Mesével és művészettel a gyermekek gyógyulásáért
4 perc olvasásA Magyar Telekom karácsonyi ajándékokra szánt költségkeretét a Mosoly Alapítvány kórházi mese-, és művészetterápiás foglalkozásainak egész éves működtetésére fordítja. A jótékony célú felajánlás révén a Pécsi és a Debreceni Gyermekklinikán évente 200-250 krónikus betegségben szenvedő és traumát átélt kisgyermek gyógyulásához, lelki egészségének megőrzéséhez járul hozzá a vállalat.
A Magyar Telekom karácsonyi ajándékokra szánt költségkeretét a Mosoly Alapítvány kórházi mese-, és művészetterápiás foglalkozásainak egész éves működtetésére fordítja. A jótékony célú felajánlás révén a Pécsi és a Debreceni Gyermekklinikán évente 200-250 krónikus betegségben szenvedő és traumát átélt kisgyermek gyógyulásához, lelki egészségének megőrzéséhez járul hozzá a vállalat.
A támogatásnak köszönhetően Debrecenben a DE OEC Gyermekhematológiai Onkológiai osztályán és Pécsett a PTE ÁOK Neuropszichiátriai osztályán a Mosoly Alapítvány csoportos pszichoterápiát szervezhet az osztályon fekvő kis betegek számára. Ezekre a foglalkozásokra a kórházak szűk költségvetési lehetőségei miatt egyébként nem volna lehetőség. 2011 folyamán mindkét kórházban évente mintegy 200-250 gyermeket várnak majd ezeken a foglalkozásokon. Ez rendkívüli lehetőség azoknak a krónikus betegségben szenvedő és sokszor traumát is átélt gyerekeknek, akik betegségük miatt kiszakadnak otthoni környezetükből, mindennapi életterükből, esetleg távol kerülnek barátaiktól is.
A Mosoly Alapítvány által 2009-ben bevezetett meseterápiás módszer még újdonságnak számít Magyarországon. A terápiával csökkenthető a gyermekek szorongása, félelme és mellette örömteli élményekkel is igyekeznek gazdagítani őket.
Kórházi foglalkozásaikon célzottan a bent fekvő gyerekeknek gyűjtött terápiás mesékkel dolgoznak, kiegészítve a módszert a Mosoly szakembereinek művészetterápiás eszköztárából zenével vagy képzőművészettel. A kórházi meseterápia alapja Boldizsár Ildikó Metamorphoses Meseterápiás módszere. A terápia során a szakemberek kiválasztanak egy mesét, amely hasonlóságot mutat a beteg gyerek helyzetével, élményvilágával és legjobban tükrözi a problémájukat. Ezt a mesét dolgozzák fel a terapeutákkal aktív képzeleti és fantáziamunkával, képzőművészettel, hangszerekkel, drámával, beszélgetéssel. A Metamorphoses meseterápia abból indul ki, hogy minden élethelyzetnek megtalálható a mesebeli párja, így a kórházba kerülésnek, a testi-lelki megbetegedéseknek és a gyógyulás felé vezető útnak is, ami segíti a gyerekeket ebben a felborult élethelyzetben. A mesében a beteg gyermek megtalálja a hőst, aki ugyanazzal küzd, mint ő, majd a lelki elakadást, amitől szenved. A szakemberek megkísérlik kideríteni, hogy hol van a baj, mitől borult fel az egyensúly a mesében és saját életükben. A mesékben rejlő útmutatókkal, a szimbólumok erejével olyan lelki változások érhetők el a gyerekeknél, amelyek akár testi változásokat is előidézhetnek. Ez különösen a pszichoszomatikus betegséggel küzdő gyerekeknél nagyon fontos.
A gyerekek mellett a szülőknek is lehetőségük nyílik félelmeik, vágyaik megjelenítésére rajzban, amelyre igen nagy igény van.
Az alapítványról és programjaikról további információ a http://www.mosolyalapitvany.hu/ weboldalon található.
Szintén a Mosoly Alapítványt segítik mindazok, akik szeretteiknek a Magyar Telekom elektronikus karácsonyi üdvözlőkártyáját küldik el. A küldés gombra kattintva 100 forinttal növelik az alapítványnak juttatott adomány összegét. Az adománygyűjtés 2010. december 27-én éjfélig tart.
http://karacsony.t-home.t-mobile.hu/