Révay András:Készülünk a szezonra
6 perc olvasás
A nyári szezonra való felkészülés jegyében zajlott az Országgyûlés Sport- és Turisztikai Bizottságának legutóbbi ülése. A megbeszélés légkörét a tárgyilagos szakmaiság jellemezte, a vitában pártszempontok helyett a szakkérdéseké volt a fõszerep.
A nyári szezonra való felkészülés jegyében zajlott az Országgyûlés Sport- és Turisztikai Bizottságának legutóbbi ülése. A megbeszélés légkörét a tárgyilagos szakmaiság jellemezte, a vitában pártszempontok helyett a szakkérdéseké volt a fõszerep.
Az elõzetesen megadott napirendi pontok tárgyalása elõtt a Bizottság egyhangúan elfogadott egy módosítási javaslatot, melynek értelmében ajánlani fogják annak a körnek a szélesítését, ahol a kereskedelmi tevékenység mentesíthetõ az üzletnyitási kötelezettség alól. Ezt követõen a Bizottság tájékoztatót hallgatott meg a turisztikai szezonra történõ felkészülésrõl, különös tekintettel a Balaton régióra és Budapestre. Budapest és régiója szorosan együttmûködik a Magyar Turizmus Zrt-vel, számos akciót együtt hajtanak végre. Az eszközrendszer évek óta változatlan, de a súlypontok változnak. Idén a 17 nyelven elérhetõ Budapest honlap kap kiemelt figyelmet. A nálunk eltöltött vendégéjszakák száma az elmúlt években csökkent, ezért a Budapestre ?csalogatás" válik az egyik legfontosabb feladattá. A fõvárosban hét Tourinform iroda ad tájékoztatást és a Budapest kártya is nagyon népszerû. A Zrt. és a Budapest Airport közös hirdetési kampányának hatását csökkenti a repülõtéri földi kiszolgálási díj, mely miatt nálunk – a régióban egyedülálló módon – csökkent a diszkont légi-utasok száma is. Ennek ellensúlyozására Németországban, Olaszországban, Nagy-Britanniában közös internetes kampány kezdõdik a diszkont légitársaságok utasai körében.
Külföldön jobb a helyzet. Nagy sikerrel folyt Németországban a Frankfurti Cukrászati Hónap, Tokióban és Athénban pedig Magyar Hetek lesznek. Figyelemre méltó az érdeklõdés irántunk Norvégiában, Oroszországban és Finnországban, itt közvetlen kapcsolatokat tartunk az utazási irodákkal.
Széleskörû tevékenységrõl számolt be a Budapest – Közép-Duna Vidéki RMI igazgatója, Kardos Endre is. A ?Budapest vendégül várja Magyarországot" kampány célja a vidéki lakosság fõvárosba vonzása és itt-tartása, elsõsorban a nyári idõszak viszonylag alacsony forgalmú hétköznapjaira. Csomagajánlatokat dolgoznak ki, melyek különbözõ árkategóriákban (akciós szálláslehetõség 2-4 csillagos szállodákban 5 000 Ft, 7 500 Ft, 10 000 Ft) egyénileg összeállítható tartalommal (éttermek, városnézés féláron, múzeumok, programgazdák, Magyar Turizmus kártya), akár üdülési csekkel fizetve motiválják az utazóközönséget. Sok vendéget hoznak a sportrendezvények. Jövõre öttusa világbajnokság lesz Budapesten, 2010-ben Magyarország rendezi a triatlon VB-t és a közbensõ években is jelentõs sportrendezvények várhatók. A turisták biztonságát szolgálja, hogy a Sütõ utcai Tourinform irodában Police-info mûködik. Itt a turista tapasztalhatja, hogy azonnal foglalkoznak vele, bármi okból került bajba. A 2006. december 1-tõl 2007. március 31-ig tartó Budapest Winter Invasion kampány célja volt Budapest beutazó forgalmának növelése a holtszezonban, Budapest népszerûsítése és a tartózkodási idõ meghosszabbítása. A kampány összesen 70 partner összefogásával és anyagi hozzájárulásával valósult meg. Összegzésképpen elmondható, hogy a budapesti szállodák pozitívan értékelték a kezdeményezést, összesen 22 ezer vendégéjszaka többlet volt a csatlakozott kereskedelmi szálláshelyeken, ami a kedvezõtlen – az õszi zavargások miatt kialakult – helyzetben igen hatékonynak és sikeresnek ítélhetõ. A BWI tapasztalatai alapján hasonló akciót terveznek a budapesti szolgáltatókkal idén is.
Már 27 négycsillagos szálloda van a Balaton körül – tudta meg a Bizottság a következõ beszámolóból és a tó melletti három megyében összehangolják a rendõrség munkáját. Megfelelõ összeg áll rendelkezésre a szúnyogirtásra és a biológiai irtást még ebben a hónapban megkezdik. Furcsa, hogy a szezon kezdetén mindig megpróbálják rossz hírét kelteni a Balatonnak, ezúttal az a hír röppent fel, hogy mérgezõ algák vannak a tóban. Az állításnak semmi alapja sincs – hangzott el a bizottsági tájékoztatóban.
A Pénzügyminisztérium képviseletében Tóth Zoltánné a turisztikai vállalkozásokat érintõ adózási szabályokról adott áttekintést. Jelenleg a falusi vendégfogadásból származó bevétel 800 ezer forintig adómentes. Ha az e tevékenységbõl származó bevétel meghaladja az évi 800 ezer forintot, akkor a jövedelem megállapításánál az egész bevételt figyelembe kell venni, és ekkor a jövedelem nem falusi vendégfogadás címén adóköteles, hanem ingatlan bérbeadása, illetõleg egyéb szolgáltatás (étkeztetés, szabadidõprogram) címén. A képviselõk kérték, hogy ebben az esetben csak a többlet legyen adóköteles és ennek megvizsgálására ígéretet is kaptak. Az EU-ban ennél a tevékenységnél 5-10 %, nálunk húsz százalék az ÁFA. Megkezdõdtek a vizsgálatok az adórendszer átalakítására. Jelenleg szakértõk vitatják meg az eddig beérkezett javaslatokat.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium fõosztályvezetõje, valamint a Vendéglátók Ipartestületének elnöke, Háber Tamás közösen számolt be a magyar vendéglátás helyzetérõl a Bizottság elõtt. A Minisztériumhoz 2006 óta tartozik ismét a vendéglátás. ?Üzletre hangolva" programjukban az adminisztráció, a szabályozás csökkentését tûzték ki célul. A KSH adataiból kiderül, hogy a vendéglátás fejlõdése 2004-ben megtorpant. Ennek egyik oka az ÁFA emelése lehet. Az adatok azt is bizonyítják: a vendéglátásnak a gazdaság egészére gyakorolt hatása lényegesen nagyobb, mint amit a kormányzat hajlandó tudomásul venni. A PüM csak az adókról beszél, a költségekrõl nem! A vendéglátás 67 százaléka ételforgalom, ezért az ÁFA növelés itt súlyos helyzetet teremtett, amit nem ellensúlyoz az ital-ÁFA 5 %-os csökkenése. Az elõnytelen helyzet egyenes következménye sok üzlet bezárása is. Népszerû ugyanakkor a Széchenyi Kártya a vállalkozók körében. Ez az egyetlen hitelforrásuk, mert az EU pályázatok a KKV-k számára tõkehiány miatt elérhetetlenek. Rossz a szakképzés helyzete. Nincs pályaalkalmassági vizsgálat. A Munkaügyi Központ továbbképzésre fordított összege itt kidobott pénz, mert a végzettek többsége nem marad a szakmában. Érthetetlen az is, miért nem lehet még mindig beváltani az üdülési csekkeket az éttermekben? A beszámoló felhívta a képviselõk figyelmét néhány jogalkotási furcsaságra is. Ha valaki egy piacon mindenfajta engedély nélkül vendéglátási tevékenységet végez, a bírság százezer forint. Ha mindent szabályosan csinál, de egy hiba becsúszik, félmillió a büntetés! A kisvállalkozások is kötelesek üzemorvost tartani. Ha õ ír fel gyógyszert egy dolgozónak, az 600.-, ha a családorvos teszi, akkor az 300.- forintba kerül. Akkor minek az üzemorvos? Meghallgatva a beszámolókat, a képviselõk egyetértettek abban: a parlamenti bizottság mindenképpen azon lesz, hogy elõsegítse az idegenforgalmi vállalkozók versenyhátrányának és túlzott adóztatásának csökkentését!