Balatoni Szövetség: Az új pénzelosztási rendszer manipulativ és kormánypárti kizárólagosságot tükröz
3 perc olvasásA Balatoni Szövetség 2007. december 7-én Siófokon, elnökségi ülést tartott. Az ülésen értékelte az előtte megtartott Balatoni Fejlesztési Tanács ülésén a balatoni zászlóshajó programról elhangzottakat. Az elnökség egyhangú szavazással aggodalmát fejezte ki a Nemzeti Fejlesztési Terv II. kiemelt programjainak kormányzati gyakorlata kapcsán.
A Balatoni Szövetség 2007. december 7-én Siófokon, elnökségi ülést tartott. Az ülésen értékelte az előtte megtartott Balatoni Fejlesztési Tanács ülésén a balatoni zászlóshajó programról elhangzottakat. Az elnökség egyhangú szavazással aggodalmát fejezte ki a Nemzeti Fejlesztési Terv II. kiemelt programjainak kormányzati gyakorlata kapcsán.
A Balatoni Szövetség álláspontja szerint körvonalazódik az az elképzelés, amely felveti azt az aggodalmat, hogy a rendelkezésre álló Európai Uniós támogatások felhasználása nem a gazdasági hatékonyság szempontjai szerint kerülnek szétosztásra, hanem politikai zsákmánynak tekintik a kormányhoz közel álló térségi képviselők.
Elgondolkodtató, hogy mint az országos terület rendezési tervben a Balaton térsége az első számú idegenforgalmi fejlesztésre kijelölt terület, addig más térségekben olyan mértékű idegenforgalmi támogatások jutnak, amelyről a Balaton partján álmodni sem mernek. Ezen beruházások gazdasági megalapozottsága megkérdőjelezhető és feltételezzük, hogy a szakértők politikai megrendelésre dolgoznak.
Az elnökségi ülésen emlékeztettek korábbi döntésekre, amikor a Siófoki Gyógy- és Élményfürdő pályázatát elutasították, ugyanakkor Nagybajom ugyanilyen tárgyú pályázata nyert, mivel Csillag István személyes indokolása szerint a szakértők megállapították, hogy az sokkal gazdaságosabb beruházás és az ország pénzét nem lehet pazarolni.
Siófok később lényegesen kisebb támogatással és rosszabb körülmények között volt kénytelen megvalósítani az elképzeléseit. A nagybajomi fürdő azóta bezárt, gazdaságtalan működés miatt a siófoki pedig eredményesen működik. A Balatoni Szövetség kénytelen felemelni hangját, hogy hasonló esetek lényegesen nagyobb pénzösszeggel ne forduljanak elő, az ország pénzét csak valóban hasznos beruházásokra fordítsák.
Különösen aggasztónak találják az elnökség tagjai a Balaton déli partján kialakult helyzetet. Korábban általános volt a lelkesedés, hogy a Dél-dunántúli régióban egy európai kitekintésű kulturális programot lehet megvalósítani. A pályázat elnyerése érdekében kialakult összefogás a program előkészítése során felbomlani látszik. Pécs nem fellendíti a Dél-Dunántúlt, hanem elveszi fejlesztési lehetőségeit, megnyomorítja a térség településeit. A Dél-Dunántúli Regionális Operatív Program rendelkezésre álló pénzeinek nagy részét eleve Pécs számára biztosították. Az országosan kiemelt programok kapcsán a Balaton déli partján lehetetlen fejlesztési pénzhez jutni, az ez
– 2 –
irányú kormányzati szándékot alig leplezik, pályázatok kezelése kapcsán pedig manipulatív módon járnak el.
A Balatoni Szövetség elnöksége határozottan tiltakozik ezen kormányzati gyakorlat ellen és kéri a Magyar Köztársaság Kormányát, hogy a támogatáspolitika gyakorlatát a lehető legsürgősebben felülvizsgálni szíveskedjék.
Siófok, 2007. december 7.
Dr. Balázs Árpád a Balatoni Szövetség elnöke