Ismét meghirdetik az Innovációs Nagydíj Pályázatot
7 perc olvasás2010. december 14-én a Magyar Tudományos Akadémia volt a helyszíne a vonatkozó konferenciának és nyilvános sajtótájékoztatónak. Az elmúlt 18 évben innovációs díjat nyert társaságok hozták létre a rendezvény kereteit jelentő Magyar Innovációs Klubot, az esemény házigazdája a 2009. évi Innovációs Nagydíjas Paksi Atomerőmű Zrt. volt.
2010. december 14-én a Magyar Tudományos Akadémia volt a helyszíne a vonatkozó konferenciának és nyilvános sajtótájékoztatónak. Az elmúlt 18 évben innovációs díjat nyert társaságok hozták létre a rendezvény kereteit jelentő Magyar Innovációs Klubot, az esemény házigazdája a 2009. évi Innovációs Nagydíjas Paksi Atomerőmű Zrt. volt.
Dr. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke megnyitó beszédében az akadémiai kutatás és az innováció szoros kapcsolatáról szólt, utalva az MTA kutató intézeteiben, elsősorban a természet-tudományi intézetekben folyó jelentős, és innovációs díjakkal is elismert tevékenységre.
Az elnök emlékeztetett, itt Európában viszonylagos jólétben élünk a világ sok más területéhez képest, ezt a minőséget az emberi alkotó erő hozta létre. Az alkotó, technikai-társadalmi és a kutató-innovatív tevékenységek többszörösen összefüggő, egymást kiegészítő rendszert alkotnak. Ma új megoldásokra van szüksége az országnak, hogy birtokában legyen egy felfedező, kutatást támogató rendszernek. Ennek költségeit finanszírozni kell, de miből? A tudósok, kutatók kézenfekvő válasza: „Faraday és Maxwell (eredményeivel) több száz évre előre kifizette a kutatások-fejlesztések költségeit…"
Stabil, innovációt, tudományt és kutatás-fejlesztés támogató rendszert kell létrehozni, a közeli napokban ezekben a a kérdésekben döntések fognak születni.
Nikodémus Antal , a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Innovációs Főosztály vezetője ismertette a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) átalakításával kapcsolatos terveket. Az NKTH a Nemzetgazdasági Minisztérium felügyelete alatt, annak bázisán olyan Nemzeti Kutatási Hivatallá fog átalakulni, amely innovációs ügynökségként (Nemzeti Innovációs Ügynökség, NIÜ) segíti a vállalkozások innovációs tevékenységét.
December 17-én lesz a Kutatási, Innovációs és Fejlesztési Tanács alakuló ülése !
Az NKTH lehetőségei a 2011. évben, a 2010. évi Innovációs Nagydíj pályázat meghirdetése:
Pakucs János , a MISZ tiszteletbeli elnöke közzé tette a Magyar Innovációs Szövetség és a Magyar Innovációs Alapítvány által 19. alkalommal kiírt 2010. évi Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot.
A pályázaton azok a Magyarországon bejegyzett vállalkozások vehetnek részt, ill. azokra lehet javaslatot tenni, amelyek a 2010. évben kiemelkedő műszaki, technológiai, gazdasági innovációs teljesítménnyel jelentős üzleti hasznot értek el. Az innováció kiindulási alapja kutatás-fejlesztési eredmény, szabadalom, know-how alkalmazása, technológia-transzfer stb. lehet. A Magyar Innovációs Nagydíjat az a vállalkozás nyeri el, amelyik a 2010. évben a legkiemelkedőbb innovációs teljesítményt érte el.
Zettwitz Sándor, a Magyar Innovációs Klub elnöke elmondta, az elmúlt 18 évben
5 nagyvállalat
11 KKV és
2 MTA kutatóintézet részesült Innovációs Nagydíjban.
Ezen kívül 128 egyéb innovációs díj került átadásra
72 nagyvállalatnak,
47 mikro-, kis- és középvállalkozásnak, valamint
9 kutatóintézetnek.
A díjak tehát jellemzően nem csak a nagyvállalatok privilégiumát jelentik, a KKV-k bátran pályázhatnak, újíthatnak a siker reményében!
Hogyan működtek 2010-ben a 2009. évi innovációs díjat nyert vállalatok?
A konferencián a továbbiakban a 2009. évi innovációs díjazott vállalatok vezetői bemutatták, hogy az innovációs díj elnyerése milyen eredmény-, ill. teljesítmény-növekedést eredményezett cégüknél.
Hamvas István László, a Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója, az elmúlt évi Innovációs Nagydíj nyerteseként elmondta; a vállalatnál felhalmozott szellemi kapacitás predesztinál az állandó innovációs tevékenységre.
Új eredményeik születtek a díj átvétele óta, 4.1 milliárd Ft megtakarítást értek el a teljesítményt növelő fejlesztések révén, mindezt a lehető legnagyobb biztonság szem előtt tartásával.
A szakágazat speciális feltételei között ritkán lehet kész, azonnal alkalmazható megoldást találni, ezért is szoros a kapcsolatuk a szakmai háttér-intézményekkel. Jó példa erre az un. gadoulinium üzemanyag-kazetta alkalmazása, mellyel a 4 éves üzemidő 5 évre bővíthető.
Dr. Güntner Ottó, a miskolci FUX Ipari Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. kutatási igazgatója az elektromos energia-kábelek átviteli veszteségeinek csökkentésében elért eredményekről szólt. Az acél belső mag köré csavartan felvitt alumínium kábelsodrony-erekben a sodrásból eredő, indukált veszteségek keletkeznek, hő formájában,
5-7%-al csökkentve az átvitel hatásfokát. Ezen segít a céges innováció; a felcsavarás menetemelkedésének változtatásával a fellépő veszteségek 5-7%-al leszoríthatók. Az innovációt tovább folytatják, a sodronyra rakódott pára és eső további zavarokat és veszteséget okoz, a korona-sugárzásként ismert jelenséget hallják a nagyfeszültségű vezetékek közelében lévők „zizegésként". Az újonnan kialakított kábelek ezt csökkentik , további energia-megtakarítást is hozva magukkal. Sikeres termékeikből az Egyesült Államokba, ill. az ugyancsak igényes felvevőpiacra, Németországba is szállítanak. 2009-es 3 ezer tonnás kivitelüket 2010-ben többszörösre kívánják bővíteni.
Dr. Hegedűs Lajos, a TEVA Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója elmondta, mintegy 300 fő dolgozik a vállalatnál a K+F-ben. A szektorban csak új termékekkel lehet nyereség-többletet elérni, ezért is fordítják éves bevételük
6-8%-át erre a célra. A gyógyszeripari alapanyag, az un. sztatinok új generációjának alkalmazásával hatékonyabb gyógyszerek készíthetők, melyekkel az egy betegre jutó gyógyítási költség tizedére csökkenthető. A nagy nemzetközi érdeklődés kielégítésére a debreceni gyár mellett új telephelyet nyitnak a gyártásra Sajóbábonyban.
Exportjuk az egész világra, de különösen az USA-ra nézve növekszik, komoly az érdeklődés Japánból is.
Vass Attila, az Electrolux Lehel Kft. porszívógyárának igazgatója az 1919-ben alapított Electrolux cég sikereit az egész világra kiterjedőként jellemezte. „Zöld" porszívójuk sikerénél nem állnak meg, az UltraOne Green modell ezen is túlmutat, 50%-al kisebb a fogyasztása, teljesen PVC-mentes, porzsákja kukorica-lisztből készül, a termék alkotórészeinek 92%-a teljes mértékben újra-felhasználható.
A gyártmányfejlesztés 60%-a történik Stockholmban, a többi idehaza.
Fejes Sándor, a Hedz Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója az elektronikus, mobil fizetési eszközökben elért sikereket taglalta. Pécsett valósult meg a példa, a mobil-telefonnal történő közlekedés-fizetés. A mobillal, vagy bankkártyával való fizetés megvalósítása után a gondolatot tovább viszik, GPRS eszközökkel kombinálva további alkalmazási lehetőségek számtalan variációja vezethető be. Különös előnyt jelent a közlekedési ellenérték kényelmes, egyszerű áttekintése, ellenőrizhetősége, tiszta-átlátható viszonyok kialakítása.
A regisztrált innovációs teljesítményekből 1.000 Mrd Ft-ot meghaladó többleteredmény származott.
http://hu.wikipedia.org/wiki/GadolÃnium
www.jergym.hiedu.cz/~canovm/vyhledav/variant5/gasc.htm
www.teva.hu/index.php?s=news&id=200
http://ersebesz.blogter.hu/251349/_a_pravasztatin_pravastatin_a_koleszterin
http://newsroom.electrolux.com/hu/
Harmat Lajos