Az Ericsson Magyarország 2007 évi jelentése
Az Ericsson Magyarország 2008. március 27-i tájékoztatóján Éry Gábor vezérigazgató és Jakab Roland, a cég március elsejétől működő új PR és marketing igazgatója számolt be az elmúlt év vállalati eredményeiről, idei terveiről. Az új vezető 2000-től van az Ericssonnál, legutóbb a multimédiás portfolió értékesítésen dolgozott.
Az Ericsson Magyarország 2008. március 27-i tájékoztatóján Éry Gábor vezérigazgató és Jakab Roland, a cég március elsejétől működő új PR és marketing igazgatója számolt be az elmúlt év vállalati eredményeiről, idei terveiről. Az új vezető 2000-től van az Ericssonnál, legutóbb a multimédiás portfolió értékesítésen dolgozott.
Az Ericsson aktuális törekvéseinek summázata:
vezető szerep a régióban, amely az egyik legjobb magyarországi K+F bázisra, s a Globális Szolgáltató Központra (GSDC) építhető.
Éry Gábor 2007-et jó évnek minősítette az Ericsson Magyarország életében, a nettó 47 milliárd forintos árbevétel 20% növekedést jelent 2006-hoz képest, az üzleti bevétel is 20%-kal nőtt; a létszám az elmúlt évben 250 fővel növekedett, így éri el most a 1040 főt. Az alkalmazottak 93%-ának van felsőfokú végzettsége, 5% rendelkezik PhD/doktori fokozattal, átlagos életkoruk 33 év. A külföldi munkavállalók aránya 2% körüli.
550-en dolgoznak a K+F területen, 250-en a GSDC-ben, a többiek az üzleti tevékenységet viszik, utóbbi új területként jelent konszolidációs feladatot. 2008 végéig tartani kívánják a jelenlegi létszámot.
A budapesten telepített Globális Szolgáltató Központ tevékenysége:
-hálózat és eszköz-fejlesztés,
-Network Consulting,
-szoftver-támogatás,
-rendszerintegráció.
2G (GSM) rádiós hálózatokban 39% körüli a piaci részesedésük Magyarországon, a 3G (UMTS) rádiós hálózatokban pedig mintegy 73%. A DSL szélessávú hozzáférésben 45%-ban részesednek.
A szolgáltatásokból származó bevétel a magyar piacon 23%, a nettó értékesítés %-ban kifejezve.
Az elmúlt évben is az Ericsson legnagyobb partnere a T-Mobil Magyarország volt, ahol a teljes hálózatot szállítják, a Pannon-nál a 3G fejlesztésekben visznek szerepet, utóbbi 3G és HSPA hálózatának kizárólagos szállítója, a vállalat mobilhálozatának bővítésére vonatkozó megállapodás a telepítést, integrálást és a támogatási szolgáltatásokat foglalja magában.
A Magyar Telekomnál és a Vodafonnál VDSL2 fejlesztésekben, a kormányzati megrendelések terén pedig mikrohullámú hálózat építésében vett részt az Ericsson. A mobil szélessávról szólva elmondható; a HSPA 73%-át az Ericsson szállítja, ennek növekedése másfél éve töretlen. A menedzselt megoldások terét tekintve; a Pannonnál hálózat-üzemeltetési feladatok ellátásakor más gyártók berendezéseinek üzemeltetését is ellátják. Hasonló feladatokra más szolgáltatóknál is gondolnak.
Az Ericsson hazai piaci szállításainak részaránya:
GSM – 40%
WCDMA – 73%
EDA – 45%.
Az Ericsson régiós szerepet vállal Montenegróban és Macedoniában. A 3G Ericsson telepítés Montenegróban is elindult. Macedoniában mobil szoftverek várnak eladásra. A számhordozási szerződés itt is aktuális.
A tv eléréseket elérhetővé kell tenni nagyképernyőn, laptopon és mobil eszközökön, ezek konvergenciája van soron.
Idevágó jelentős esemény volt az elmúlt évben a Redback Networks és a Tandberg Television vállalat felvásárlása, a jövőbeni fejlesztések támogatására. Itt említendő Carl-Henric Svanberg elnök-vezérigazgató elmúlt áprilisi megnyilatkozása a televíziónak és a multimédiás alkalmazásoknak a távközlési hálózatok átalakulásában betöltött szerepéről. Az Ericsson kedvező pozícióban van ezen fejlemények teljeskörű kiaknázásához.
Új végfelhasználói élményt kell nyújtani, amelynek meghatározó eleme az interaktivitás, a kétirányúság, a személyhez kötődő televíziózás. Ezzel növelhető a nézettségi idő, vallják az Ericssonnál. IPTV-ben és mobiltv-ben meghatározó szerepet kíván betölteni az Ericsson. A meglévő 3D hálózatokon átvihetők a szoftveres megoldások.
El kell jönnie a HDTV megoldásoknak. A jövő a Mobile Broadband Multicast System megoldásoké (MBMS).
2008 februárban jelentette be a cég saját U500-as mobilplatformját. A következő generációs architektúra háromprocesszoros megoldást és nagyteljesítményű multimédiás alrendszert tartalmaz, új multimédiás funkciókat és fejlett több-feladatos (multitasking) képességeket kínál.
Ugyancsak februárban mutatta be a cég a barcelonai Mobile World Congress rendezvényen világelső megoldását; mobil készülékeken demonstrálták azt az végponttól végpontig szóló telefonhívást, amely a Long-Term Evolution – System Architecture Evolution (LTE/SAE) technológiára épül.
A digitális műsorszórási tenderrel kapcsolatos fejleményeket az Ericsson a DVB-H-t készülékfejlesztéssel támogatja, pl. a Sony-Ericsson eszközökkel. K+F terén az összpontosítás célterülete a VoIP, a hardver- és szoftverfejlesztések, az Ericsson szerverplatform (ennek teljeskörű fejlesztését Budapesten végzik). További feladat; szerveralkalmazások, teszt-automatizálási fejlesztése, hálózati architektúra továbbfejlesztése, az új átviteli technológiák kutatása.
2008. március 5-én az Ericsson bejelentette; a Beijing Netcommal, a China Netcom egyik ágával kötött megállapodás alapján, az Ericsson a saját IMS-megoldásán alapuló Command Supporting System megoldást szállít a vállalat részére a Pekingi Olimpiai Játékokhoz.
http://www.ericsson.com/hu/press/eripress_2008_03_05_739.shtml
Harmat Lajos