?Nekünk ma Berlin a Párisunk?
2 perc olvasás2007. szeptember 1-ig látható még az a kiállítás, melyet a Petõfi Irodalmi Múzeumban rendeztek, "Nekünk ma Berlin a Párisunk? címmel. A kiállítás magyar írók Berlin-élményét dolgozza fel az 1900-1933as évek közötti idõszakra.
2007. szeptember 1-ig látható még az a kiállítás, melyet a Petõfi Irodalmi Múzeumban rendeztek, "Nekünk ma Berlin a Párisunk? címmel. A kiállítás magyar írók Berlin-élményét dolgozza fel az 1900-1933as évek közötti idõszakra.
A Petõfi Irodalmi Múzeum a belvárosban található, a Károlyi- palotában, már 1957 óta. A múzeumban az állandó kiállítás mellett- mely ingyen látogatható- idõszakos kiállításokat is rendeznek. A mostanit, ami egy kiállítás-sorozat része, a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretén belül nyitották meg, ?Nekünk ma Berlin a Párisunk" -Magyar Írók Berlin-élménye 1900-1933 címmel. A kiállítás még szeptember elsejéig megtekinthetõ.
A kiállítás célja, hogy a hosszabb-rövidebb ideig Berlinben élt magyar mûvészek, írók, költõk élményeit mutassa be.
A kiállítás megidézi a Sturm (Vihar) galériát is, ahol több magyar alkotó járt a XX század elején. Így például Déry Tibor is, kinek a berlini élmények hatására hamarabb jelentek meg berlini újságokban a németre fordított költeményei, mint a magyar folyóiratokban.
Balázs Béla, egy meghívás révén, éveket élt Berlinben, s ért el sikereket színház-, és filmmûvészet területén, miközben film- témájú cikkeket, tanulmányokat is jelentetett meg.
Beregi Oszkár – ki Magyarországon, Berlinen kívül, Bécsben, s Los Angelesben is élt- Rómeóként ért el hatalmas sikert a berlini színházban.
Hatvany Lajos, kinek neve összefonódik a Nyugat folyóirattal, nem csak hogy fiatalként német kiválóságoktól tanult, de késõbb a Berlinbe érkezõ magyar írók, költõk segítõje is, s a magyar mûvek németországi kiadásának intézõje volt.
A kiállításhoz több múzeum, gyûjtemény járult hozzá anyagokkal. Láthatók itt többek között plakátok, festmények, íratok, díjak, meghívók. Megtekinthetõ Tihanyi Lajos: Ablaknál álló férfi címû festménye, Fedák Sári gyönyörû aranybrokát jelmeze, és koktélruhája is.
A tárlat a budapesti debütálása után, õsszel a berlini Collegicum Hungaricum-ban nyílik meg újra.
Németh Krisztina