NJA: Alkotmánybíróság elé kerülhet a „lex tojás” – a rendőrség „pofára” igazoltat
Alkotmánybíróság elé viszik a nemzeti jogvédők a "lex tojás" törvényt, visszás rendőrségi igazoltatási gyakorlatot erősít meg az ombudsman jelentése.
Alkotmánybíróság elé viszik a nemzeti jogvédők a "lex tojás" törvényt, visszás rendőrségi igazoltatási gyakorlatot erősít meg az ombudsman jelentése.
Utólagos normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól a Nemzeti Jogvédő Alapítvány a tüntetésen való sípolást és tojásdobálást kriminalizáló, a parlament által a közelmúltban elfogadott törvénymódosításra, amely 2009. február 1-én lép hatályba. Gaudi-Nagy Tamás, az alapítvány ügyvezetője közölte: napokon belül elkészül és január első napjaiban benyújtásra kerül a beadványuk, amely elsősorban a törvény súlyos
jogkorlátozásaira fókuszál. Álláspontjuk szerint a közrendvédelmi csomag számos ponton alkotmánysértő, továbbá szükségtelenül és aránytalanul korlátozza a vélemény-nyilvánítási szabadságot és a gyülekezési jogot.
Az ügyvéd rámutatott: az alaptörvénnyel ellentétes a jogszabály azon része, amely erőszakos magatartásnak minősíti a testi sérülés okozására alkalmatlan támadást, például, ha tojással vagy tortával dobnak meg valakit. Mint fogalmazott, „ez aktuálpolitikai célú megerőszakolása a büntetőjognak".
Ismert, a törvénymódosítást az a Gönczöl Katalin igazságügyi államtitkár készítette elő, aki a 2006. őszi rendőrterror után a Gyurcsány-kormány elkérésére, közpénzért készített „független" jelentést. Bár a jogszabályban eredetileg szerepelt, hogy tilos lenne például félelmet
keltő egyenruhában, vagy alakzatban masírozni (ezeket egyértelműen a Magyar Gárda megregulázására szánták), de egy elfogadott módosító indítvány révén kikerültek a normaszövegből. Azonban ez még magának az országos rendőrfőkapitánynak a figyelmét is elkerülte, ugyanis a napokban a Hír Televíziónak azt nyilatkozta: jövő február elsejétől már büntethető lesz, ha valaki félelmet keltő egyenruhában vonul föl. A tévedésre a nemzeti jogvédők hívták föl a figyelmet, amit az ORFK elismert és kérték a csatornát, módosítsa a honlapjukon szereplő „félreérthető" szövegrészt. Egyébként Bencze József ugyanebben az interjúban a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális
Egyesület feloszlatásáról hozott ítélet kapcsán arra intett: meg kell várni a jogerős ítéletet, és addig a rendőrség tudomásul veszi a szervezet
törvényesen bejelentett rendezvényeit. Az országos főkapitány mértéktartó nyilatkozatával szemben felettese, Draskovics Tibor rendészeti miniszter korábban lelkendezve beszélt a szerinte „megnyugtató" határozatról, holott az egyelőre nem jogerős.
Visszautasít a rendőrség.
Kizárólag szakmai alapon, kockázatelemzések alapján és az elmúlt évek szakmai tapasztalatait hasznosítva igazoltatott a rendőrség az idei október 23-i rendezvényeken – olvasható az ORFK szóvivői irodájának tegnapi közleményében. Egyben visszautasították Szabó Máténak, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának megállapítását, miszerint a nemzetiszínű szalag vagy nyakban lógó síp miatt igazoltatták az embereket. A rendőrség állítja: akcióik nem az állampolgárok véleménynyilvánítási szabadságának korlátozására irányultak. A nemzeti jogvédők álláspontja szerint ezzel ellentétben megállapítható ezek a tömeges zaklató igazoltatások október 23-án érdemben korlátozták a gyülekezési jog és vélemény-nyilvánítási szabadság zavarmentes gyakorlását és mintegy "büntetésként", megfélemlítő céllal alkalmazták azokkal szemben akik részt vettek a radikális szervezetek által szervezett évfordulós és nyilvánvalóan kormányellenes élű megemlékezéseken.
http://www.nja.hu/ /Magyar Nemzet cikk nyomán (Pilhál Tamás), 2008. december 29.