Multimédia az oktatásban – 2007-es konferencia
4 perc olvasásTizenkét alkalommal került sor a fenti címmel konferenciára, 2007-ben augusztus 23-24-én a rendezvény házigazdája a Budapesti Mûszaki Fõiskola (BMF) volt. A rendezvény meghírdetett célja; elõsegíteni az oktatás, kutatás és a média-elõállítás szakembereinek tapasztalatcseréjét, ismerkedésüket a technológiákkal, azok alkalmazóival, a gyártókkal és forgalmazókkal.
Tizenkét alkalommal került sor a fenti címmel konferenciára, 2007-ben augusztus 23-24-én a rendezvény házigazdája a Budapesti Mûszaki Fõiskola (BMF) volt. A rendezvény meghírdetett célja; elõsegíteni az oktatás, kutatás és a média-elõállítás szakembereinek tapasztalatcseréjét, ismerkedésüket a technológiákkal, azok alkalmazóival, a gyártókkal és forgalmazókkal.
A rendezvény bemutatkozási lehetõségként szolgált a hazai és a határon túli oktatóknak, kutatóknak, szakembereknek és hallgatóknak egyaránt. Megismerhetõ és megvitatható volt minden új eredmény az elõadások, poszterek, kiállítások, kiadványok és bemutatók révén.
Az elõadások alapján, a szakértõi bizottság javasolta anyagok lehetõséget kapnak a ?Journal of Applied Multimedia"
folyóiratban való megjelenésre. ( http://www.jampaper.eu/ )
Az idei konferencián új témakört jelentett, hogyan kapcsolódik a multimédia-technológia a határterületekkel, bemutatták a mûszaki, mûvészeti, módszertani megoldásokat is. A mûvészeti mûhelyek (látványtervezés, fotó, színház, stb.) szakemberei, a könyvtárosok és a kommunikációs képzéssel foglalkozók is bemutathatták multimédiás tapasztalataikat, a multimédiára rendszeralkalmazásként tekintve.
A konferencia fõbb témacsoportjai:
-a multimédia alkalmazásának pedagógiai, módszertani, szakmai megoldásai,
-kommunikáció és médiakompetencia,
-technikai, technológiai fejlesztések a tudástartalmak szolgálatában.
A rendezvényt Tick József, a BMF informatikai rektor-helyettese nyitotta meg, s emlékeztetett, a multimédia ma már mindenütt jelen van és az oktatásban nagy szükség van rá. A konferencia támogatni kívánja a szakemberek tapasztalat- és technológia-cseréjét, egyúttal bemutatkozási és publikálási lehetõséget is nyújt.
Nagy elõzetes érdeklõdés volt tapasztalható az öt plenáris elõadás és a nyolc párhuzamosan futó szekció iránt.
Az elõadásokat szakmai bizottság válogatta, az eseményhez, annak honlapján videokonferencián is lehetett kapcsolódni.
A rendezvény egyik támogatója volt a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, az ott folyó, idevágó tevékenység bemutatását a multimédia szakosztály (MMO, Multimédia az Oktatásban) részérõl Berke Józseftõl elnöktõl és Géczy Lászlótól hallhatták a megjelentek. A szekció maga 2007. áprilisában alakult a BME-n.
A szekcióba belépni kívánóknak elõször tagságot kell szerezniök a Társaságba, ezután várják jelentkezésüket a gulyas@jampaper.eu és a berke@jampaper.eu címeken. Bemutatásra került a szakosztály kezelésében indult Journal of Applied Multimedia címû kétnyelvû elektronikus folyóirat is.
Az elsõ plenáris elõadást a BME munkatársa, Izsó Lajos tartotta ?Webbányászati módszerek alkalmazása internet alapú tananyagok minõségvizsgálatára" címmel. Elõadásában meghatározást adott a web-miningról, ismertette az általuk tesztmegoldásokra választott Clementine 10.1 rendszer (SPSS gyártmány) eredményeit. Felhívta a figyelmet, ez a költséges megoldás-csomag gazdaságosan, sokrétûen alkalmazható az oktatásban. Különös elõnye mutatkozik az oktatás hatékonyságának minõségi ellenõrzésében, az ipari minõségellenõrzési metódusokhoz hasonló eljárás szerint.
A webbányászat három fõ területe:
-Web Structure Mining, (robotokkal végezhetõ),
-Web Usage Mining; a felhasználók hogyan használják a site-ot,
-Web Content Mining; a tartalmak kezelése, ez nyelvfüggõ terület, de van már magyar megoldása is!
A konferencia során a felhasználói viselkedésre irányult a fókusz, a Clementine felõl közelítve.
Nem könnyû terület ez, mivel a naplófájlok elemzése nagy munkát jelent, nagyon sok adatról van szó és tapasztalt elemzõkre van szükség a gépi munka mellett is. A feladat egyik részét végzi a CAT, a Clementine Application Templat megoldás. A WeMining CAT a WebMining node adatokból igen jól elemezhetõ adatállományt állít elõ, ez lehet a további kifinomult elemzések alapja.
A 72 adatstream jelentõs része az oktatás céljára már adaptálva van.
Az elõadás anyagát a
www.erg.bme.hu/webmaining oldalra,
az egész konferencia anyagának közzétételét pedig a
http://www.jampaper.eu/ helyre ígérték a rendezvény szervezõi.
http://www.business.mnsu.edu/ps/CRM_webmining.pdf
Harmat Lajos