Támogatott ötletek – Kitchen Budapest
5 perc olvasás2007. június 20-án hivatalosan megnyílt a Magyar Telekom kutató-fejlesztõ laboratóriuma, a Kitchen Budapest (KiBu) a Révay utcában.
2007. június 20-án hivatalosan megnyílt a Magyar Telekom kutató-fejlesztõ laboratóriuma, a Kitchen Budapest (KiBu) a Révay utcában.
Simon András, a támogató Magyar Telekom vezérigazgatója üzleti befektetésként mutatta be a kezdeményezést.
Chris Matheisen, a támogató Magyar Telekom vezérigazgatója elmondta, a KiBu-ban a fiatal kutatók struktúráltan, de irányítatlanul, az innovatív fejlõdést semmiképpen sem gátolva dolgozhatnak.
Emlékeztetett, az IT nagy változásokon megy keresztül, sok pozitív fejlemény várható. A most megnyíló hely olyan kezdeményezések körébe tartozik, ahol nincs kijelölt központ, s éppen emiatt mûködnek jól az innovációk.
Utalt az SMS és a webkamera történetére, mindkettõ privát igények kiszolgálására jött létre, s fejlõdött világ-alkalmazássá. A KiBU-ban is irányítatlan, de struktúrált innovációra nyílik mód, ?központ nélküli központ"-ról van szó.
György Péter esztéta, a Magyar Telekom tanácsadója kiemelte, a Kitchen Budapest innovációs labor. Hasonló létesítmény nem volt még Budapesten, olyan hely, ahol a kutatási kultúrát ?csinálják". Világszerte nõ a helyi kultúra jelentõsége és a kutatók egymásra utaltsága, az itt felszínre került gondolatokból az egész közösség profitálhat, minden vonatkozásban. Olyan hely születhet, amiért akár nyugatról is érdemes lesz ide jönni, mondta.
Somlai-Fisher Szabolcs labor vezetõ építész hangsúlyozta, a KiBu-ban a pályázattal kiválasztott fiatal tehetségek új technológiai alkalmazásokat, mûvészeti alkotásokat hozznak létre.
A IX. Ráday utca-Biblia közben létre hozott KiBu olyan hely, amely fiatal tehetségeknek biztosít infrastruktúrát, pénzt, és hatalmas fejlesztési szabadságot. A laboratóriumban fiatal mérnökök, dizájnerek és mûvészek dolgoznak együtt, és közös munkájuk során kapcsolódási pontokat keresnek a mûvészet, a tudományok és az új média között. A kiválasztott ötletgazdáknak az MT biztosítja a zavartalan munkát, és ösztöndíjat is fizet. A vezetõ távközlési szolgáltató egyik célja ezzel, hogy olyan új kezdeményezéseket, kreatív ötleteket támogasson, amelyek késõbb akár versenyképesek is lehetnek a piacon. A kezdeményezés jó példája annak, miként segítheti az üzleti szféra az állam kutató-fejlesztõ és kultúrafinanszírozó szerepét.
A megnyitó napján több innovatív projektet is bemutattak a sajtó képviselõinek. Ezek egyike a CityScout nevû mobilalkalmazás, amelynek köszönhetõen hasznos információt kaphatunk a mobiltelefonunkra a közelben található szórakozóhelyekrõl, kocsmákról. Ehhez az alkalmazáshoz nincs szükség GPS-eszközre, mert a felhasználó pozícióját a mobilcellák alapján határozza meg. A KiBu megnyitóján bárki kipróbálhatta és akár le is tölthette telefonjára a programot. Egy másik fejlesztés a KiBu közösségi érintõképernyõje, amely egy 2×1 méteres interaktív tábla. Ezen keresztül kezünkkel, ujjainkkal tudunk – akár egyszerre többen is – egy vetített tartalommal kapcsolatba lépni. A képernyõn lehet festeni, térképen navigálni, de a valódi haszna abban van, hogy segítségével közösségi munkában készülhetnek új és innovatív tartalmak. Továbbá a megnyitó résztvevõi megismerhették a Beszélõ konyha projektet, amely zenélõ kávéfõzõkkel, sóhajtozó répákkal, önmûködõ fakanállal és jégledekkel mutatkozott be.
A KiBu-ban pályázat útján kiválasztott fiatal tehetségek kapnak lehetõséget arra, hogy új technológiai alkalmazá-sokat, mûvészeti alkotásokat hozzanak létre. Az alkotómûhelyben tehetséges fiatal mérnökök, formatervezõk és mûvészek infrastruktúrát, pénzt és alkotói szabadságot kapnak ötleteikhez. Közös munkájuk során kapcsolódási pontokat keresnek a mûvészet, a tudományok és az új média között.
A laboratórium most folyó munkájára pályázat útján válogatták ki az ígéretes ötletgazdákat, a zavartalan munkához ösztöndíjat a Magyar Telekom biztosít. A távközlési cég a kezdeményezés révén olyan kreatív ötleteket kíván támogatni, amelyek a késõbbiekben versenyképességüket is bizonyíthatják a piacon.
A vállalat ezúton jó példával szolgál, miként segítheti az üzleti szféra az állam kutató-fejlesztõ és kultúra-finanszírozó szerepét.
A megnyitón bemutatott három projekt:
-a BlueSpot kommunikációs rendszer Budapest 50 helyszínét köti össze hálózatba. Ha belépünk ebbe a hálózatba,
mobiltelefonunk új lehetõséget kínál, a meghatározott ponton lévõ vezérlõ doboz lehetõvé teszi a közelben lévõ hasonló felhasználókkal való kapcsolatba lépést. Ezek a dobozok, a BlueSpot-pontok, szórakozóhelyeken, kávézókban és más frekventált helyeken vannak elhelyezve, s maguk is internetes kapcsolatot tartanak a többi dobozzal. Mobiltelefonnal bármely rendszerpontról beléphetünk, elérhetjük a többi vezérlõdobozt, s vele a közelben lévõ felhasználókat. Egymást nem is ismerõ emberek építhetnek kapcsolatot, egyfajta saját infrastruktúrán.
A rendszer hivatalos indulása júliusban lesz.
-a következõ projektben hagyományos, tárcsázós telefon képes a benne elrejtett mobiltelefon révén kommunikálni.
-a Celebgráf projekt révén egyfajta kapcsolati térkép építhetõ bármely dokumentumból vagy adatbázisból, térképszerû megjelenítéssel.
-a CityScout nevû prezentációs mobilalkalmazással hasznos információkat kaphatunk mobiltelefonunkra a közelben található szórakozóhelyekrõl, kocsmákról. GPS-eszköz nélkül, a felhasználó mobilcella-pozíciójának felhasználásával mûködtethetõ. A megjelenítés tetszõleges mélységû nyitást, bármilyen tartalom szervezést megenged. Jelenleg Symbian alapon mûködik.
-a Multitouch-screen projektben többfelhasználós, nagyméretû érintõképernyõ mûködtethetõ, ezen újjal lehet tartalmakat megjeleníteni és navigálni, egyfajta interaktív tábla módjára.
-a beszélõ-ritmusadó konyha extra zenei szórakozást nyújt a konyhai eszközök, anyagok bevetésével.
http://www.kitchenbudapest.hu/
Harmat Lajos