E.Kovács Péter: Hétköznapi élet Mátyás király korában. – Mindennapi történelem.
Saját korunkat is akkor érthetjük meg igazán, ha ismerjük elődeink életét. Tudjuk, miként teltek hétköznapjaik, miből éltek, mi került az asztalukra, hogyan vélekedtek a világról, mivel töltötték szabadidejüket. A mindennapok valóságából kibonthatók a történelmi folyamatok. A Corvina Kiadó „Mindennapi történelem" sorozata ezt a célt szolgálja. Legújabb kiadványával Mátyás király és kora, a reneszánsz időszakát eleveníti fel.
Saját korunkat is akkor érthetjük meg igazán, ha ismerjük elődeink életét. Tudjuk, miként teltek hétköznapjaik, miből éltek, mi került az asztalukra, hogyan vélekedtek a világról, mivel töltötték szabadidejüket. A mindennapok valóságából kibonthatók a történelmi folyamatok. A Corvina Kiadó „Mindennapi történelem" sorozata ezt a célt szolgálja. Legújabb kiadványával Mátyás király és kora, a reneszánsz időszakát eleveníti fel.
Tudnivaló, hogy Mátyás alatt Magyarország Európa jelentős államhatalma volt, közel három millió lakossal. Az átlagéletkor 45-50 év lehetett. A tanulni vágyók lehetőségei is kitárultak, s bár voltak kísérletek egy magyar egyetem alapítására, a diákok főleg Bologna és Pádua egyetemeit látogatták, de eljutottak a bécsi, krakkói vagy a prágai egyetemekre is. A hallgatók a „hét szabad művészetet" sajátíthatták el/grammatika, retorika, dialektika, asztronómia, aritmetika, geometria és zene/ Négy év után érhettek el mester fokozatot, s kezdhettek el jogi, teológiai vagy orvosi tanulmányokat. A hivatalos írásbeliség nyelve a latin volt, a városokban németül beszéltek, de terjedőben volt a magyar nyelv használata is. A könyvhasználatra maradt fenn a legtöbb adat, Mátyás csodálatos könyvtárával csak a pápai könyvtár vetekedhetett. A híres Bibliotheca Corvina gyűjtemény 2.500 könyvvel büszkélgethetett.
Az olasz hatás a király második házasságával lett teljessé. Olasz mintára az ünnepek sorába felvették november 7.-ét, Platon születése és halála napját, ezeken a Symposionokban jó étkek és italok társaságában tudományos kérdéseket vitattak meg. A XV. Század embere életét az egyházi ünnepek foglalták keretbe, emellett évente félszáz ünnepnapot tartottak számon.
Mátyás legendája feltehetően később képződött. Uralkodása idején a pénzhiány csökkentésére drasztikus adóreformot vezetett be, mely rendkívül népszerűtlen volt az alattvalók körében.
Az udvartartás azonban mindenkor reprezentatív volt, a diplomáciai kapcsolatokat az uralkodók utazásai során erősítették, ilyenkor a maguk és a kíséret pompás öltözékével és gazdag ajándékokkal demonstrálták hatalmuk erejét.
A társadalmi hierarchia élén a király után a nemesség állt, megélhetésüket a jobbágyok munka-és termékjáradéka biztosította. Ezen kiváltságok – hosszútávon – semmiféle változásban nem tette érdekelté a nemesi társadalmat.
A mindennapi életet nem annyira a törvények, mint a szokásjog szabályozta. A peres ügyeket nem ritkán párbajjal döntötték el. A kor embere szívesen áldozott a kulináris élvezeteknek. A menük gazdagok voltak, erős fűszerek, a sáfrány és a mártások sokféle változata jellemezték.
A leírások szerint Mátyás személyesen is szívesen időzött a konyhában. A lakások berendezését tekintve is változások rögzíthetők. A ládák mellett megjelentek a szekrények is, a falakat színes szőnyegek borították, de ablaküvegre csak a leggazdagabbaknak tellett, ezt általában marhabendőből készült hártya helyettesítette. A ruházkodásban is új divatok hódítottak. A női viselet jellemző darabjai, mint a prémes női suba és a gyöngyös párta innen terjedt Európába. Fedetlen fejjel csak a hajadonok járhattak. A férfidivatban is a király járt elöl. Érdekesség, hogy rézsarkanyút csak a lovagok viselhettek, a nadrágon rojt csak a nemeseknek engedélyezett. A szabadidős tevékenységet a lovagi tornák, lóversenyek, a vadászat, valamint a kártya és tánc képezték, de már ekkor is értékelték a bő hőforrások gyógyító erejét.
A kor leghíresebb találmánya a speciális kiképzésű kocsi volt.
A mindennapok történéseit erősen befolyásolta a török fenyegetés, a magyar hadsereg ebben a korban, Mátyás alatt érte el a legmagasabb technikai és taktikai színvonalat.
A gazdagon illusztrált kötetben a feltüntetett források, időrendi táblázatok, tárgymutatók segítik az eligazodást. A sorozat előkészületben lévő kötetei Ferenc József és Széchenyi István korába kalauzolják az olvasót.
E. Kovács Péter Hétköznapi élet Mátyás király korában. Mindennapi történelem ISBN 978 963 13 5767 7 Corvina Kiadó Kft. 2008 |