasmarha, a racka juh, a házi bivaly, a mangalica sertés és a gyöngytyúk.
A Társaság Mátai Ménesében a nóniusz és a magyar sportló fenntartásáról is gondoskodik.
A Kht. természetvédelmi fenntartási megállapodás keretében régi magyar háziállatokkal legeltet a Hortobágyi Nemzeti Park gyepterületeiből 15.203 hektárt, valamint 2.009 hektár szántóterületen ökológiai gazdálkodást folytat. Így a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Kht. napjainkra, a hasznosított területet tekintve, az ország legnagyobb biogazdaságává vált.