Kutatók éjszakája 2010
A Kutatók Éjszakája 2010. szeptember 24-i eseményei 24 hazai városban, s Európa 28 országában zajlanak párhuzamosan. Izgalmas és különleges programokra lehet számítani Soprontól, Budapesten át Debrecenig.
A Kutatók Éjszakája 2010. szeptember 24-i eseményei 24 hazai városban, s Európa 28 országában zajlanak párhuzamosan. Izgalmas és különleges programokra lehet számítani Soprontól, Budapesten át Debrecenig.
Ingyenes, interaktív kísérletek, előadások, kiállítások ismertetik meg az érdeklődőket a tudomány testközelbe hozott világával. Találkozni lehet a természettudományok, az orvostudomány, a műszaki tudományok, az agrártudomány, a társadalomtudományok, a bölcsészettudományok képviselőivel.
Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló, egész napos fesztivál-jellegű esemény célja a tudomány, a tudományos eredmények és a kutatói életpálya népszerűsítése, s annak tudatosítása, hogy a kutatók nem elefántcsont-toronyban élő, zárkózott emberek, hanem a hétköznapokban tapasztalható csodák mögött álló színes egyéniségek.
Egy, az eseményhez illeszkedő idézet Einstein-től:
„Nem vagyok különösebben tehetséges, csak szenvedélyesen kíváncsi!"
A Kutatók Éjszakáján bárki bepillantást nyerhet a kutatók titokzatosnak tűnő munkájába, s minden korosztály megtalálja a neki megfelelő programot. Idén 28 intézmény programjaira több mint negyvenezer látogatót várnak a szervezők Magyarországon, erről szóltak a szervezők, a Tempus Közalapítvány, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány és az Ericsson Magyarország képviselői az eseménysor 2010.szeptember 20-i tájékoztatóján, az Ericsson Magyarország lágymányosi komplexumában.
Tájékoztatást adott dr.Szél Ágoston, a SOTE általános rektorhelyettese, Kardon Béla, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány projektvezetője,Tordai Péter, a Tempus Közalapítvány igazgatója, és Sinisa Krajnovic, az Ericsson Magyarország Kutatás-Fejlesztési Központjának igazgatója.
Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló, egész napos, fesztiváljellegű esemény célja a tudomány, a tudományos eredmények és a kutatói pálya népszerűsítése. A Tempus Közalapítvány ötödik alkalommal rendezi meg a nagyszabású programot, amelynek idén a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány is a társszervezője.
Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem általános rektorhelyettese elmondta, az egyetem második alkalommal vesz részt a Kutatók éjszakáján, nagyszámú programmal készülnek. Saját szakterületét, az anatómiát is a látogatók figyelmébe ajánlva, a rektorhelyettes kiemelte, még a boncterembe is betérhetnek az érdeklődők. Az emberi test iránti érdeklődés öröknek tekinthető, a látogatók megismerhetik a modern képalkotó vizsgálati eszközöket, élő és élettelen témával, humán és élő állatok esetén is.
Mintegy 68 különböző programot kínálnak, melyet akár többször is megnézhetnek az érdeklődők.
Az elmúlt években az egészségügyre nagy figyelem irányult, ennek is meg akarnak felelni, s a szakmaválasztás előtt állókra, ill. a kutatóvá válás gondolatát fontolgató medikusokra is számítanak.
Dr. Kardon Béla projektvezető (Bay Zoltán közalapítvány) hat intézet nevében szólva ismertette, ők idén először pályáztak brüsszeli támogatásra, sikerült, s most kísérleti fellegvárként nyitottan állnak az ipari kutatások irányába.
Az eseményen a kutatót, mint embert és a kutatást, mint élhető és élvezhető életpályát kívánják bemutatni.
Szórakoztató rendezvényben gondolkodnak, ahol minden korosztály megtalálja a számára érdekeset.
A Barabás villában az eseményre látogatók együtt főzhetnek a kutatókkal, tudományos szakszerűséggel.
A kutatói divat is megismerhető, Archimédesszel és a Curie-házaspárral.
A Petőfi Irodalmi Múzeumban Csenge űzi a tévhiteket mutatós kémiai kísérletekkel, Dumaszínház, táncverseny, könnyűzene kíséretében. A Collegium Budapestben a Föld és a Mars titokzatosságai kerülnek terítékre.
Tordai Péter, a Tempus Közalapítvány igazgatója emlékeztetett, álunk is, mint a világba mindenütt, helytelen szerepképek élnek a társadalomban a kutatókról és életpályájukról. Az Európai Bizottság támogatása ezen az éjen lehetőséget ad megtapasztalnunk, a kutatói életpálya a társadalom számára milyen fontossággal bír, s mennyi érdekességet és varázst rejt magában, a kutatást végzők pedig színes egyéniségek.
Érdekes vidéki helyszínek, mint a Debreceni, és a Győri Egyetem kínálnak tudományos játszóteret a látogatóknak,
Debrecen – a marihuana orvosi felhasználása, a haj növekedési zavarainak eredete, CET, MRI, PET,
Dunaújváros – a hazai számítástechnika kialakulásának bemutatása,
Eger – éjjeli lepkefigyelő, 3D-s robot,
Kecskemét – Mit éreznek a növények?
Miskolc – mágneses levitáció,
Mosonmagyaróvár – konyhai varázslatok,
Pécs – az agy elektromos hullámai, világító állatok és növények,
Sárospatak – hipnózis, csak 16 éven felülieknek,
Sopron – a jövő informatikája,
Székesfehérvár – GPS kincskeresés,
Stb.!
A központi budapesti programok a Millenárison zajlanak, a Tempus Közalapítvány központi programjaival, a Magyar Telekom szponzorálásával és közreműködésével. A támogató cég valós idejű animációs szoftvert, interaktív múzeum-installációt, és organikus net-növényt mutat be. Az Origo mobil bluetooth alkalmazásokat, a KFKI videokonferenciát szerepeltet.
A látogatók a Millenárison megismerkedhetnek pl. a nanotudománnyal, energiatakarékos fényforrásokkal,
a Messer Hungarogáz cég pedig programgazdaként teszi lehetővé megismerni a ballonszondák földi és a bolygók kutatásában való bemutatását,
az égbolt szezonális világát, ismerkedhetünk az ambíciózus Puli tervvel, amelyben magyar eszközöket akarunk küldeni a Holdra, s találkozhatunk a szórakoztató matematikával is.
Lesz látványos lézershow és molekuláris muzsika, és azt is megtudhatják az érdeklődők, hogy meg van-e az ember sorsa írva a genomjában.
http://www.messer.hu/
http://www.da-vinci-learning.com/
A budapesti egyetemek szórakoztató program-ízelítője:
Corvinus – mikro-szaporító labor,
ELTE – robotok labirintus-játéka, plusz pálinka-verseny, vulkán-játszóház,
BME – megtekinthető a Nukleáris Technikai Intézet Oktatólaborja, mini atomreaktor,
SOTE – tudományos lézershow és moduláris muzsika, z élő test virtuális felszeletelése,
Pázmány – robotfoci, robot-kutatások,
Óbudai Egyetem – felújított T-modell, kézgeometria-alapú személy-azonosítás,
Országos Idegtudományi Intézet – agyműtét videója,
Stb.!
Az idén első alkalommal kapcsolódott be olyan nagyvállalat a programok szervezésébe, mint az Ericsson Magyarország. Sinisa Krajnovic, az Ericsson Magyarország cég kutatás-fejlesztési központjának igazgatója elmondta, az Ericsson világunkban mindenütt a tudásra, a kreativitásra, az innovációra alapozza szakmai versenyképességét. A magyarországi kutatás-fejlesztési központ a cég legnagyobb K+F létesítményei közé tartozik, ezer szakember dolgozik itt, közülük százan rendelkeznek már, vagy éppen megszerzésén dolgoznak a PhD tudományos fokozatnak.
A programokat ismertetve a vezető közölte, különleges élményben lehet része annak, aki szeptember 24-én délután ellátogat az Ericsson Kutatás-Fejlesztési Központjába, a Science Parkba (XI. Budapest, Irinyi J. u. 4-20.)
Először nyitják meg a vállalat laboratóriumait, pénteken pedig a T-Mobillal közösen először mutatják be a negyedik generációs hálózatok, az LTE (Long Term Evolution) mobiltechnológiás fejlesztéseinek eredményeit Magyarországon a nagyközönség számára. A cégnél vallják, néhány év múlva a hazai előfizetők számára is elérhetővé válnak a jelenleginél jóval nagyobb sávszélességet kínáló mobilhálózatok. Az Ericsson Magyarország és a T-Mobile 2009 októberében megkezdett LTE tesztjének eredményeként a rendszer 20 MHz-es sávszélességen 100 Mbps letöltési és 35 Mbps feltöltési sebességet biztosít. Az ebből adott ízelítőben látható lesz az LTE révén elérhető gyors le- és feltöltés és online megtekinthető lesz egy HD felbontású videofilm is.
A cég egyik tanulmánya szerint 2020-ra a távközlési kapcsolatok száma meghaladja az 50 milliárdot, az LTE-nek (is) köszönhetően jelentősen megnő az ember-gép és a gép-gép közötti vezeték nélküli kapcsolatok szerepe.
A jelenleginél jóval több eszköz csatlakozik majd a világhálóra, akár a háztartási eszközök – a hűtőgéptől a televízióig – is elérhetők lesznek az interneten keresztül, akár mobiltelefonról is, ill. az élmények megosztása is új értelmet nyer. Széles körben terjedhetnek el pl. azok a videokamerák, fényképezőgépek, mobiltelefonok, amelyekről a jó minőségű, akár HD vagy később 3D-s tartalmak azonnal feltölthetők majd valamelyik video-megosztó oldalra.
Az Ericsson Magyarország Kutatás-Fejlesztési Központjában működés közben lehet majd megnézni egy 3D kamerát és TV képernyőt, egy „twitterező" fát (ami bejegyzéseket küld közvetlenül egy Twitter oldalra, ha valaki elhalad mellette, de a mozgásra zenével, beszéddel, továbbá a fények le- és felkapcsolásával is reagál).
Most először nyílik lehetőség a nagyközönség számára, hogy betekinthessen a kulisszák mögé is, 3 ericssonos fejlesztő laboratóriumba is látogatást tehetnek az előzetesen regisztrált érdeklődők.
Az ericssonos munkatársak hobbiból megalkotott szerkezeteiből összeállított kiállításon lesz többek között távirányítású tank-, és négy rotoros helikopter-modell, villanymotorral működő „kispolski", egy autóba szerelt GSM rendszerű riasztó és távkapcsoló rendszer, nagysebességű képfelvételek és gyorsított videók mikrokontrolleres vezérlésére szolgáló berendezés is.
Megtekinthető lesz emellett a távközlés története, az Ericsson története és a mobiltelefonok evolúciója kiállítás is.
Az eseményekre a szervezők 40-45 ezer látogatót várnak, a Facebookon a rendezvénynek már 2.500 rajongója van.
http://www.kutatokejszakaja.hu/
http://www.twitter.com/ericssonhungary
www.facebook.com/technologyforgood
www.ericsson.com/broadcast_room
Harmat Lajos
Foto:Lantai József