Az Alcatel-Lucent hazánkban is a GPON technológiát ajánlja
Az Alcatel-Lucent Magyarországon is bemutatja Gigabites Passzív Optikai Hálózati (GPON) technológiájának legújabb, 4.5-ös verzióját, az Alcatel-Lucent Magyarország Kft. vezetői erről szóltak 2008. augusztus 19-én.
Az Alcatel-Lucent Magyarországon is bemutatja Gigabites Passzív Optikai Hálózati (GPON) technológiájának legújabb, 4.5-ös verzióját, az Alcatel-Lucent Magyarország Kft. vezetői erről szóltak 2008. augusztus 19-én.
Christian Kahrer, (Head of Technical Sales Alcatel-Lucent), Kaáli Ákos, (Key Account Manager Alcatel-Lucent), és Adámy Zsolt, (Technical Sales Alcatel-Lucent) ismertette a Gigabit Ethernet alapú passzív optikai hálózatokkal kapcsolatos piaci trendeket és lehetőségeket, s beszámolt a nemzetközi szinten sikeresen megvalósított Alcatel-Lucent megoldásokról.
A cégről szólva Christian Kahrer hangsúlyozta, az Alcatel-Lucent tevékenységének középpontjában a kutatás és fejlesztés áll. A párizsi központi iroda tartja a kapcsolatot a 130 országban működő részlegekkel, a 77 ezer alkalmazottal. Legutóbbi éves adat szerint 2,7 milliárd eurót költöttek kutatás-fejlesztésre. 27 aktív szabadalommal bírnak, s a vállalatnak már hat Nobel-díjas munkatársa volt. Jelenleg különösen fontosnak tartják kiemelkedő globális jelenlétüket a felfutó IPTV, 3G témakörökben.
Adámy Zsolt rámutatott, a most aktuálissá vált HDTV eléréshez és a szélessávú szolgáltatásokhoz mindenképpen túl kell lépni az ADSL megoldásokon és optikai elérést kell biztosítani az otthonoknak! Az Alcatel-Lucent GPON technológiája a teljes elérési láncra saját fejlesztésű és saját gyártású eszközöket kínál, (ahogy a vezetőmérnök az Euroastra kérdésére megerősítette) akár a tengeralatti kábeltől egészen az előfizetői berendezésekig.
A célközönség elsősorban az otthoni felhasználók, de az üzleti élet is.A sávszélesség- és adatátviteli sebesség-igény az utóbbi 20 év során exponenciálisan nőtt, a jelenleg reálisan elérhető cél a letöltésre 50 Mb/sec, feltöltésre pedig 25 Mb/s.
Thomas Kropik, az Alcatel-Lucent Magyarország Kft. kereskedelmi igazgatója idézett nyilatkozatában rámutat;
az interaktív alkalmazások és a multimédiás megoldások új, szélessávú, megbízható és biztonságos hozzáférési technológiát igényelnek. Számos távközlési szolgáltató dolgoz ki új üzleti-technológiai modelleket új hozzáférési hálózati stratégia kidolgozásakor, sok már a megvalósítás stádiumába lépett. Az Alcatel-Lucent, a GPON, VDSL és ADSL technológia piacvezető gyártójaként erőteljesen támogatja ügyfeleit a nagysebességű hozzáférési hálózatok tervezésében és kivitelezésében.
Az Alcatel-Lucent a kétezres évek kezdete óta kínálja GPON rendszerét a világ vezető távközlési nagyvállalatainak. A rendszer tömeges felhasználása 2005-ben kezdődött, s jelenleg olyan telekommunikációs nagyvállalatok alkalmazzák, mint a British Telecom, a France Telecom vagy a norvég Telenor. A cég szakértői szerint a magyar piac is megérett a rendszer bevezetésére.
Az Alcatel-Lucent saját fejlesztői központja, az IPTC Antwerpenben működik, ahol, elébe-menve az egyes felhasználói igényeknek, súlyozott fejlesztési kínálatot, ill. felkérésre specifikus, adott területre szabott kínálatot tudnak nyújtani.
Mit értsünk a GPON technológia alatt?
A GPON olyan optikai FTTH (Fiber-to-the-Home = üvegszál az otthonokig) architektúraként jellemezhető, amely minden rész-rendszerből a legjobbat kínálja.
A felhasználók elérhetőségét a kültéri hálózatban gyűjti össze, így radikálisan csökken a szükséges elérési központok száma.
A rendszerben alkalmazott optikai jelszétosztó (splitter) különlegesen stabil kivitelű szerkezet (gyakorlatilag soha nem hibásodik meg), sem hűtést, sem tápfeszültséget nem igényel.
A GPON révén nagy hatótávolságú összeköttetések hozhatók létre, tetszőleges léptékű kiépítésben.
A rendszer nagy megbízhatóságú, s csak minimális karbantartást igényel, így működtetése jelentős előnyökkel jár, tömegpiaci kiépítésre különösen alkalmas.
FTTH rendszer építésekor háromféle architektúra jöhet szóba;
-P2P (Point-to-Point, végponttól végpontig):
a központban Ethernet kapcsolóval, az előfizetői hurokban optikai kötéssel,
-aktív Ethernet (AE): a központban és az előfizetői hurokban Ethernet kapcsolóval,
-GPON: PON OLT-al (Optical Light Terminal, fényvezetős végberendezés) és optikai elosztóval (1: 32-64) .
Ezek értékelésekor a lépcsőzetes kiépítési lehetőségek esnek a legnagyobb súllyal a latba, a hagyományos rezes kiépítések és az új technológiák vegyes kiépítése is megoldott, mindig az illető szolgáltatói terület adottságait kell mérlegelniük a szolgáltatóknak.
A GPON "elegáns" megoldás, mivel dinamikusan képes megosztani a sávszélességet egyetlen üvegszálon. A többi passzív optikai hálózathoz hasonlóan, a GPON-nál is lehetőség van a feltöltési és letöltési sávszélesség dinamikus vezérlésére és megosztására, a végrehajtott és túllépett információs sebesség (CIR és EIR) paraméterek segítségével. A GPON felhasználók biztosak lehetnek abban, hogy csúcsforgalmi helyzetben is megkapják a nekik járó sávszélességet, a hálózat alacsony kihasználtsága esetén pedig elsőrendű szolgáltatásban részesülnek. Ily módon, igény esetén, a GPON alkalmazás sok éven át használható a standard igénybevételre kalkulált, garantált 100 Mb/s-ot meghaladó adatátvitellel is.
A zöldmezős, ill. az overlay FTTH szolgáltatók ezt a rendszert tekintik a legtartósabb jövőbeni megoldásnak, amely gyakorlatilag korlátlan kapacitással nyújt tripla-csomag szolgáltatást (nagysebességű Internet hozzáférhetőség, televízió, telefon) a legalacsonyabb működési költségek mellett.
Bár mindhárom FTTH architektúrának megvannak a maga érdemei, de a GPON bizonyos jellemzői különösen előnyösek tömeges kiépítés esetén.
Ezek;
-dinamikus sávszélesség-foglalás,
-nagy hatótávolság,
-a központ kis helyigénye és alacsony energiafogyasztása,
-a betápláló üvegszálak korlátozott száma, ami lehetővé teszi a légvezeték használatát illetve a meglévő csővezetékek újrahasznosítását,
-az aktív eszköz nélküli OSP (kültéri hálózat),
-nagyfokú biztonság,
-a legalacsonyabb teljes birtoklási költség (TCO, Total Cost of Ownership),
-jövőálló hálózat-szerkezet (topológia).
A nagy hatótáv:
A GPON és az AE felülmúlják architekturális megfelelőjük, a P2P hatótávolságát, mivel akár 20 km-es távolságot is áthidalnak, ami a P2P hatótávolságának kétszerese. Lefedettség tekintetében ez négyszeres növekedést jelent, s azon szolgáltatók számára jelent vonzerőt, amelyek gazdaságossági szempontok miatt a központok számát korlátozni, a műveleteket pedig centralizálni szeretnék (vagyis konszolidációs stratégiát szeretnének megvalósítani).
A lépcsőzetes kiépítés lehetősége (skálázhatóság):
Minden tömegpiaci technológiának sarokpontja, a GPON idevágó előnyei miatt választotta a Full Service Access Network (FSAN) csoport a P2P-vel szemben a PON-t.
Nagy sűrűség
Mind a GPON, mind pedig az AE nagyobb előfizetői sűrűséget támogat, kapacitásuk általában távközlési rack-polconként 4 ezer előfizető, szemben a P2P egyezer előfizetőjével. Emiatt a központban a korábbi rack-szám negyedrészére van csak szükség. A végződési ponton az üvegszálat menedzselni kell, ezért mind az előfizetői végen, mint pedig a csatlakozás berendezés-oldalán patchpaneles kifejtésre van szükség. A patchpanel elengedhetetlen, nélküle a jövőbeli bővítések és a vészhelyzeti javítások igen nehezek lennének. Mivel előfizetőnként egy-egy berendezés-végződés és két-két patchpanel végpont van, a közepes vagy nagyméretű központot kiszolgáló P2P telepítés körülbelül ötször akkora területet igényelne, mint a GPON vagy az AE.
Alacsony energiafogyasztás
A GPON és az FTTH egyéb architektúráinak energiafogyasztása jelentősen eltér egymástól. A P2P felhasználónként egy-egy üvegszálat igényel, a központban pedig felhasználónként egy-egy aktív portot és egy-egy lézert, valamint jelentős mennyiségű berendezést. Az AE hasonló, de a berendezések nagyobb tömege a kültéri hálózatban (OSP), nem pedig a központban található. A GPON-nál azonban egy lézer 32-64 felhasználót szolgál ki, így lényegesen kevesebb energiát fogyaszt.
Költségek
–Beruházási költség – CAPEX
A GPON központi beruházási igénye alacsony, a kültéri hálózat viszont kevesebb betápláló kábelt igényel.
Ezen architektúra súlyos kiadásai hagyományosan abból erednek, hogy felhasználói végberendezéseket (ONT, optical network terminal) igényel, bár ezek ára a tömegtermelés felfutásával csökkenőben van. Ezen architektúra kiválasztása sokszor a hálózati szolgáltató hosszú távú elképzelésétől, valamint a működési kiadásokkal kapcsolatos megfontolásoktól függ.
-Működési költség – OPEX
A GPON-t a P2P és a AE architektúrával összehasonlítva jól látható, hogy az utóbbiaknak jelentősen magasabbak a működési kiadásaik. Ezért Európában és az Egyesült Államokban a nagycégek többsége a GPON-t választja. Működési költségek tekintetében a GPON kínálja a legvonzóbb lehetőséget:
a központ kevés energiát fogyaszt,
az OSP passzív és kicsi,
kisszámú betápláló üvegszálat kell csak menedzselni,
a hibaelhárítás pedig egyszerűen, OTDR-el (optical time domain reflecometer-rel) történik, mivel a szolgáltató az ONT-ket teljes mértékben ellenőrzése alatt tudja tartani.
Összefoglalva:
A GPON előnyei nyilvánvalóak országos, tömegpiaci FTTH esetén.
A nagy hatótávolságra, skálázhatóságra és alacsony működési költségekre törekvő szolgáltatók számára a GPON jelenti a legjobb választást.
Azok számára is a legalkalmasabb választás a GPON, akik az FTTN (Fiber-to-the-Node) és FTTH keverékét és a skálázhatóságot igényelik. Ilyen esetekben elsősorban az FTTH penetrációt és a szolgáltató FTTH-ra vonatkozó hosszú távú elképzelését kell mérlegelni.
Akik kis léptékű, alacsony karbantartási igényű, egyszerű architektúrájú kiépítést terveznek, azok számára is GPON a megfelelő választás.
http://www.alcatel-lucent.com/
Harmat Lajos