A megújuló REC konferenciaközpont – avagy épület nulla széndioxid kibocsátással
4 perc olvasásA Közép-és Kelet-Európai Regionális Környezetvédelmi Központ (REC) szentendrei központjában található konferenciaközpont felújítási munkálatai megkezdődtek. A munkák során olyan úttörő technikai megoldások biztosítják majd a Központ energiaellátását és felhasználását, melyek összességében a zéró széndioxid kibocsátást azaz a fosszilis energiák felhasználásának nullára csökkentését célozzák meg.
A Közép-és Kelet-Európai Regionális Környezetvédelmi Központ (REC) szentendrei központjában található konferenciaközpont felújítási munkálatai megkezdődtek. A munkák során olyan úttörő technikai megoldások biztosítják majd a Központ energiaellátását és felhasználását, melyek összességében a zéró széndioxid kibocsátást azaz a fosszilis energiák felhasználásának nullára csökkentését célozzák meg.
A rekonstrukció során – a régi épület tartószerkezeteit megőrizve – új héjazat és megerősített hőszigetelés szolgálja majd az energiahatékonyság maximalizálását. Az épület hűtését és fűtését 12 szondán keresztül geotermikus energia biztosítja majd. Az elektromos energiát részben fix napelemek szolgáltatják majd majd. Aktív időszakokban az épület a külső elektromos hálózatból is felvesz energiát, de az ezen időszakokon kívül a napelemekkel megtermelt többlet energia a hálózatba visszakerül – tehát ilyenkor mini erőműként működik az épület.
Az épület belső világítása, a nyílászáró rendszerek kialakítása is az energiatakarékosság jegyében kerül átalakításra. A korábbi vakító ablakfelületek helyett új, ügynevezett világító polcok készülnek, melyek a külső fényt nem az ablakokon keresztül, hanem a plafonra vetítve juttatja be az épületbe.
Az épület koncepció tervei Olaszországban készültek az Architetture Sostenibili csapata által, a kiviteli terveket a hazai Kima Studió készítette. Az „alapkőletételre" még 2005-ben, a REC alapításának 15. évfordulóján került sor. Az elmúlt két évben a tervezés, az engedélyeztetés valamint a források összegyűjtése történt meg.
A beruházás fő támogatója Olaszország Környezetvédelmi Minisztériuma. A technológiai beszállítók is komoly kedvezményeket biztosítottak az épület megvalósításához: Krüll-Ung Kft. – árnyékolástechnika, Oktoklima Kft. – hőpumpák, Philips Lightning – világítás, Rheinzink – épület-burkolás, Sanyo Hungary Kft. – napelemek, Sauter Automatika Kft. –
épületautomatika. További támogatás várható a Norvég Alap részéről is. A beruházás értéke meghaladja a 2 millió eurót, tervezett befejezése 2008 májusa.
A megújuló konferenciaközpont lehetőséget teremt, hogy a REC saját példáján keresztül demonstrálja az általa közvetített elveket. Mivel a REC – mint nemzetközi szervezet – évente 40-50 nemzetközi konferenciát szervezet eddig is a régi épületben, így várható, hogy az épület irányt mutat a hazai és nemzetközi szakemberek számára egyaránt. Az új konferencia központ és az azt körülvevő arborétum természetesen a régió lakosságát is szolgálni fogja különböző szervezett programokon keresztül. A projekt közvetlenül nem lesz jövedelemtermelő, azonban a korszerűsítéssel elért megtakarítások, mint bevételek hozzájárulnak a projekt eredményességéhez.
A REC egy független, nemzetközi szervezet, amelyet az Európai Unió, az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország kormánya közösen hozott létre 1990-ben. Mára alapító okiratát 29 ország és az Európai Únió írta alá. 200 munkatársa 17 országban dolgozik, a szervezet központja Szentendrén található. A REC küldetése megalapítása óta változatlan – a demokratikus környezetvédelmi megoldások elősegítése a fenntarthatóság érdekében. 1990 óta a REC több mint 120 millió euró értékben végzett el projekteket elsősorban Kelet-Európában, de tevékenysége részben kiterjed Ázsiára, Afrikára és Dél-Amerikára is.