Gyorsítósáv – a hatékonyabb forráslehívás lehetősége!
3 perc olvasás„Gyorsítósáv" címmel ajánlást készített az AAM Vezetői Informatikai Tanácsadó Zrt. A kiadvány célja, hogy áttekintse, miként lehet gyorsabban lehívni az EU által Magyarország rendelkezésére bocsátott évi mintegy 1000 milliárd forintos forrást. (A tanulmány és mellékletei letölthetőek a cikk végéről)
„Gyorsítósáv" címmel ajánlást készített az AAM Vezetői Informatikai Tanácsadó Zrt. A kiadvány célja, hogy áttekintse, miként lehet gyorsabban lehívni az EU által Magyarország rendelkezésére bocsátott évi mintegy 1000 milliárd forintos forrást. (A tanulmány és mellékletei letölthetőek a cikk végéről)
Ez a történelmi esély, ha lehetséges, még inkább felértékelődik az idén ősszel Magyarországra begyűrűződött pénzügyi válság miatt. A kormány, a gazdasági és a politikai döntéshozók egyértelműen felismerték a kérdés fontosságát, de az AAM vezetőségének és szakértőinek meggyőződése, hogy egyetlen percet sem szabad tovább elvesztegetni, minél hamarabb be kell avatkozni a válság negatív hatásainak megelőzése érdekében.
Bár 2007-ben Magyarország az uniós programok előkészítése terén élenjárt, a rendelkezésre álló keret 24%-át kötötte le eddig az ország támogatási szerződésekkel, s több mint 18000 pályázatot dolgoztak fel. Viszont eddig a kifizetések összértéke nem érte el a 100 milliárd forintot, ami a 7-8000 milliárd forintos keret kevesebb, mint 1,5%-a. Ha időarányosan le tudná hívni az ország a támogatást, akkor az önmagában évi 3-4 százalékos GDP-növekedést jelentene. Erre a globális pénzügyi válság idején nagyobb szükség van, mint valaha.
Mi a teendő?
1. A pályázati feltételek módosításával erősíteni kell a támogatások gazdaságélénkítő hatását.
2. Olyan pályázatokat kell előtérbe helyezni, amelyek a leginkább hozzájárulnak a piaci kereslet bővítéséhez.
3. A pályázatok lebonyolításába új kapacitásokat kell bevonni, a pénzintézetek egyenesen kínálják magukat erre a feladatra.
4. Le kell egyszerűsíteni a pályázati folyamatokat, ezzel párhuzamosan a jelenleginél hatékonyabb, integrált szervezeteket kell létrehozni az uniós pályázatok elosztására és kifizetésére.
5. A projektek megvalósításának felgyorsítása, például az eljárások párhuzamosításával, egyszerűsítésével. Így hónapokat, sőt akár éveket takaríthatnak meg a pályázók.
6. Nemzetgazdasági szempontból elementáris fontosságú, hogy a kiemelt projektek megvalósítása felgyorsuljon, mivel ezek teszik ki a támogatási keret oroszlánrészét.
„A 2007-13 közötti uniós források azt jelentik Magyarországnak, amit a Marshall-segély jelentett a II. Világháború után Nyugat-Európának. Ezt a történelmi esélyt mindenképpen meg kell ragadni, különösen a jelenlegi válság idején. A nemzeti akarat megvan, ugyanakkor a magyar gazdálkodó szervezetek által kevéssé ismert bürokratikus akadályok gyakran nehezítik meg, illetve vetik vissza értékes évekkel a tervezett projekteket. Az AAM küldetésének tekinti, hogy hozzájáruljon az EU-pénzek sikeres megpályázásához és felhasználásához" – mondta Szűcs Zoltán, az AAM Vezetői Informatikai Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója
http://aam.hu/hu/ktualitasaink+1/gyorsitosav+%E2%80%93+a+hatekonyabb+forraslehivas+lehetosege+1.html